banner1483
Öne Çıkanlar test Kadir tanış ORTAK AKILLA HAREKET EDECEĞİZ SANİ KONUKOĞLU ANILDI BİR ÇADIR DEVLETİ DEĞİL

Bu haber kez okundu.

DEVA PARTİLİ KADINLAR 5 ARALIK KADINLAR GÜNÜNDE SEÇİLMİŞ KADIN MUHTARLARI ZİYARET ETTİ

Deva Partisi Kadın Çalışmaları Başkanı Hatice Koç başkanlığında Fatih Mahallesi Muhtarı Tuba Özden ve Pınarbaşı Mahallesi Muhtarı Meral Kazancı’yı muhtarlık binalarında ziyaret eden Deva Partisi Kadın Çalışmaları birimi üyesi kadınlar, muhtarların günlerini kutlayarak fikir alışverişinde bulundu.

Deva Partisi Kadın Çalışmaları Başkanı Hatice Koç 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile ilgili yaptığı açıklamada: "Gerçekleştirilen kadın muhtarları ziyaretimizde iki muhtarımızın hem siyasete,  hem de siyasi sorumluluklarına fazlasıyla vakıf oluşu, yaptıkları işe olan tutkuları, dik duruşları, muhtarlık hizmet binalarıyla dahi işlerini bilinçli bir şekilde yapıyor olmaları siyasette neden kadın olmalı sorularının cevabı oldu. 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümü. Dolayısıyla anlamı büyük bir günün içindeyiz. Kadınların gerek iş hayatında gerek sosyal hayatta maalesef geri plana itildiği şu zamanlarda; bugünün önemini en iyi şekilde kavramalıyız. Kadınların siyasette aktif rol oynayabilmesi, siyasi sorumluluk alabilmesi ve toplumsal sorunların çözümü adına belirleyici olması noktasında hayati bir öneme sahip olan bu gün sayesinde; kadınlar ülke geleceğinde söz sahibi olabiliyor. Bugünün önemini kavrayarak, DEVA Partisi de kadınların siyasette kendilerini temsil edebilmesi hususunda ve kadınların sorunlarının çözümü noktasında DEVA olmaya hazırdır. Yüzde 35 cinsiyet kotası uygulayan partimiz, Genel Başkanımız Ali Babacan'ın da ifade ettiği gibi; “Kadınların emeğiyle, siyaset üreten bir yapıya sahiptir.”

 

Unutulmaması gerekir ki, karar mekanizmalarındaki çeşitlilik başarıyı artırıyor. Yeni bir siyasi kültürü, farklı bakış açıları kazanmış kesimler beraber inşa edebilir. Kadınların siyasete katkısı, yeni siyasi kültürün mihenk taşıdır. Siyasetin, kadınların nezaket diline ihtiyacı var. Müzakereci ve uzlaşmacı yaklaşımına ihtiyacı var. Kadınların ötekileştirilenlerle empati kurma yeteneğine ihtiyacı var. Bu anlamda DEVA Partisi de her zaman; kadınların temsil edildiği ve siyaset yaptığı bir parti olarak varlığını koruyacaktır.

 

Bu anlamlı günde; anlamlandırmak istemediğimiz gerçekleri de unutamayız. 2021 yılı bitmek üzereyken bugüne kadar 400’e yakın kadın cinayete kurban gitti. Binlerce kadın şiddete ve istismara maruz kaldı. Karşımızdaki bu manzaraya karşı DEVA Partisi olarak her zaman defaatle ifade ettiğimiz gibi; İstanbul Sözleşmesi'nin önemini bir kere daha vurgulamak isteriz. Genel Başkanımız Ali Babacan'ın da dediği gibi; 'Kıyafeti yüzünden taciz edilen kadınların yanındayız. Hayat tarzı, dini, inancı, etnik kimliği nedeniyle dışlanan, işe alınmayan, daha az ücret alan bütün kadınların yanındayız. Şiddet mağduru olan her kadının, ‘Kimlerden? Üzerinde ne vardı? Saat kaçta neredeydi?’ demeden yanındayız. Kadına karşı şiddet faillerinin tümü, hukuk önünde hesap verene kadar kadınların yanındayız. İstanbul Sözleşmesi’nin yanındayız. Netliğimizi ve cesaretimizi iktidarın baskıcı politikalarına karşı sesini gür çıkaran, çeşitliliğini koruyarak her kesime seslenmeyi başaran, hiçbir şekilde amacından vazgeçmeyen kadın hareketinden alıyoruz.'

 

Bir kere daha diyoruz ki; DEVA Partisi olarak; kadınların siyasetteki ve toplumdaki yerini hak ettikleri gibi güçlendireceğiz. Hedefimiz her alanda eşitlik. Ülkemizin içinde olduğu çoklu krizden kurtuluşun yolu kadınların aklıdır. Ekonomik dar boğazdan, politik sıkışmışlıktan kurtuluş yolu kadınların fikridir. Hukuksuzluktan, şiddetten kurtuluşun yolu kadınların emeğidir. DEVA Partisi kadınların yanındadır, kadınların sorunlarına DEVA olmaya hazırdır." diyerek sözlerini tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol