banner1424
Öne Çıkanlar GİZLİ SANSÜR VAR… SOKAK TABELALARI DEĞİŞTİRİLİYOR SURİYELİ ÇOCUKLARA TİYATRO ŞENLİĞİ SPOR LİSESİ ŞAMPİYON STK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bu haber kez okundu.

ÖZEL SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE “SİNÜZİTLER” ANLATILDI
 Sinüzitlerin, burun çevresinde yer alan havalı boşlukların (paranazal sinüs) iltihaplanması olduğunu ve her yaş grubunda görülebileceğini belirten Opr. Dr. Ceylan, “Paranazal sinüsler, hava dağılımını sağlayarak koku almaya katkıda bulunmak, kafatasını hafifletmek, ses rezonansı, burun ve solunan havayı nemlendirmek için mukus üretmektir” dedi.

 

 

Sinüzitlerin, 1-30 gün arası akut, 1- 2 ay arası subakut, 3 aydan uzun süreli olanların ise kronik olarak sınıflandırıldığını kaydeden Opr. Dr. Ceylan, “Sinüzitlerin sebepleri viral, bakteriyel, fungal, alerjik ve granülomatöz kaynaklı olabileceği gibi, burun kaynaklı ya da diş enfeksiyonu kaynaklı olabilir” ifadelerini kullandı.

 

SİNÜZİTİN TEMEL BELİRTİLERİ

Sinüzitin temel belirtilerine değinen Opr. Dr. Ceylan, “Burun tıkanıklığı, burun ve/veya geniz akıntısı, koku alma bozuklukları, muayenede burunda iltihabın görülmesi, yüzde ağrı/basınç, yüzde şişlik ve dolgunluk hissi, ateş. Ayrıca baş ağrısı, ağız kokusu, yorgunluk, diş ağrısı, öksürük, kulakta ağrı, basınç, dolgunluk, davranış değişikliği de dikkate alınması gereken belirtilerdir” diye konuştu.

 

SİNÜZİT OLUŞUMUNU KOLAYLAŞTIRICI FAKTÖRLER

Opr. Dr. Ceylan, sinüzit oluşumunu kolaylaştıran bazı etkenler olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:

 

“Viral Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları, havanın sıcaklığı, nemi, hava kirliliği, sigara, çocuk yuvası, okul gibi toplu yaşanan yerler, alerji, yabancı cisim, anatomik obstrüksiyon, adenoid hipertrofi, nazal polipler, reflü, kistik fibroziz, primer siliyer diskinezi, diş kökü enfeksiyonları da sinüzit oluşumunu kolaylaştığı faktörler olduğu için, dikkat edilmesi gerekir.”

 

SİNÜZİT TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Sinüzit teşhisinde hastanın öyküsünün doğru alınmasının önemine dikkati çeken Opr. Dr. Ceylan, teşhiste fizik muayene, endoskopik muayene, radyolojik tetkikler, ponksiyon ve kültür sonuçlarının da iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

 

Sinüzitlerin, tedavi edilebilir olduğunu, ancak yetersiz tedavilerin kronikleşmesine yol açabileceğini anlatan Opr. Dr. Ceylan, tedavide önceliğin ilaçlarla olması gerektiğini, cerrahi yönteme ise son noktada başvurulduğunun atını çizdi.

 

Opr. Dr. Ceylan, “Toksik görünüm ya da yüksek (>39 oC) veya 48-72 saatten uzun süren ateş yoksa antibiyotik kullanımına gerek yok. Tedavi süresi 10-14 gün kadardır, ancak çocuklarda tedavi süresi 6 haftaya kadar uzayabilir” uyarısını yaptı.

 

Kronikleşme durumunda, fungal sinüzitlerde ve bazı komplikasyonlarda cerrahi uygulamaların söz konusunu olabileceğini anımsatan Opr. Dr. Ceylan, “Cerrahi yalnız sinüzit için değil, sinüzit oluşumunu kolaylaştırıcı ya da tedavisini zorlaştırıcı anatomik problemlerin düzeltilmesi için de uygulanmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Opr. Dr. Ceylan, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol