banner1424
Öne Çıkanlar REKTÖR DEVECİ GAZETECİLERLE BULUŞTU Mehmet dizibüyük ULAŞTIRMA ÇALIŞTAYI YAPILDI GELENEKSEL SANİ KONUKOĞLU FUTBOL TURNUVASI OVAYOLU

Bu haber kez okundu.

SGK’DAN YAPILANDIRMA BORCU OLANLARA UYARI
 Ancak son ödeme tarihinin yılsonuna denk gelmesi sebebiyle, banka sistemlerinde yaşanacak aksaklıklar, bir önceki cari dönemin kapanmamış olması sebebiyle yoğunluklular ve gecikmeler oluşabileceğinden yapılandırmadan faydalananların borçlarını son ödeme tarihinden önce ödemeleri yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçmek için faydalı olacaktır.

Ayrıca Kanunda; “İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir.” hükmü mevcuttur.

Bu sebeple, yapılandırma hakkının kaybedilmemesi için, ilk iki taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi gerekmektedir.” dedi

 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI(GSS) BORCU OLANLAR DİKKAT!

 

KARAGÖZ açıklamalarına GSS borcu olanları uyararak devam etti;

 

“Bilindiği üzere, 18 yaşını doldurmuş öğrenciliği bitmiş ve çalışmayan, lise öğrencisi olup 20 yaşını dolduran, üniversite öğrencisi olup 25 yaşını dolduran, öğrenci olmasına rağmen anne babasından sağlık hizmeti alamayan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı Kanun uyarınca Genel Sağlık Sigortası (GSS) yapılandırma işlemleri devam etmekte olup bu hususta daha önce hiç gelir testi bulunmayan GSS borçlularının en son 02.01.2017 tarihine kadar ikametlerinin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekmektedir.

İlk kez gelir testine müracaatta bulunanlardan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde aile içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az (60/c-1 gelir seviyesinde) tespit edilmesi durumunda  borçların tamamı silinecek olup  kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden fazla çıkması durumunda gelir seviyesine göre GSS prim borcu güncellenerek %50 ye yakın indirime gidilecektir. Bu güncelleme ve borç silme işlemlerinin Müdürlüğümüze müracaat edilerek yapılması gerekmektedir.

Daha önce gelir testi bulunan ya da ilk kez gelir testine müracaat edenlerin 31.01.2017 tarihine kadar yerleşim yerlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/İl Müdürlüğüne müracaatı halinde 2016/6. Ay ve daha önceki prim borçlarının faizi silinerek taksitlendirme işlemi yapılacaktır.” dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol