Öne Çıkanlar DÜRÜMCÜBAŞI DAYANIŞMANIN YEGANE ADRESİ; DENİZKENT.. SİYASİ PARTİLERDE ADAYLAR BELLİ OLDU KAHRAMANMARAŞ MHP PİYASA ÇILDIRMIŞ OLMALI

Bu haber kez okundu.

KAHRAMAN KART BASINA TANITILDI
 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye binası önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, toplu taşıma da yaşanan sıkıntıları tek tek çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Başkan Erkoç, basın açıklamasında yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak, Kahramanmaraş’ta şehir içi otobüs ulaşımında yeni bir başlangıç sayılan "Kahraman Kart” uygulamasını bugün itibariyle başlatıyoruz.

Büyükşehir Belediyemizin bir süredir üzerinde çalıştığı ulaşımda akıllı kart dönemini vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için, hayata geçiriyoruz.

Elektronik Ücret Toplama Sistemi olan “Kahraman Kart” Kahramanmaraşlılara daha kaliteli, daha ucuz ve daha hızlı ulaşım imkânı sağlayacak. Bu uygulama ile vatandaşımızı toplu ulaşım araçlarında bozuk para verme zahmetinden kurtarmış olacağız.

 “Kahraman Kart” ilk etapta Büyükşehir Belediyesi otobüslerinde geçerli olacak. İnşallah en kısa sürede halk otobüsleri ve dolmuşları da sisteme dâhil edeceğiz.

“Kahraman Kart” ile Büyükşehir Belediyesi olarak sadece vatandaşı bir yerden bir yere taşımayı değil, kaliteli, çağdaş taşımacılık yaparak, hem taşıyanın hem taşınanın memnun olduğu bir sistem oluşturmayı hedefliyoruz.

Kahraman Kart’a sahip olmak isteyen vatandaşların sıkıntı yaşamaması için Kahramanmaraş’ın belirli yerlerine kişiselleştirme ofisleri açacağız. Vatandaşlarımız bu ofislere gidip kendi bilgilerini vererek kartlarını alacak ve sisteme kayıt yaptırmış olacaklar “diye konuştu.

3 ÇEŞİT “KAHRAMAN KART” HAZIRLANDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, Kahraman Kart’ın üç çeşidi bulunduğuna dikkat çekerek: “ Rahat, konforlu ve güvenli ulaşım hizmeti vermeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyemiz, Kahraman Kart’ı tam, indirimli ve serbest olarak 3 çeşit hazırladı.

1 Serbest kart ile 65 yaş üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar, gaziler, şehit yakınları, sarı basın kartı bulunan basın mensupları ile polisler uygulamadan ücretsiz olarak yararlanacak.

2 İndirimli kart ile öğrenciler uygulamadan indirimli olarak yararlanacak.

3 Tam kart ile tüm vatandaşlarımız bu uygulamadan faydalanabilecek” dedi.

KAHRAMANKART” NEREDEN VE NASIL ALINACAK?

Vatandaşların Kahraman Kart’I nasıl alacakları konusunda da bilgiler veren Başkan Erkoç: “ Büyükşehir Belediyemiz tarafından Merkez Otobüs Durağı arkasında oluşturulan kişiselleştirme ofislerine bir adet nüfuz cüzdan fotokopisi ve durum belgeleriyle başvuran vatandaşların işlemleri aynı gün içerisinde başlatılarak kartları en kısa sürede teslim edilecek.

Tam tarifeli Kahraman Kart alacak vatandaş ilk seferde 5 TL, indirimli ve serbest tarifeli Kahraman Kart almak isteyen vatandaşlar ise ilk seferde 10 TL ödeyecek.

Vatandaşlarımız şehrimizin 15 noktasına kurulacak Kiosk (Dokunmatik ekranlı para ile kontör yükleme cihazı) ve oluşturulacak 60 adet dolum bayisinden kartına para yükleyebilecek.

Kahraman Kart’ta tarife; Biniş ücretleri tam 1,65 TL, öğrenci 1,25 TL olarak belirlendi. Vatandaş kartına bu fiyatlardan dolum yapacak. İkinci binişlerde ise %50 indirim uygulanacak” diye konuştu.

DURAKLAR DA AKILLANACAK

Öte yandan toplu taşıma konusunda Akıllı Durak uygulamasını da başlattıklarını ifade eden Başkan Erkoç: “Aynı sistem içerisinde entegre bir yapı olan akıllı durak sistemi de hizmete girecek. Otobüs ve duraklara konulacak kamera sistemiyle güvenli ulaşım sağlanabilecek.

Kamera sistemiyle otobüsün yeri, ne kadar sürede durakta olacağı ve doluluk oranı duraktaki ekrana yansıyacak. Aynı zamanda otobüslere yerleştirilecek ekranlarla da bir sonraki durak sesli ve görsel olarak öğrenilebilecek buda özellikle engelli vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak.

Durakta bekleyen vatandaş otobüslerin saat kaçta gelip gittiğini liste halinde görebilecek.

İlk etapta merkezde 15 akıllı durak ve kioks yerleştirilecek. Talep ve önerilere göre sayı artırılacak.

Yeni yılda yeni bir başlangıç yaparak inşallah, Kahramanmaraş’ımızı ulaşım alanında bir nebze daha rahatlatıyoruz.

İleriki zamanlarda ise gerçekleştireceğimiz çalışmalarla şehrimizi hedeflediğimiz, arzu ettiğimiz ulaşıma kavuşturacağız. Amacımız gayemiz budur. Bu vesileyle Kahraman Kart’ın kahraman şehrimize, tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Başkan Erkoç konuşmasının ardından vatandaşlarla birlikte büyükşehir belediye otobüsüne binerek uygulamalı olarak bilgi verdi.

Kahraman Kart’ın tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un yanı sıra Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Vekili Mehmet Akif Kahveci ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356