Öne Çıkanlar KURAN-I GÜZEL OKUYAN TÜRKİYE İKİNCİSİNE ALTIN TAKDİMİ LİDERİ BANDIRA BANDIRA DEVİRDİK Yakında karaciğer nakli de yapılacak DAMIZLIK KOYUN-KEÇİ BİRLİĞİNDE SEÇİM dizi

Bu haber kez okundu.

TARHANAMIZ DA AVRUPALILAŞTI

Borsa binasında basın toplantısı yapan Başkan Mustafa Narlı, hem yapım hem de lezzet farklılığı ile Kahramanmaraş’ın kültür simgesi  olan Maraş Tarhanası, sağlıklı, doğal bir ürün olduğunu artık dünyaya kabul ettirdiğinin müjdesini verdi.

Başkan Mustafa Narlı; "Tarhana yapılırken yağlaması yenir, yarım kuruyunca firik oldu deriz ve ceviz fıstıkla yeriz, kuruyunca kurusunu yeriz, kurusunu ıslar, yağ soğanla kavurmasını yaparız, küçük kırıklarından çorba yaparız, salatasını yaparız ve çerez olarak yeriz bu kadar çok şekilde yenen Maraşımızın Tarhanası Avrupa yolunda büyük bir kapı açtı. Bugün Kahramanmaraş'ta 100 üzerinde tarhana imalatı yapan var bir sektör oldu." ifadesini kullandı.

MARAŞ TARHANASININ SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Hem yapım hem de lezzet farklılığı ile Kahramanmaraş’ın kültür değeri  olan Maraş Tarhanası, kabuğu soyulmuş olan buğday döğmesinin (yarma) pilav gibi pişirilmesi ve sonrasında yoğurt karışımı ile birlikte kurutulması ile elde ediliyor.

Sıcak ya da soğuk ortamlarda etkisini kaybetmeyen ve bozulmayan bir besin olarak sıklıkla tercih ediliyor. Maraş tarhanası dışında bilinen tarhananın da sağlığa oldukça yararları var. Ancak Maraş tarhanası çok daha farklı besin maddeleri içeriyor ve daha besleyici. İşte Maraş Tarhanasının faydaları!

MARAŞ TARHANASI ŞİŞGİNLİĞİ ALIR

Karnı veya Midesi şişen bir kişi Maraş Tarhanası yerse anında şişkinliği ve midesindeki suyu alır diyen Başkan Mustafa Narlı; "Maraş Tarhanası’nın diğer tarhanalardan ayrıldığı en önemli özelliği yoğurdunun köy yoğurdu olarak kullanılması ve pişirilmeden katıldığı için de besin değerlerini kaybetmeyen yoğurt içermesidir. Probiyotik mikro organizmaların yoğurt içerisinde kalması da sindirim sistemimize oldukça yararlı. böyle bir güzel ürün Borsamızın uzun süren çalışması sonunda Avrupa Ülkelerinin Resmi gazetesinde yayınlanarak tescillendi bu ihracat için çok önemli bir belge.” diye konuştu.

Maraş Tarhanası bilimsel analiz yapıldı diyen Başkan Narlı; "100 gram tarhana içerisinde yaklaşık 140 gr kalori bulunuyor. İçerisinde bulunan su oranı da son derece düşük olduğu için bozulmadan uzun süre boyunca saklanabiliyor. Tok tutma özelliği ile de kilo vermek isteyenler için son derece ideal bir besin kaynağı. Maraş cipsi olarak piyasaya sürülen bu ürün bir atıştırmalık olarak da kullanılıyor.

Yavuz Sultan Selim Sina çölüne geçerken Maraş tarhanası ile yapılan yemekleri yiyen askerlerin bozulmadan uzun süre saklayıp yiyebilecekleri besin olarak da Maraş tarhanasının kullanıldığı tarih kitaplarında yazıyor.

Maraş tarhanası yararları arasında kemiklere büyük destek olması da yer alıyor. İçerisinde bulundurduğu kalsiyum ile çocukların kemik gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde yardımcı oluyor ve metabolizmaya destek veriyor. 100 gr tarhanada bulunan 14 gram protein, 58 gr karbonhidrat, 3 gram yağ, 78 mg kalsiyum ve 0,5 mg ise demir bulunuyor.

Beyaz ekmeğe oranla daha az glisemik indeksi bulunduğundan dolayı şeker ve tansiyon hastaları için iyi bir seçim. Avrupa Birliği üyesi ülkelere Maraş Tarhanası hayırlı olsun diyorum," diye konuştu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol