banner1351
Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİRDEN TRAFİĞİ RAHATLATACAK YENİ KAVŞAK DÜZENLEMESİ TEZCAN HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI AFŞİN BELEDİYESİNDE CEYLANPINARDA BÜYÜK PANİK !

Bu haber kez okundu.

ADİL KONUKOĞLU: SANATÇILARIN DEĞERİ BİLİNMEMİŞ’’
 Ressam Hasan Pekmezci ve Şükran Pekmezci, Gaziantep Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açtı. Sanatçı Pekmezci çiftçinin 25 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, GSO Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adil Konukoğlu, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş, Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı.

Sanatçı Pekmezci çiftini ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Adil Konukoğlu, ‘’Gaziantep’in eğer kültüründe bir tane çakıl taşı bile olabilirsek bu bizi mutlu eder. Çünkü Gaziantep 6 bin yıllık kültüre sahip bir şehirdir’’ vurgusunu yaptı.


Zeugma Müzesi’nden her zaman gururla bahsettiklerini, müzenin oluşturulmasında Sanko Holding’in izleri bulunduğunu anlatan Konukoğlu, ‘’Zeugma’daki acil kurtarma kazıları sırasında 3 ay boyunca haftada 2 gün bizzat çalışmaların başında durdum’’ sözleri ile eşsiz mozaiklerin tarihin derinliklerinden çıkarılmasına tanıklığını dile getirdi.

Şehrin sanatsal gelişimine desteklerini sürdüreceklerini vurgulayan Konukoğlu, en büyük arzularının, değerli sanatçıların Gaziantep’te kendilerini tanıtabilmeleri ve şehirde yaşayan bütün insanların sanat keyfini tadabilmeleri olduğunu bildirdi.

Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açan her sanatçının bir eserini satın aldıklarını bildiren Adil Konukoğlu, resimlerin her birini ‘’hazine’’ olarak tanımladı.

Konukoğlu, ‘’Bugüne kadar maalesef dünyanın her tarafından yaşayan sanatçıların değeri bilinmemiş. Üzerinden yıllar, asırlar geçtikten sonra değeri anlaşılmış. İnşallah biz Gaziantep olarak, yaşayan sanatçılarımızın değerlerini ortaya koyma mücadelemize bir tuğla koymaya çalışıyoruz. Bu fırsatı bize verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.


-‘’GAZİANTEP’E BİR ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ ÇOK YAKIŞIR’’-

Yaptıkları çalışmaları Gaziantepli sanatseverlerle paylaşmaktan büyük gurur duyduğunu kaydeden Şükran Pekmezci de Sanko Ailesi’ne kendilerine verdiği fırsat için teşekkür etti.

Anadolu’nun her yöresinde geleneksel adetlerinin zengin ve güzel olduğuna işaret eden Pekmezci, ‘’Resimlerimizde gördüğünüz gibi eşim de ben de insanı, doğayı çok seviyoruz. Anadolu’nun güzelliklerini sürdürmek istiyoruz’’ sözlerine yer verdi.

Sanatçı Hasan Pekmezci ise konuşmasında, iş çevrelerinin ve ticaretle uğraşanların toplumsal gelişim büyük rolü olduğunu belirterek, Amerika’da tüm müzelerde finansmanın ticaretle uğraşan kesim tarafından karşılandığını belirtti.

Zeugma Müzesi’ni gezerken büyük gurur duyduklarını söyleyen Pekmezci, Gaziantep gibi aydın bir kente bir ‘’Çağdaş Sanatlar Müzesinin’’ çok yakışacağını kaydetti.

Sanatçıların eli öpülecek insanlar olduğuna dikkati çeken Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan da Sanko Ailesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği desteklere takdirlerini ifade etti.

“Yiğidin hakkını yiğide teslim etmek lazım. Değerli başkanlarımız Sayın Abdulkadir Konukoğlu ve Sayın Adil Konukoğlu’ndan bu konuda ne zaman bu konuda bir arzumuz olsa, her zaman yanımızda görme mutluluğunu yaşıyoruz. Bize bu güzellikleri yaşatan bu güzel aileden Allah razı olsun” diyerek memnuniyetini paylaştı.


Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın da ekonomide bir marka şehir haline gelen Gaziantep’in sanatta da marka haline geleceğine inandığını vurguladı.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, konuşmaların ardından sanatçı Şükran Pekmezci’ye ve Başsavcısı Esat Semerci de sanatçı Hasan Pekmez’e, Sanko Sanat Galerisi adına teşekkür plaketini sundular.

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın da ressam çifte, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma ve Mozaikleri’’ isimli bilimsel yayını takdim ettiler.

Pekmezci çiftinin, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3’üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 19 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI HASAN PEKMEZCİ

1945 yılında Konya’da doğan Hasan Pekmezci, ilkokuldan sonra İvriz Öğretmen Okulu orta kısmında, öğretmenlerinin yönlendirmeleri ile resme yöneldi ve 1962 yılında sınavla İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi.

Pekmezci, öğrencisi olduğu bu okulu 1965 yılında birincilikle bitirdikten sonra girdiği Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nden 1968 yılında mezun oldu. Sanatçı, Sakarya-Arifiye Öğretmen Okulu, Çankırı Ortaokulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü-Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nde görev yaptı. 1987’de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğine, baskı resim atölyelerini kurmak üzere atandı. 1995’te profesör oldu.

1968 yılından beri sanatsal çalışmalarını aralıksız sürdüren Hasan Pekmezci, ilk kişisel sergisini 1971 yılında Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtı. Başta devlet resim sergileri olmak üzere ülkemizde düzenlenen DYO, Vakko, Viking,

İstanbul Sanat Bayramı ve İstanbul Yeni Eğilimler’78-79, Yunus Emre, TPAO sergilerine katıldı. 20’den fazla ödül kazandı.

Yurt dışında Şili Bienali ile Osaka Tirienaline seçildi. Sanat ve eğitim alanında seminer ve sempozyumlarda görev aldı.

Çocuk resimleri konusunda eşi Şükran Pekmezci ile 1970’li yıllardan başlayarak çeşitli çalışmalar gerçekleştiren sanatçının, günümüze kadar 45 kişisel sergisi bulunuyor. Sanat alanında çeşitli makale ve yazılarının yanında 8 kitabı yayımlandı. 1985 yılında bir eseri Budapeşte Müzesi’ne satın alındı.

ÇAĞSAV Vakfı kurucu ve yönetim kurulu üyeliği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olarak tüm dernek sergilerinde ve çeşitli sergi kataloglarında yer aldı. Yurtdışında bazı kentlerde düzenlenen sergilere katıldı.

SANATÇI ŞÜKREN PEKMEZCİ

1946 yılında Çankırı’da doğan Şükran Pekmezci, ortaokulu bitirince Konya Kız Öğretmen Okulu sınavlarını kazandı ve resme ilgisi nedeniyle İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne gönderildi. 1965 yılında mezun olarak Çankırı ili Orta Nahiyesinin Kalfat Köyü’nde 2 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı.

İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü sınavlarını birincilikle kazanan ve 1970 yılında mezun olan sanatçı Pekmezci, daha sonra Arifiye Öğretmen Okulu ile Çankırı, Ankara Yeşilevler ile Namık Kemal Ortaokulu’nda resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1994-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Meslek ve Yaygın Eğitim Fakültesi’nde baskı resim dersleri verdi.

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olarak tüm dernek sergilerinde ve çeşitli sergi kataloglarında yer alan Şükran Pekmezci, yurt dışında önemli bazı kentlerde düzenlenen sergilere katıldı.

Şükran Pekmezci açtığı 30’un üzerinde kişisel serginin yanı sıra, birçok grup sergisine katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol