Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİR NEVŞEHİRDE GÜÇ DEPOLUYOR 5 MİLYON LİRALIK KAYNAK İMZASI SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SINIRLARI AŞTI BAYRAM BAŞKONUŞ TOPRAĞA VERİLİYOR AK PARTİ ADAY ADAYI

Bu haber kez okundu.

İŞ KAZASI DEĞİL, İŞ CİNAYETLERİ
 Türk-İş tarafından Saffron Otel’de düzenlenen  'İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerine Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın yanı sıra;  Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkanı Necati Okay, İŞKUR Müdürü Ali Yüce, Akedaş Genel Müdürü Medine Tanış, DSİ 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, Tes-İş Şube Başkanı Lütfi Ergin ile konfederasyona bağlı sendikaların Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa temsilcileri katıldı.

Soma ve Ermenek’te yaşamını yitiren maden işçileri için bir dakikalık saygı duruşu ve okunan istiklal m arşının ardından seminer öncesinde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, iş kazalarına değinerek, alınması gereken önlemleri sıraladı. Atalay, her gün ortalama 3 işçinin iş kazasında hayatını kaybettiğini ve bu rakamın kabul edilebilir olmadığını vurgulayarak; "Bu ülkede tabii ki yeteri kadar işsizimiz, fakirimiz ve zorda olanımız var. Ülkeyi idare edenler önceliği bizlere vermek durumunda. Maalesef günde ortalama 3 arkadaşımız iş kazasında ülkemizde can veriyor. Bu rakam büyük bir rakam ve kabul edilir bir tarafı olmayan bir rakam." diye konuştu.

İŞ KAZASI DEĞİL, İŞ CİNAYETİ

Ermenek ve Soma'da yaşananların iş kazası olmadığını iş cinayeti olduğunu söyleyen Atalay, şöyle devam etti:

"Özellikle iş kazalarıyla ilgili doğal afetlerden dolayı olan iş kazalarımız var. Şu anda Afşin, Elbistan'dan gelen arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz var. Hala bölgede yerin altında olan, koca dağı mezar yapan şehitlerimiz orada duruyor, çıkartamadık. Doğal afet, Allah'tan gelene hiçbir itirazımız yok. Ama özellikle bu Ermenek'te, Soma'dakiler iş kazası değil. Bunun adı iş cinayeti."

BATAN GEMİNİN LÜKS KAMARASI OLMAZ

Atalay, devletin yeraltı madenlerindeki çalışmayı ihale etmeden kendisinin yapması gerektiğini savundu;  "Özellikle devlet, yeraltı madenlerinde çalışmayı kendi yapmak durumunda. Bunları ihaleye vermemek durumunda. İhaleye verdiğiniz zaman alan müteahhit, taşeron özel sektör, 4 senelik kömür varsa oraya işçi sağlığı iş güvenliği yapmıyor. Fakir fukaraya kömür vereceğiz diye fakir fukarayı ocaklarda öldürmeyelim. Bununla ilgili ülkeyi yönetenler, herkes üzerine düşeni noksansız yapmak durumunda. Bir geminin içerisindeyiz. Bu gemide çarkçı, yağcı, kamarada oturan var; gemiyi kullanan var. Gemi yol alıyor, bu geminin adı Türkiye. Batan geminin lüks kamarası olmaz. Herkes bulunduğu çerçevede, başta evine sahip çıktığı gibi ülkeye sahip çıkmak durumundayız. Çünkü bizim bu ülkeden başka gidecek yerimiz yok." İfadesini kullandı.

İNSAN CANI HER ŞEYİN ÜZERİNDE

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da, belediye olarak ağır ve tehlikeli işçilere çalışan işçilerine eğitim verdiklerini, insan canının her şeyin üzerinde olduğunu belirterek, yüce kitabımızda belirtildiği üzere, çalışanların alın terinin kurumadan ödenmesi gerektiğini hatırlattı, belediye bünyesinde iş kaza seminerleri tertip ettiklerinin de altını çizerek, “Ermenek’teki iş kazası bize milat olacak.  İşverenler, daha güvenli ortamlar sağlamalı, çalışanları için. Burada hepinize sorumluluklar  üşüyor. Çalışma ortamlarının iyileştirilmesi elzem hale geldi. Bizler de belediye başkanları olarak arkadaşlarımızla istişare h alindeyiz” diye konuştu.

Vali Mustafa Hakan Güvençer ise seminerlerinin yararına dikkat çekerek, işyerlerinin bu meselede gerekli tedbirleri alması önerisini getirdi, bu tür seminerlerin verimli ve yararlı olacağına ilişkin kanaatini belirtti.

Konuşmaların ardından eğitmenler tarafından katılımcılara seminer verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356