banner1457
Öne Çıkanlar DEVLET BAHÇELİ TEMELİMİZ SAĞLAM! Ağaç Dulkadiroğlu Belediye Meclisi

Bu haber kez okundu.

YAZARLARA İLHAM KAYNAĞI; CEVİZLİ BAHÇE

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından hizmete sunulan ve eski aile çay bahçesi kültürünü yaşatma düşüncesiyle faaliyetlerine başlayan Cevizli Bahçe, Kahramanmaraş halkından ve şehir dışından gelen misafirlerine kaliteli hizmet sunmaya devam ediyor. Eşsiz doğası ve güzellikleriyle vatandaşların dikkatini çeken Cevizli Bahçe, yazar ve şairlerinde dikkatini çekti.

Cevizli Bahçe’de huzur içerisinde eserlerini kaleme alan yazar ve şairler, Dulkadiroğlu Belediyesi’ne bu anlamlı hizmet için teşekkür etti.
Bu yazar ve şairlerden olan Ali Avgın da son kitabını Cevizli Bahçe’nin verdiği ilhamla kaleme aldı. Ortaya koyduğu projenin önemine değinen Avgın, bu eseri böyle anlamlı bir yerde kaleme aldığı için duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Avgın, Kahramanmaraş’ın Roma dönemi antik kenti olma özelliği taşıyan Germenicia’yı kaleme aldığı kitabı ve Cevizli Bahçe için şunları söyledi: “Tarihi romanlar uzun araştırmalar istiyor. Bir sevda peşine düştüğünüzde karşınıza yüzlerce roman yazılacak yeni hikâyeler ile karşılaşıyorsunuz. Şehrimizde bulunan Germenicia mozaikleri bende büyük bir heyecan oluşturdu. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı Bey ile konu üzerinde görüştük ve bilgilerini bizlerle paylaştı. Yine, KSÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Öğretim Görevlisi Oktay Dumankaya hocamız da araştırmalarımıza büyük destek verdi. Şu anki müze müdürümüz Safinaz Akbaş Hanımefendi de bizimle aynı heyecanı paylaşarak araştırmalarımda büyük destek oldular. Bunların yanında Kahramanmaraş’ın tarihi hakkında yayınlanmış birçok eseri inceleme fırsatım oldu. Dönemin kültürel yapısı, İnsan portreleri ve yaşam tarzını konu alan Germenicia dönemini roman diliyle kaleme almaya çalıştım. İki yılı aşkın araştırmalarım sonrası romanımızın yazımına Cevizli Bahçe’de başladım. Dulkadiroğlu Belediyesi’nin açtığı cevizli bahçe bizlerin ilham kaynağı oldu. Burada birçok yazar arkadaşımız ile birlikte hem sohbet ettik hem de romanımızı kaleme aldık. Bir yıl boyunca her gün Cevizli Bahçe’ye gelip romanımızı burada tamamladık. Bu günde burada değerli hocalarımız Ramazan Avcı ve Salman Kapanoğlu hocalarım ile birlikte romanımızın son değerlendirmesini yaparak yayına hazır hale getirdik. Araştırmalarımda bana yardımcı olan Prof. Dr. Mehmet Özkarcı Bey’e, Arkeolog Oktay Dumankaya Bey’e ve Müze Müdürümüz Safinaz Akbaş Hanımefendi’ye teşekkür ediyorum. Ayrıca romanımızı yayınlanmadan önce okuyarak birlikte değerlendirme fırsatı bulduğumuz Ramazan Avcı Hocama, Salman Kapanoğlu Hocama, Mesut Bilginer Hocama, Hacı Ali Özturan hocama ve Abdulhakim Eren hocama da teşekkür ederim. Ayrıca ilham kaynağımız olan Cevizli Bahçe’yi Kahramanmaraş’ımıza kazandıran Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati Okay ve ekibine de teşekkür etmek istiyorum. İnşallah böyle güzel mekanlar bu eserlerle de anlatılacaktır’’ dedi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1472

banner1478

banner1471