banner1351
Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİRDEN TRAFİĞİ RAHATLATACAK YENİ KAVŞAK DÜZENLEMESİ TEZCAN HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI AFŞİN BELEDİYESİNDE CEYLANPINARDA BÜYÜK PANİK !

Bu haber kez okundu.

PAZARCIK’TA AĞAÇ DİKİLDİ
 TEMA İlçe Gönüllü Sorumlusu AKBABA; ’’Hayatı koruyan ormanlara birlikte sahip çıkalım’’ derken, Orman İşletme Şefi Metin İyik ‘’Dikeceğiniz fidanlar gibi sizlerin ve ümitlerimizin büyümesini ve yeşermesini temenni ediyorum’’

Pazarcık ilçesinde 21 Mart Dünya Ormancılık günü ve haftası nedeniyle İlçede bulunan okullarda Pazarcık Kaymakamlığı, Pazarcık Orman İşletme Şefliği,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Pazarcık ilçe Gönüllü Sorumluluğu tarafından Yatılı İlköğretim Bölge Okulu bahçesine Fidan dikimi gerçekleştirildi.

Ağaç dikim töreninde açıklama yapan Pazarcık Kaymakamı Mustafa SARIKAYA; “21 Mart Dünya Ormancılık günü ve haftasında böylesine güzel bir organizasyona imza atarak fidanları bizimle birlikte öğrencilerimizi buluşturarak toprağa kavuşturan kurum ve kuruluşlarımız olan Pazarcık Orman İşletme Şefliği,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Pazarcık ilçe Gönüllü Sorumluluğu’na teşekkür ediyorum,ilçemiz ve Ülkemiz için hayırlı olsun diyorum’’ dedi.

TEMA İlçe Gönüllü Sorumlusu Abdurrahman Akbaba yaptığı açıklama da şunları söyledi’’TEMA Vakfı olarak 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Haftası’nda her şeye rağmen şanslı bir ülke olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz. Ormanlarımız yıllardır tahrip ediliyor, yakılıyor, işgal ediliyor, başka kullanımlara açılıyor, üzerine binalar inşa ediliyor, hatta orman vasfı kaybettirilerek satılıyor. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen, ormanlarımızın büyük bölümü halen zengin tür ve genetik çeşitliliğe sahip doğal ormanlar. Doğal ormanlarını kaybeden Avrupa kıtası bugün yaptıkları yanlışı geri çevirmeye, kalan doğal ormanlarını eksiksiz korurken, yapay ormanlarını doğal yapıya kavuşturmaya çalışıyor. Ülkemiz adına hala şansımız varken, herkesi ormanlarımıza birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz.’’diyen AKABABA sözlerini şöyle sürdürdü’’Ormanlar Milyonlarca Canlının Birlikte Yaşadığı Bir Ekosistemdir,Ormanlarımız çoğu kez yan yana gelmiş ağaç topluluğu olarak görülür. Belki de kolayca gözden çıkarılmasının, tahrip edilmesinin altında bu bakış açısı yatar. TEMA Vakfı olarak bir kez daha altını kalın harflerle çizerek belirtiyoruz ki; orman asla yan yana gelmiş ağaç topluluğu değildir. Orman; ağacıyla, ağaççığıyla, çalısıyla, otsu bitkisiyle, mikro organizmalarıyla, mantarıyla, böceğiyle, kuşlardan memelilere tüm hayvanları, su tutuşu ve toprak yapısıyla dünyaya hayat veren kocaman bir karasal ekosistem, yaşam birliğidir. Ormanlar, sellerin, taşkınların oluşmasını ve erozyonu önler, yeraltı sularının birikmesine yardım eder, iklim üzerinde olumlu etkiler yapar, havayı temizler, gürültüyü azaltır. Yapacak ve yakacak hammadde kaynağıdır, iklim ve toprak yapısındaki çeşitlilikten kaynaklanan ender bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Unutmamak gerekir ki; ekosistemin ve onun parçalarının bozulması, orada bulunan canlı ve cansızların sunduğu hizmetlerin durmasına ve en sonunda sistemin tümünün çökmesine yol açar.’’dedi.

AKBABA sözlerini şöyle tamamladı’’Önceliğimiz Her Zaman Doğal Ormanları Korumak ve Beraberinde Ağaçlandırmaya Gereken Önemi Vermek Olmalı, TEMA Vakfı olarak 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve haftasında hala doğal kalan ormanlara sahip olduğumuz için ne

kadar şanslı olduğumuza dikkat çekiyor ve uyarıyoruz: Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin doğal varlıklar üzerindeki etkisi dünyadaki tük ekosistemleri derinden etkilemektedir. Bu süreçte tarım yapabilecek toprağı, sulama yapabilmek ve içmek için suyu, nefes alacağı oksijeni üreten ormanlara sahip olan ülkeler hayatta kalacaktır, TEMA Vakfı olarak Orman ve Su İşler Bakanlığımızı ülkemiz topraklarının korunması için büyük önemi olan ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışmaları için kutluyoruz. Toprak Yaşamdır’’diyerek sözlerini tamamladı.

Pazarcık Orman İşletme Şefi Metin İyik ağaç dikimi töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi’’21 Mart Dünya Ormancılık Günü olması vesilesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA Pazarcık ilçe temsilciliği ile ortaklaşa bir etkinlik düzenleyip siz değerli genç nesillerimizle bir araya gelmek istedik. Çünkü Ulu Önder Atatürk’ün “Benim ümidim gençliktedir” dediği gibi yeni nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma çabası ve gayreti içerisinde olduğumuzu göstermek ayrıca sevgili öğrencilerimizin çevre bilincini geliştirmek ve adeta hepiniz biter çevre gönüllüsü olan sularla denizlere taşınmakta aynı zamanda hava kirliliği ve buna paralel olarak küresel ısınma artmaktadır. Bu konuda her bireye özellikle de öğretmenlerimize çok büyük görev ve sorumluluklar düştüğü kanısındayım. Gelecek nesil siz değerli öğretmenlerimizin ellerinde şekillendirecektir.Sevgili öğrenciler hep beraber bu dikeceğiniz fidanlar gibi sizlerin ve ümitlerimizin büyümesini ve yeşermesini temenni ediyorum.Son olarak bu organizasyonda emeği geçen ve davetimize teşrif eden tüm misafirlerimize şahsım ve teşkilatım ve teşkilatım adına teşekkürlerimi sunuyorum’’dedi.

Aynı zamanda Okullar Hayat olsun kampanyası çerçevesinde Okul Bahçesine Voleybol sahası açılışıda yapıldı.Saha Açılışında Kaymakamı Mustafa Sarıkaya,,Belediye Başkanı Kamil Dalkara, İlçe Emniyet Müdürü Dr.Murat Gözübenli ,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kılıç,Orman İşletme Şefi Metin İyik,TEMA İlçe Gönüllü Sorumlusu Abdurrahman Akbaba,Daire Müdürleri , Öğretmen ve öğrenciler Voleybol maçı yaptılar.

Pazarcık Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ev sahipliğinde okul bahçesinde Ağaç dikimi töreni şarkılar ve türküler eşliğinde gerçekleştirildi. Fidan dikimi törenine Pazarcık Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, Belediye Başkanı Kamil Dalkara, İlçe Emniyet Müdürü Dr.Murat Gözübenli ,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kılıç,Orman İşletme Şefi Metin İyik,TEMA İlçe Gönüllü Sorumlusu Abdurrahman Akbaba,TEMA Sponsoru İş bankası Müdürü Murat Erdem,Daire Müdürleri, çok sayıda Öğretmen ve öğrenci katıldı.

 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol