Öne Çıkanlar SANATÇI PERFORMANSI İLE VAR KAYIT DIŞI SATILAN ÜRÜNLERE EL KONULDU dizi SANATSAL ALANDA DA SERGİLEYECEKTİR” AKSU ÇAYI ZEHİR Mİ ZEMZEM Mİ AKIYOR

Bu haber kez okundu.

“ENGELLİLER DOĞRU SEKTÖRDE VE DOĞRU POZİSYONDA YER ALMALI”
 SANKO Holding şirketlerinden Süper Film Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. İnsan Kaynakları Yöneticisi de olan Aybey, İŞKUR Gaziantep İl Müdürlüğü tarafından ŞATO Plaza’da düzenlenen “Engellinin İstihdam ve Mesleki Eğitimdeki Yeri” konulu toplantıda, “Engellinin İstihdamına Sanayici Tüyoları” konusunu anlattı.

İŞKUR tarafından organize edilen Gaziantep İstihdam Fuarı (GAİF) kapsamında gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Gögüş’ün yaptığı toplantıda, İŞKUR Şube Müdürü Atila Akaslan, Abdulkadir Konukoğlu Özel Eğitim Merkezi Müdürü Ali Liyabay ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Nermin Yetkin de konuşmacı olarak yer aldı. 

Süper Film olarak engelli istihdamına ayrı bir istihdam olarak bakmadıklarını belirterek sözlerine başlayan Aybey, “Doğru engellilerin, doğru sektörde ve doğru pozisyonda yer almalarının sağlanması gerektiği düşüncesindeyiz” dedi.

Engellilerin  fırsat eşitliği anlayışı ve eşit ücret politikaları ile iş dünyasında hak ettikleri yeri almaları gerektiğini kaydeden Aybey, “Ancak önyargılı ve ayrımcılık yapan, engelliyi işletmelerinde istemeyen, ‘maaşını verelim, işe gelme’ diyerek maaşı bankaya yatıran veya arka pozisyonlarda işler veren firmalar da var” diye konuştu.


“Bu durumda engelli vatandaşlarımıza iş düşüyor. Çalışacakları firmaya değer katan çalışan olmalılar” diyen Aybey, şöyle devam etti:

“Motivasyonunuzu ve heyecanınızı kaybetmeyin. İşi isterken, işe hazırlanın. Çünkü hayat herkes için zor. Güven ve kendine inanmak çok önemli, engelliler doğru pozisyonda olabilecekleri alanda görüşmeye gitmeliler. Önemli olan engellilerin istihdamına yüzde 3 zorunluluğu veya yüzde 15.5 vergi indirimi değil, bunlar artırılabilir, düzenlenebilir, önemli olan şirketler engelli çalışanından ne bekliyor? Hangi ortamda çalışabilirler? Neye ihtiyaçları var? Bunlar belirlenmeli, kişisel gelişim eğitimleri veya internet üzerinden e öğrenme yoluyla ücretsiz eğitimler alınabilir. Engelliler İŞKUR’un organize ettiği mesleki kurslara katılarak istihdama hazır hale gelinebilir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356