Öne Çıkanlar KENTİN KANAYAN YARALARINA PARMAK BASTI OKULLADA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR DEBGİCİ B.ŞEHİR BELEDİYE DADAŞLARA TAKILDI dizi

Bu haber kez okundu.

DEDEOĞLU, ÇAĞLAYANCERİT İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ
 Milletvekili Mesut Dedeoğlu, Çağlayancerit ilçesinin toplam nüfusu 31 Aralık 2007 tarihinde yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 26.846 olduğunu belirterek, bu nüfusun 12.454’ü ilçe merkezinde ve 14.392’sinin ise belde ve köylerde yaşamakta olduğunu vurguladı.
İlçenin ekonomisinin ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olduğuna da işaret eden Mesut Dedeoğlu, Kanun Teklifi’nin gerekçesinde şu sözlere yer verdi:

“Tarım ve hayvancılığın yanı sıra Çağlayancerit ilçesinde yer yer meyvecilik, arıcılık, ticaret ve taşımacılık da yapılmaktadır.

Çağlayancerit, Ağabeyli bucağına bağlı köy iken, 1985 yılında belediyeye dönüştürülmüştür. İlçe, 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı kanunla 103 ilçe ile birlikte ilçe olmuştur. Bu kanun düzenlemesi sırasında ilçenin yaygın olarak kullanılan “Çağlayancerit” ismi “Çağlıyancerit” olarak yazılmış ve bu şekilde de yasalaşmıştır. İlçenin ismi, 04.07.1987 tarih ve 19507 sayılı Resmi Gazete’de de Çağlıyancerit olarak yayımlanmıştır.

İlçenin ismi eskiden beri Çağlayancerit olarak bilinmekte ve hem halk arasında hem de kamuoyunda Çağlayancerit ismi kullanılmaktadır. Resmi yazışmaların büyük bir kısmında da Çağlayancerit ismi yer almaktadır. Çok az da olsa bazı yazışmalarda ilçenin ismi kanunda yer alan Çağlıyancerit olarak geçmektedir.

İlçe nüfus müdürlüğünden alınan nüfus cüzdanlarında da bu ayrıntı net bir şekilde göze çarpmaktadır. İlçede, 1987 ve 1997 yılları arası doğan kişilerin doğum yerlerine Çağlayancerit ismi yazılırken, 1997 yılından sonra doğanların nüfus cüzdanlarına ise Çağlıyancerit ismi yazılmaktadır. Buna karşılık, resmi kurum ve kuruluşların tüm tabelalarında Çağlayancerit ismi yer almaktadır.

Kanun teklifimiz, Çağlıyancerit isminin Çağlayancerit olarak değiştirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.” 

NOT: Gazetemiz, bu meseleye ilişkin, 18 Ağustos 2012 tarih ve 120. sayısında, gazetemiz sahibi Mehmet Fiskeci tarafından gündeme getirilmiş idi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1392

banner1393