Öne Çıkanlar TABELALARIYLA BİRLİKTE KADERLERİ DE DEĞİŞTİ Seçim 2015 ALANINDA İLK ESER… ELBİSTANSPOR 2 GOL ATTI 3 PUAN ALDI ANDIRINLI DOSTLARA SELAM OLSUN!

Bu haber kez okundu.

TGF: BASIN ÖZGÜR DEĞİLSE TOPLUM TUTSAK DEMEKTİR
 Kısa adı TGF olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu adına 24 Temmuz nedeniyle bir açıklama yapıldı. Genel Başkan Yılmaz Karaca’nın yaptığı açıklamada, medya özgürlüğünün toplumun da özgürlüğü anlamına geldiğine vurgu yapıldı. Açıklama aynen şöyle:

 “24 Temmuz 1908 yılı, gazetecilerin ve gazetecilerin, dönemin iktidarının doğrudan sansür uygulamasına karşı çıktıkları bir tarihtir. Dolayısıyla 24 Temmuzlar ‘Basın Bayramı’ olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.  Ne var ki o tarihten bu yana basın tam anlamıyla özgür olamamış, sansür her dönemde biçim değiştirerek devam etmiş, Türk Medyası aradan geçen bunca yıla karşın evrensel standartlarda bir basın hürriyetine kavuşamamıştır. Bu nedenle de 24 Temmuz Basın Bayramı ifadesi hep sözde kalmış, basın kuruluşları ve gazeteciler tarafından hiçbir zaman gerçek bir bayram olarak kutlanmamış, tam tersine basın özgürlüğü ve sansürün her çeşidiyle bir mücadele günü olarak anılmıştır. Dolayısıyla şurası kesindir ki, 24 Temmuz tarihi ülkemiz basını açısından anlamını yitirmiş bir tarihtir. Bunun içindir ki gazeteciler, basında sansürün dolaylı yöntemlerle devam ediyor olması nedeniyle bu günleri bir anma, dayanışma ve basın özgürlüğü ile ilgili bir mücadele günü olarak tanımlarlar. Nitekim TGF,  24 Temmuzların resmi tarihte belirtildiği gibi sözde bayram olarak değil, özde ‘Basın Özgürlük ve Dayanışma Günü’ olarak anılması gerektiğini ısrarla savunmaktadır. Bu nedenle diyoruz ki; basın üzerinde uygulanan baskılara son verilmelidir. Gazetecilere yönelik baskı, fiziki saldırı ve tehditlerin önüne geçilmeli, henüz yayınlanmamış haber, yazı, röportaj, dergi, kitap v.b. gibi eserlere karşı getirilen ön yargılı yaptırımlara izin verilmemeli, internet sitelerine erişimler keyfi kararlara dayanmamalı, radyo ve televizyon kuruluşları hakkında haksız yaptırımlar uygulamaya konmamalı, basın ve ifade özgürlüğü evrensel standartlar düzeyine yükseltilmelidir. Çünkü bir ülkede medya özgür değilse, o ülkenin toplumu da tutsak demektir. TGF sansürün her türüne karşıdır ve basın özgürlüğünün de sonuna kadar savunucusudur.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1462

banner1463

banner1464

banner1465

banner1466

banner1469

banner1472

banner1474

banner1478