Öne Çıkanlar seminer DEDEOĞLU DA KAYINBABA OLDU dizi DEMOKRASİMİZİN ZENGİNLİĞİ BUDUR ŞERİFLER İNŞAAT DOOSAN FORKLİFTİ TERCİH ETTİ

Bu haber kez okundu.

RESSAM KARA, SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI
 Sanatçı Kara’nın 29 eserinin yer aldığı kişisel sergisinin açılışına, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng ve sanatseverler katıldı. 

Kaymakam Turan, konuşmasında, her Cuma günü Sanko Sanat Galerisi’nde yeni bir etkinlikte buluşmaktan mutlu olduğunu söyledi. 
Resmin, evrensel bir dil olduğunu ifade eden Turan, ‘’Sanatın büyülü dünyasında buluşuyoruz. Değerli sanatçıların yanında olmak bizi mutlu ediyor’’ dedi. 
Gaziantep’in kendini aştığını, başarılarıyla yetinmediğini belirten Turan, böyle muhteşem bir kentte Sanko Ailesi’nin oluşturduğu Sanko Sanat Galerisi’nin kentin sanatsal kültürel hayatına önemli hizmetler sunduğunu vurguladı. 
Turan, sergiye katılan kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü de kutladı. 

Bugün çok mutlu olduğunu dile getiren ressam Ümit Kara da 1972 yılından beri sanatın içinde olduğunu, yağlıboya resim çalışmalarının yanı sıra Türk mobilya sitilini belirlemek için 30 yıldır çalışma yaptığını ve bu sergide 4 tane ayna örneği getirdiğini belirtti. 
Kara, eski Türk eserlerini yaşatmak için cami mimarisi üzerine çalışmalar da yaptığını anlattı. 
Resimlerinde ‘’renk-leke’’ unsurunun ön planda olduğunu ifade eden ressam Kara, ‘’Doğadaki dokular, güzellikler bize her zaman haz veriyor’’ diye konuştu. 
Şehitkamil Kaymakamı Aydın, konuşmaların ardından sanatçı Ümit Kara’ya, Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini sundu. Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng de Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim etti. 

SANATÇI 
1952 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde doğan Kara, 1972 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi, 1985 yılında Gazi Eğitim Fakültesi’nde lisansını tamamladı. 
Adana Düziçi Öğretmen Okulu ve Ankara’da orta öğretim kurumlarında çalışan sanatçı, 1984 yılında Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne geçti. 1999 yılında emekli olarak, kendi atölyesinde sanatsal çalışmalarına devam etti. 

Sanatçı, resim çalışmalarının yanında Selçuklu dönemi ahşap işçiliğini araştırmakta ve Türk mobilya stilinin oluşması için örnekler çıkarıp sergilemektedir. Cami mimarisi ile de ilgilenen sanatçı, Ankara’da Hacı Dursun Erdemir Camisi’nin minber ve mihrabını yaptı. 
Doğadan betimlediği konuları renk ve lekeyi ön plana alarak anlatan Ümit Kara, yurt içi ve yurt dışında 28 resim, 22 ahşap sergisi açtı. Yerli ve yabancı koleksiyonlarda eserleri bulunuyor. 

Kara’nın, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’ndeki sergisi, 22 Mart’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol