Öne Çıkanlar ONİKİŞUBAT BELEDİYESİNİN AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE DESTEĞİ SÜRÜYOR AFŞİN BELEDİYESİ SEVİN GRUBU İLE İFTARDA dizi AFŞİN DE GELİŞİM DEĞİŞİM BAŞLADI… PROJELERİNİ REHBER ETTİ

Bu haber kez okundu.

ONİKİŞUBAT BELEDİYE MECLİSİ’NDEN ‘YERİNDE DÖNÜŞÜM’ KARARLARI

Onikişubat Belediyesi meclis üyeleri, 5393 sayılı Belediye Kanunun 20. Maddesi gereği, gündem maddelerini görüşüp, karara bağlamak üzere Belediye Başkanı Hanifi Toptaş’ın başkanlığında Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.

Başkan Toptaş, Mayıs alı faaliyetlerine ilişkin meclis üyelerini bilgilendirip, görüş ve önerilerini dinledi.

İmar plan tekliflerinin görüşüldüğü Mayıs ayı Meclis Toplantısı’nda Yerinde Dönüşüm bekleyen yapılara ilişkin önemli kararlar da alındı.

İnşaat mühendisi kimliğiyle depremden etkilenen Onikişubat ilçesinin yeniden inşa ve ihyası için yoğun mesai yapan Başkan Toptaş, göreve geldikten sonraki ikinci meclis toplantısında yapılar için önemli bir karara imza attı.

Toplantıda, depremden etkilenen yapıların yerinde dönüşüm uygulamasındaki yapılaşma haklarının kayıplarına yönelik imar plan notu düzenlemesi yapıldı.

TAKS DEĞERİ 0,40’DAN, 0,60’A ÇIKARILDI

Depremden etkilenen yapıların yerinde dönüşüm uygulamasında yapılaşma haklarındaki kayıplarına yönelik imar plan notu düzenlemesini içeren teklif, Onikişubat Belediye Meclisi’nce kabul edilerek, yürürlüğe girdi.

Teklifle birlikte önceden 0,40 olan TAKS değeri, 0,60’a çıkarıldı.

Düzenleme ile yerinde dönüşüm yapılacak alanlarda kat düşürülmesi ile inşaat alanlarının tamamını kullanamayan parsellerde Taban Alanı 0.60’a kadar kullanılabilecek. Ayrıca 10 bin metrekare ve üzeri parsellerdeki yüzde 10 oranındaki inşaat artışı hakkı blok bazlı olarak korunacak.

Alınan kararla birlikte, örneğin 10 katlı olup, yıkılmış veya hasar görmüş bir binaya 8 kat yapı izni verilebilecek.

Taban alanının artırımıyla birlikte de yatay mimarinin yaygınlaştırılması sağlanacak.

Konuyla ilgili Onikişubat Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı, “2891,121 Plan İşlem Numaralı 1/1000 Ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na ilişkin Onikişubat Belediyesi Mayıs ayı Meclis Toplantısı’nda karar alındı.

06.02.2023 tarihinde meydana gelen Asrın Felaketi depremler neticesinde şehir genelindeki kat kullanımlarının düşürülmesine yönelik yapılmış olan yapılaşma şartlarındaki düzenleme sonucunda, depremden etkilenen yapıların yerinde dönüşüm uygulamasında yapılaşma haklarındaki kayıplarına yönelik imar plan notu düzenlemesi yapılmıştır.

Bu düzenleme ile yerinde dönüşüm yapılacak alanlarda; Kat düşürülmesi ile inşaat alanlarının tamamını kullanamayan parsellerde Taban Alanı 0.60’a kadar kullanılabilecek olup ayrıca 10.000 m2 ve üzeri parsellerdeki %10 oranındaki inşaat artışı hakkı blok bazlı olarak korunacaktır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol