banner1351
Öne Çıkanlar 70 YETİM GİYDİRİLDİ Cumhuriyet Halk Partisi CEYLANPINARDA BÜYÜK PANİK ! HA YARIN! kahramanmaraş

Bu haber kez okundu.

KANAL 24, SANKO ÇATALCA RES’TEN CANLI YAYIN YAPTI
 Kanal 24 Televizyonu’nun Sanko Çatalca RES’te yaptığı canlı yayına katılan ve Mustafa Ayar’ın sorularını yanıtlayan Mustafa Öğüt, yenilenebilir enerji yatırımlarının önemini anlattı. 

Kurulduğu tarihte Türkiye’deki en büyük kurulu güç olan Sanko Çatalca RES’in, her biri 3 megavat üretim yapabilen 20 türbinden oluştuğunu ve toplam 60 megavat kurulu güce sahip olduğunu belirten Öğüt, santralda geçen yıl 192 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretildiğini bildirdi. 


Öğüt, ‘’Yıllık 150 bin hanenin elektrik ihtiyacının bu santraldaki üretimle sağlandığını söyleyebiliriz. Bu da orta ölçekli bir şehir anlamına gelir’’ dedi. 
Bir rüzgar santralı kurmak için o alanın rüzgar ortalaması, rüzgar türbülansı ve hava yoğunluğunun dikkate alınması, bunun için 1 yıllık fizibilite çalışması yapılması gerektiğini anlatan Mustafa Öğüt, Sanko Çatalca RES sahasının 5 yıllık fizibilite çalışması yapıldıktan sonra yatırım yapıldığına dikkati çekti. 
Türkiye’nin çok iyi rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olduğunu kaydeden Öğüt, “Özel sektör enerji yatırımlarında azimli ve deneyimli. Kapasitenin tamamını ülke ekonomisine kazandırabilir. Yeter ki, yatırımcılar desteklensin” sözlerine yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol