Öne Çıkanlar DÜRÜMCÜBAŞI DAYANIŞMANIN YEGANE ADRESİ; DENİZKENT.. SİYASİ PARTİLERDE ADAYLAR BELLİ OLDU KAHRAMANMARAŞ MHP PİYASA ÇILDIRMIŞ OLMALI

Bu haber kez okundu.

 ÖZTÜRK ENERJİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DÜŞÜK KARBON KAHRAMANI SEÇİLDİ
 Öztürk Enerji ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte geliştirdiği ‘Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor’ projesi, israfın önlenmesi, atığın azaltılması ve dönüştürülmesini kapsayan ‘sıfır atık’ prensibine göre oluşturuldu. Proje sayesinde Kahramanmaraş’ta yemek, sebze, meyve gibi organik atıklar işlenerek hem elektrik enerjisi hem gübre üretilecek.

 

Kahramanmaraş’ın çevreci vizyonunu ortaya koyan ‘Organik Atıklar Enerjiye Dönerek Sıfırlanıyor’ projesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen 6. İstanbul Karbon Zirvesi’nde, Türkiye’nin Çevre Oscar’ı olarak nitelendirilen ‘Düşük Karbon Kahramanı' ödülüne de layık görüldü.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÇEVRECİ VİZYON

Bu önemli projenin yakında başlayacağının müjdesini veren Öztürk Enerji Yönetici Ortağı Erol İren şunları söyledi: “Sıfır Atık vizyonuyla Kahramanmaraş’ta organik atıklar anlaşmalı kurumlardan Belediye tarafından toplanacak. Bu atıkların toplanması için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne bir araç hibe ettik. Toplanan atıklar, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi’nde yap-işlet-devret modeli ile kurduğumuz tesisimize gelecek. Burada bertaraf edilen organik atıklardan biyogaz tesisimizde elektrik enerjisi üretilecek ve sonrasında kompost gübre üretimi gerçekleştirilecek. Böylelikle ayrı toplanan organik atıklar, lisanslı bir tesis tarafından değerlendirilerek ekonomiye geri kazandırılacak.”  

KAHRAMANMARAŞ’TA EVLER ÇÖPTEN GELEN ENERJİYLE AYDINLANACAK

Atıkların çok önemli bir ekonomik değeri olduğunu unutmamız gerektiğini bildiren Erol İren, hayata geçirilecek proje sayesinde, eskiden çöpe atılan organik atıkların elektrik enerjisine dönüşerek Kahramanmaraş’taki evleri aydınlatacağını belirtti. Çevrenin korunmasını sağlayacak bu proje kapsamında üretilecek gübrenin besleyici değerinin de yüksek olduğunu açıklayan İren, bu gübrelerin park, bahçe alanlarının yanı sıra tarım arazilerinde de kullanılabileceğini söyledi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356