banner1351
Öne Çıkanlar 70 YETİM GİYDİRİLDİ Cumhuriyet Halk Partisi CEYLANPINARDA BÜYÜK PANİK ! HA YARIN! kahramanmaraş

Bu haber kez okundu.

GEVHER; “DÜNYA O’NUNLA BİR ARADA”
 Mehmet Akif Ersoy kültür merkezinde yapılan etkinliğin açılış Kuran tilavetini Salih Akben yaptı. Ses sanatçısı Abdullah Sevinçkan okuduğu güzel ezgi ve ilahilerle programa renk kattı. İl Müftüsü Muhammet Gevher, yaptığı açılış konuşmasında Peygamber sevgisinin dünyanın her tarafında, görüşü ve düşüncesi ne olursa olsun insanları bir araya getirdiğini vurguladı.

Devletin, merhamet ve şefkati Peygamberinden aldığı hızla kardeşlik tohumları ektiğini anlatan Müftü Gevher, "İnsanımız 200 bine yakın Suriyeliyi milletimizin şanına yakışır şekilde ağırlıyor ve bağrına basıyor. Onları sokakta bırakmıyor, onurlandırıyor. Bütün bunların temelinde Allah'ın kelamı, Peygamber efendimizin sevgisi vardı" şeklinde konuştu. Gevher, Peygamber sevgisinin salonlara sığmadığını belirterek, önümüzdeki yıllarda kutlu doğum etkinliklerini stadyumlara taşımak istediklerini belirtti.

GÜVENÇ, BİZİ ANCAK İSLAM KARDEŞLİĞİ KURTARIR!

AK Parti Milletvekili Sıtkı Güvenç, İl Müftülüğünce Mehmet Akif Kültür Merkezinde düzenlenen programda, etkinliğin haftalara yayılmasının Türkiye'nin nerelere geldiğinin en iyi örneği olduğunu söyledi. Milletin çok zor günlerden geçerek bu günlere geldiğini belirten Güvenç, şunları kaydetti: "Üç gündür Güneydoğu illerindeydim. Bölgede 5-6 ili gezdim. İslam kardeşliği köreldikten sonra toplumun hangi noktalara geldiği hepimizin malumudur. Peygamberimiz her türlü ötekileştirmeyi, yok oluşu geldiği günden beri yok etmiş, üstünlüğün ancak ve ancak 'takvada' olduğunu tüm insanların beynine nakşetmiştir. İslam’ın evrensel prensiplerinin köreldiği noktada insanlarımız vahşileşmiş, bir terör kurbanı gelip ülkemizi sarmaya başlamıştı. Silopi sokaklarından gezdiğimizde oradaki insanlar bize, 'bizi ancak İslam kardeşliği kurtarır' dediler. Tekrar öze dönüş olduğunu zikrettiler." Güneydoğu insanının barış ve huzurun İslam kardeşliğinde olduğunu belirtip dua beklediğini aktaran Güvenç, barışa ve kardeşliğe Kahramanmaraş halkının da destek vermesini istediğini belirtti. Güvenç, Kutlu Doğum Haftası'nın dolu dolu yaşanmasının gelecek adına umut verici olduğunu dile getirdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise, Bugün burada kâinatın iftihar tablosu Peygamberimizi anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Efendimizle alakalı Allah-u Teala söylenecek her şeyi söylemiş. Enbiya suresinde “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” diyor. Yani Allah Resulü tüm âlem için inmiş olan bir peygamber. Sadece bizler için değil tüm insanlık için inmiş olan bir peygamber. Beş yüz altı yüzyıl süren toplumlarda hepsinin temelinde Allah Resulüne olan intiba vardır. Burada şunu anlatmaya çalışıyorum. Muhakkak kutlu doğum, 365 gün yapılmalıdır, ama bizler önce yaşantımızdan başlayarak onun bütün ilkelerini esas alarak yaşamalıyız. Kahramanlık yazmış bir şehrin torunları olarak bu şehirde namaz kılmayan bir tek insan kalmaması için dua ettiğini belirterek, "Bir umre dönüşünde sabaha karşı şehre geldiğimizde sabah namazı vaktinde benim şehrimin lambalarına baktım, maalesef yanmıyordu. Gece geç saatlere kadar dizilere bakmazsak sabah namazına kalkarız" dedi.

Etkinlikte, müftülük görevlilerinin hazırladığı Hz. Muhammed'in yaşantısından kesitler anlatan tiyatro gösterisi duygusal anlar yaşattı. Programın sonunda, "Peygamberimiz ve İnsan Onuru" temalı yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri porotokol tarafından takdim edildi. Etkinliğe, Vali Şükrü Kocatepe, AK Parti Milletvekili Sıtkı Güvenç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, İl Emniyet Müdürü Metin Aşık, AK Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Erkoç, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şengül, resmi kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol