Öne Çıkanlar 6 YILDIR TAYİN BEKLİYORLAR ÖZÇAM HÜRRİYET ŞUBESİ YENİLENDİ Üniversite - Sanayi Buluşması Gerçekleşti İÇME SUYUNDA KİRLENME YOK! ERKOÇ: DOLU ZARARINA KARŞI SEFERBER OLDUK

Bu haber kez okundu.

EXPO 2023 KİTAP FUARI, KAPILARINI KİTAPSEVERLERE AÇTI

‘Şiirin, şairin ve edebiyatın başkenti’ olarak bilinen Kahramanmaraş’ta kitapsever vatandaşların Kitap Fuarı özlemi, Onikişubat Belediye’nin Cumhurbaşkanlığı himayesinde ev sahipliğini yaptığı EXPO 2023’le bitti.

EXPO 2023 Sergi Alanı’nın sürekli ziyaretçi çekmesini sağlama ve Kahramanmaraş’ın edebi yönünü uluslararası platforma taşıma amacıyla düzenlenen EXPO 2023 Kitap Fuarı, kitapseverlerin tüm yayınevlerini bir arada bulmasını sağlarken, indirimli kitap alıp ve sevdikleri yazarlarla tanışma fırsatı sunacak.

‘100 yılın sayfalarını birlikte açıyoruz’ mottosuyla düzenlenen EXPO 2023 Kitap Fuarı’nın açılışı, önceki dönem Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Milletvekilleri Ömer Oruç Bilal Debgici, Tuba Köksal ve Mehmet Şahin, Deva Partisi Milletvekili İrfan Karatutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, MHP İl Başkanı Vahit Demiröz, KSÜ Rektörü Alptekin Yasım, İstiklal Üniversitesi Rektörü İsmail Bakan, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, meclis üyeleri ve kitapseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

8 gün sürecek kitap fuarı boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan yüzlerce kültür etkinliği ile imza günleri yapılacak.

“EXPO 2023 KİTAP FUARI, ŞEHRİMİZİN EDEBİ ÖZELLİKLERİNİ ULUSLARARASI ARENADA TANITACAK”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, bir selamlama konuşması yaptı. Kahramanmaraş’ın değerlerine dikkat çekerek tanıtım eksikliğine vurgu yapan Başkan Mahçiçek, “Kahramanmaraş güzel bir memleket elhamdülillah. Şehrimizin eksiği ise tanıtımdı. Bu tanıtım eksikliğimizi inşallah bu kabil programlarla aşacağız. Yaşadığımız zor günlerin gereği olarak müzik programları düzenlemiyoruz. Kültürün ve sanatın sergilendiği etkinlikleri ve fuarları düzenlemenin daha doğru olduğuna inanıyoruz. İşte bunlardan bir tanesi de Kitap Fuarı. Kahramanmaraş’ımız, düşünce bakımından ülkemizin önde gelen şahsiyetlerinin yetiştiği bir memleket. Bunu devam ettirebilmemiz için bu kabil programlar önemlidir diye düşünüyorum.

Onikişubat Belediyesi, 950 milyon TL kaynak üreterek hizmet eden, devlete sigorta ve vergi borcu olmayan bir belediye. 2.5 milyar TL’ye yakın bir yatırımı ilçemize kazandıran ve şu devasa 780 bin metrekarelik alanda yapılan projelerde merkezi hükümetimizden bir TL almadan projeleri gerçekleştiren bir belediye” dedi.

“KÜLTÜR VE EĞİTİM ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK”

Eğitim alanında yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Mahçiçek, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı, “Ama bizim fiziki hizmetlerimizin çok daha önünde, öncesinde olan alan, kültür ve eğitim alanı. Bakın Onikişubat Belediyesi, kendi imkanlarıyla yedi tane yurduyla beraber okul yapan bir belediyedir. Yedi Güzel Adam’ın memleketine içinde kütüphaneleriyle beraber 7 tane Bilgi ve Kültür Evi kazandırdık. Bir tanesi yarı olimpik olmak üzere toplamda 7 adet havuz yaptık. Onikişubat Belediyesi olarak her sene 75 bin kitap alır, beşli setler halinde ilkokul ikiden itibaren seviyelerine göre sadece Onikişubat’ın değil, Kahramanmaraş’ımızın bütün okullarına dağıtarak okuma imkanı ya da okuma iştiyakı sağlarız.

Bugünkü açılış açılışımıza teşrif ettiniz, bizleri onurlandırdınız. Başta Bakanımız Vahit Kirişci, AK Parti Milletvekilllerimiz Ömer Oruç Bilal Debgici, Tuba Köksal ve Mehmet Şahin, Deva Partisi Milletvekilimiz İrfan Karatutlu, Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör, AK Parti İl Başkanımız Fırat Görgel, MHP İl Başkanımız Vahit Demiröz, rektörlerimiz, ilçe belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, meclis üyelerimiz olmak üzere bütün Kahramanmaraşlı kardeşlerime yürekten teşekkür ediyorum.”

“EXPO 2023, BÜYÜK BİR HEYECAN VE MOTİVASYON SAĞLADI”

Başkan Mahçiçek’in konuşmasının ardından kürsüye önceki dönem Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci geldi.

EXPO 2023’ün Kahramanmaraş’a büyük bir heyecan ve motivasyon sağladığını ve sağlamaya da devam edeceğini vurgulayan Kirişci, deprem sürecinde sorunların çözümü noktasında makul öneriler geliştirdiklerini kaydetti.

Kirişci, sözlerine şu şekilde devam etti, “Bu çözümlerin bir taraftan Kahramanmaraş’ımıza yeniden ihya ve inşa anlamında ve yeni Kahramanmaraş’ı inşa etme konusunda getireceği katkı önemli. Bugün EXPO 2023’de Kitap Fuarı vesilesiyle bir aradayız. Mekanları anlamlı kılacak etkinliklerin de düzenleniyor olması çok çok önemli. 21 yıldır kesintisiz iktidar olan AK Parti, bu ülkeye hizmet konusunda adeta destanlar yazdı. Ve her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanı da dahil olmak üzere bu konularda da önemli kazanımlar sağladık. Artık hamdolsun artık bir Teknofest kuşağından bahsediyoruz. Okuyan, okuduğunu anlayan, anladıklarıyla amel edip bunu icraata dönüştüren ve bu ülke için üreten, alın terinin yanı sıra akıl terini öne çıkaran bir gençlik ortaya çıktı. Ve bu gençlik sayesinde bu ülke özellikle tarım ve gıdadan sonra stratejik önemi artık dünyaca herkes tarafından bilinen savunma sanayini gündeme getirdi. Ve bu okuyan, okuduğunu anlayan anladıklarıyla amel edip bunları icraata dönüştüren bu gençlik ve Teknofest kuşağı artık savunma sanayinde Türkiye’yi bir marka şehir haline getirdi” dedi.

“ARTIK DONDURMASIYLA BİLİNEN BİR ŞEHİR OLMAKLA YETİNMEYECEĞİZ”

TUSAŞ tarafından Kahramanmaraş’a kurulan fabrikaya da değinen Kirişci, artık sadece dondurmayla bilinen bir şehir olmayacağını söyledi. Kirişci, “Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığımız ve TUSAŞ’ın yatırımlarıyla başlayan yatırım süreci Kahramanmaraş’a lig atlatacak. Her alanda şehrimizi geliştirecek, farklı noktalara çıkaracağız. Biz artık gastronomi alanında dondurmasıyla bilinen bir şehir olmakla yetinmeyeceğiz ya. Artık gökyüzünde bizim hava araçlarımızın uçtuğu ve bu yönüyle de bilinen bir şehir olacağız. Bu çok uzak değil. İnanmak başarmanın olmazsa olmazıdır. Biz inanıyoruz. Biz Kahramanmaraş’ımıza güveniyoruz.

Bu topraklar için canını, en kıymetli varlıklarını feda etmiş olan şehitlerimiz ve o şehitlerimizin geride bıraktıkları gazilerimiz var. Allah hepsinden razı olsun. Biz bu şehitlerimize ve o gün gaziyken aramızdan ayrılanlara ilave 12 bin 619 deprem şehidimizi de ekleyerek söylüyorum Rabb’im rahmeti ve merhametiyle muamele eylesin” dedi.

EXPO 2023 Kitap Fuarı, konuşmalarının ardından kesilen kurdela ile 9 gün süreyle kapılarını resmen kitapseverlere açmış oldu.

Davetliler ve kitapsever vatandaşlar stantları tek tek gezerek yayınevleri temsilcileri ile sohbet edip, kitap aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol