banner1424
Öne Çıkanlar REKTÖR DEVECİ GAZETECİLERLE BULUŞTU Mehmet dizibüyük ULAŞTIRMA ÇALIŞTAYI YAPILDI GELENEKSEL SANİ KONUKOĞLU FUTBOL TURNUVASI OVAYOLU

Bu haber kez okundu.

“SOĞUK HAVALARDA SPOR YAPMAYIN”
 Kalp hastalarının kış aylarında kalp krizi geçirme oranının yükseldiğini kaydeden Dr. Emrah Yıldız konuşmasın şöyle sürdürdü:  “Soğuk havalarda yapılan egzersizlerde, hareketlerde soğuk havaya fazla mazuriyette kalbi besleyen damarlarda spazm dediğimiz kasılmalar olmakta ve bu kalp damarlarındaki spazm sonucu da kalp krizi tetiklenebilmektedir. Kalp hastalığı olan hastalarımıza soğuk havalarda yürüyüş ya da spor gibi egzersizleri önermiyoruz. Daha hafif beslenmelerini, Ortam sıcaklığını belli ortam sıcaklıklarında sağlamalarını ve yaşlı ya da genç özellikle kalp hastalığı olanlara soğuk havalarda egzersizi, sporu, ağır yemek yemeyi önermiyoruz. Neden olarak,  damarlarda spazm kasılmaya neden olduğu için kalp krizini tetikleyebiliyor, kalp krizi riskini artırıyor. Fakat Uygun ortam sıcaklığı sağlanmış spor salonlarında sporlarını yapabilirler.”

“BESLENME ÇOK ÖNEMLİ”

Yıldız, soğuk havalarda beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini belirterek; “Daha önce kalp rahatsızlığı olan ya da olmayan içinde fark etmiyor Soğuk havalarda göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikayetler ortaya çıkıyor. Daha ciddi durumlarda kalp damarının tam tıkanmasına bağlı olarak kalp krizine neden olup, Kalp krizini başlatabilir. Onun için aşırı soğuk havalarda egzersiz ve spor önermiyoruz. Ölüme bile neden olabilir. Son yıllarda kalp krizinin özellikle genç yaşlarda görülmesinin en sık nedenleri toplumda obezite, kilonun fazla olması, obezite hastalığının fazla görülmesi ve buna bağlı olarak ta şeker hastalığı, kalp hastalıkları bunlar bir zincirin halkalarıdır. Obeziteye bağlı olarak da kalp hastalıkları artmakta kalp krizine neden olmakta. Ayrıca son dönemde toplumumuzda da yaygın olan sigara kullanımı bizim, gençlerde daha erken yaşlarda kalp krizi görmemize neden oluyor. Yani obezite birinci neden, ikinci neden de sigara diyebiliriz erken yaşta bu kadar sık kalp krizi görmemize neden oluyor“ diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol