Öne Çıkanlar PATRİOT ÜSSÜNDE BAYRAK KRİZİ ŞEHİTLERİMİZ dizi PAZARCIK ÇÖP TRANSFER İSTASYONU HAZIR YÜRÜYEN BİLBORDLARLA TANITIM

Bu haber kez okundu.

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS
 Sanko Üniversitesi öğretim üyelerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansta Grip, Nezle, Sinüzit, Otit, Faranjit, Laranjit, Pinömoni (Zatürre), MERS hastalıklarının etkenleri nelerdir, tanıları nasıl konur, klinik seyirleri nasıldır, tedavi ve korunma yolları nelerdir” konularında bilgiler verildi.

 

Konuşmacılar, kış aylarında nezle, soğuk algınlığı, grip, farenjit, larenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı ve pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığında da artış görüldüğüne, bu enfeksiyonların özellikle çocukları, yaşlı kişileri, hamileleri, kronik akciğer ve kalp hastalığı olan kişileri kanser tedavisi nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayan hastaları daha ciddi şekilde etkilediği dikkati çektiler.

 

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Can Polat Eyigün konuşmasında bu mevsimde sık görülen bademcik iltihabı, sinüzit, grip gibi enfeksiyon hastalıklarının belirti ve bulguları konularına değindi.

 

Bilhassa nezle ve grip ayrımının çok iyi yapılması gerektiğini anımsatan Prof. Dr. Eyigün “Grip ciddi ve ölümcül olabilir” dedi.

 

Prof. Dr. Eyigün imkanı olan herkesin her sene grip aşısı yaptırması gerektiğini ama 65 yaş üzerindeki bireylerin KOAH, şeker hastalığı olanların bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerin mutlaka aşı yaptırmaları gerektiğinin altını çizdi.

 

Nezle, grip gibi viral hastalıklarda antibiyotiklerin yararsız ve gereksiz olduğunu anımsatan Prof. Dr. Eyigün “aksine antibiyotikler zararlı da olabilmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşen Bayram ise “Kış mevsiminde havaların soğuması, kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zamanın artması ile birlikte enfeksiyon etkenlerinin bilhassa virüslerin insanlara bulaşmasına uygun koşullar oluşturmaktadır” diyerek, “daha dikkatli olunması” gerektiğine vurgu yaptı.

 

Prof. Dr. Bayram, “Virüs ve bakteriler ile oluşan bu enfeksiyonlar son derece bulaşıcı, yaşam kalitesini düşüren ve hastalığa yakalanan bireyleri uzun süre iş ve okuldan alıkoyan önemli sağlık sorunları arasındadır” diye konuştu.

 

“Virüs – bakteri” ayrımının hekimlerce mutlaka yapılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Bayram, tedavi planlamasının buna göre yapılması gerektiğini belirtti.

 

 

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nevhiz Gündoğdu da konuşmasında alt solunum yolları enfeksiyonları bronşit – bronşiolid, pnömoni (zatüre) ve MERS hakkında bilgi sundu.

 

Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, çok ölümcül olabilen bu hastalıklara karşı halkın daha duyarlı ve dikkatli olmasının öneminden bahsederek “Sağlık kuruluşlarına zamanında başvurmak çok önemlidir. Hele de bu kadar ciddi sonuçları olan hastalıklarında sağlık kuruluşlarına zamanında başvurabilmek daha da önem kazanmaktadır” uyarısını yaptı.

 

Konferansta sunumların ardından konuşmacılar, katılımcıların sorularını yanıtladılar. 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356