banner1351
Öne Çıkanlar TÜNEL KAVŞAKTA İNCELEME EMİRİLYAS MAHALLESİNDE HARABE YAPI YIKIMI DULKADİROĞLUNDA BOŞ ALANLAR MOBİL EKİPLE TEMİZLENİYOR İHL KARİYER GÜNLERİ KONFERANSI YAPILDI ÖZEL SANKO İLKOKULU ÖĞRENCİLERİNİN SATRANÇ BAŞARISI

Bu haber kez okundu.

RESSAM ÇİFT,  SANKO SANAT GALER İSİ’NDE SERGİ AÇACAK
 Sanatçı Pekmezci çiftçi, Sanko Sanat Galerisi’nde birlikte sergileyecekleri eserleriyle Gaziantepli sanatseverlerle buluşacak. 

Pekmezci çiftinin, 5 Nisan Cuma günü saat 17.30’da Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılacak sergisi, 19 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek. 
SANATÇI HASAN PEKMEZCİ 
1945 yılında Konya’da doğan Hasan Pekmezci, ilkokuldan sonra İvriz Öğretmen Okulu orta kısmında, resim öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile resme yöneldi ve 1962 yılında sınavla İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi. 
Pekmezci, öğrencisi olduğu bu okulu 1965 yılında birincilikle bitirdikten sonra girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden 1968 yılında mezun oldu. Sanatçı,  Sakarya-Arifiye Öğretmen Okulu, Çankırı Ortaokulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü-Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nde görev yaptı. 1987’de Hacettepe Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğine, baskı resim atölyelerini kurmak üzere atandı. 1995’te profesör oldu. 

1968 yılından beri sanatsal çalışmalarını aralıksız sürdüren Hasan Pekmezci, ilk kişisel sergisini 1971 yılında Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtı. Başta devlet resim sergileri olmak üzere ülkemizde düzenlenen DYO, Vakko, Viking, İstanbul Sanat Bayramı ve İstanbul Yeni Eğilimler ’78-79, Yunus Emre, TPAO sergilerine katıldı.  20’den fazla ödül kazandı. 
Yurt dışında Şili Bienali ile Osaka Tirienaline seçildi. Sanat ve eğitim alanında seminer ve sempozyumlarda  görev aldı. 
Çocuk resimleri konusunda eşi Şükran Pekmezci ile 1970’li yıllardan başlayarak çeşitli çalışmalar gerçekleştiren sanatçının, günümüze kadar 45 kişisel sergisi bulunuyor.  Sanat alanında çeşitli makale ve yazılarının yanında 8 kitabı yayımlandı. 1985 yılında bir eseri Budapeşte Müzesi’ne satın alındı. 

ÇAĞSAV Vakfı kurucu ve yönetim kurulu üyeliği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olarak tüm dernek sergilerinde ve çeşitli sergi kataloglarında yer aldı. Yurtdışında bazı kentlerde düzenlenen sergilere katıldı. 
SANATÇI ŞÜKREN PEKMEZCİ 
1946 yılında Çankırı’da doğan Şükran Pekmezci, ortaokulu bitirince Konya Kız Öğretmen Okulu sınavlarını kazandı ve resme ilgisi nedeniyle İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi. 1965 yılında mezun olarak Çankırı ili Orta Nahiyesinin Kalfat Köyü’nde 2 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. 
İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü sınavlarını birincilikle kazanan ve 1970 yılında mezun olan sanat çı Pekmezci, daha sonra Arifiye Öğretmen Okulu ile Çankırı, Ankara Yeşilevler ile Namık Kemal Ortaokulu’nda  resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1994-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Meslek ve Yaygın Eğitim Fakültesi’nde baskı resim dersleri verdi. 
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olarak tüm dernek sergilerinde ve çeşitli sergi kataloglarında yer alan Şükran Pekmezci, yurt dışında önemli bazı kentlerde düzenlenen sergilere katıldı. 
Şükran Pekmezci açtığı 30’un üzerinde kişisel serginin yanı sıra, birçok grup sergisine katıldı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol