banner1424
Öne Çıkanlar ŞEKERDERE GÜZERGAHI BAYRAM ÖNCESİ AÇILIYOR KAHRAMANMARAŞLILAR OKUDU BU ÖRGÜTÜN ŞİFRESİ ÇÖZÜLDÜ ARAÇTA SIKIŞIP KALDI Belediye Meclisi

Bu haber kez okundu.

İYİ PARTİ’DEN ‘KADINA ŞİDDETE HAYIR’ TEPKİSİ

Partililer yanında vatandaşların da katıldığı basın açıklamasında İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Çiğdem Kekeç, “Cumhuriyetin kurucusu ulu önder Atatürk’ün her alanda yüceltmeye ve yükseltmeye çalıştığı kadınlarımızın, şimdiler de maalesef cinayetlere kurban gidişlerine şahitlik etmekteyiz. Kadın kurtuluş savaşında Kara Fatma, Nene Hatun ile cephede asker, mecliste vekil, okulda öğretmen, evde hem anne hem eş olmuştur. Kadınların doğuştan sahip olduğu hakları engellemeye çalışan insanlıktan nasibini almamış yaratıklara inat, kadınlarımız ve erkeklerimizle birlikte el ele vererek daima mücadele edeceğiz. 2021 yılının ilk 10 ayında 274 kadın öldürülürken, 151 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiş!” dedi.

CHP KADIN KOLLARI DA DESTEK VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Kadın Kollarının da destek verdiği basın açıklamasında, İYİ PARTİ Kadın Politikaları Başkanı Çiğdem Kekeç açıklamasını şu cümlelerle sürdürdü;

“Bu sayıya 2008 yılından bu yana bakıldığında oldukça artış göstermiştir. Cezalar caydırıcı olmadığı gibi takdiri indirim sebepleri veya haksız tahrik indirimi uygulanarak cezanın alt sınırdan verilmesi cinayet işlemeye meyilli kişilerce bir teşvik haline gelmeye başlamıştır. Bu anlamda cezaların suç işlemeye teşvik etmek yerine caydırıcılık içermesi gerekmektedir. 2014 yılında yürürlüğe giren ancak henüz tam anlamıyla uygulanamayan İstanbul sözleşmesinin uygulanması gerekmektedir. En temel haklardan olan yaşam hakkına herkesin eşit bir şekilde sahip olduğu, kadınlarımızın bazen en sevdikleri bazen de tamamen yabancı biri tarafından katledilmediği bir dünya için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” ifadesini kullandı.

ÇOK SAYIDA PANKARTLARLA GELDİLER

Gerek İYİ Parti, gerekse CHP teşkilatlarının 'kadına uzanan ellere kırılsın' ve 'öfkeni yen erkekesen' gibi kınama içeren pankaratları yanında, kadına şiddeti ve cinayetleri protesto eden partililer, şiddet gören kadınların eşyalarını da protesto sırasında sergilemekten geri kalmadılar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol