banner1351
Öne Çıkanlar TÜNEL KAVŞAKTA İNCELEME EMİRİLYAS MAHALLESİNDE HARABE YAPI YIKIMI DULKADİROĞLUNDA BOŞ ALANLAR MOBİL EKİPLE TEMİZLENİYOR İHL KARİYER GÜNLERİ KONFERANSI YAPILDI İZAHI YAPILAMAYANIN MİZAHINI YAPTILAR

Bu haber kez okundu.

SANKO AİLE AKADEMİSİ, VELİLERE REHBERLİK EDİYOR
 Özel Sanko Okulları beşinci ve altıncı sınıflar psikolojik danışman ve rehber öğretmeni Ferhat Aydın, seminerde yaptığı sunumda, olumsuz duygu olarak nitelenen öfkenin aslında doğal ve normal insana özgü bir duygu olduğunu belirtti.

“Öfke bir duygudur, davranış değildir. Kullanılması gereken büyük bir enerjidir ve ilişkileri güçlendiren bir dinamiktir” diyen Aydın, öfke ile saldırganlığın, şiddetin ve düşmanlığın karıştırılmaması gerektiğini, öfkenin iyi yönetildiğinde iyi sonuçlar yaratabileceğini söyledi.

Engelleme, utanma, anlaşılmamak, kıskançlık, değersizlik, kaygı, hayal kırıklığı, haksızlık ve kişisel kuralların çiğnenmesinin öfkeye yol açabileceğine dikkat çeken Aydın, şöyle devam etti:

“Öfkenin altında yatan nedenleri iyi kavramak, baş etme yollarını kolaylaştıracaktır. Her gün öfkelendiğimiz şeylerin listesini yapıp tipik davranışları belirlemeliyiz. Aynı şeylere sinirlenen insan fark edip önlem alırsa, kendine daha az zarar verir. Kontrol edilemeyen ve her gün öfkelen durumlara karşı alternatif bakış açısı geliştirilmelidir.”


ANNE BABANIN KAYGISI ÇOCUĞA YANSIYOR

Seminerin ikinci kısmında konuşan Özel Sanko Ortaokulu yedinci ve sekizinci sınıflar psikolojik danışman ve rehber öğretmeni Bahar Turgay da, sınav çocuklarındaki kaygının giderilmesinde neyle karşı karşıya olduğunun bilinmesi ve onu tanımanın, baş etmeyi kolaylaştırdığını vurguladı.

Anne babanın kaygısının çocuğa yansıdığı uyarısını yapan Turgay, beden ve ses tonu ile de verilen mesajlara dikkat edilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol