Öne Çıkanlar DÜRÜMCÜBAŞI DAYANIŞMANIN YEGANE ADRESİ; DENİZKENT.. SİYASİ PARTİLERDE ADAYLAR BELLİ OLDU KAHRAMANMARAŞ MHP PİYASA ÇILDIRMIŞ OLMALI

Bu haber kez okundu.

HEDEF, TÜRKİYE’NİN İKİ DEVİNDEN BİRİSİ OLMAK
 Kahramanmaraş’taki tesislerinde 15 milyon auro’luk yatırımda son aşamaya gelen Şirikçioğlu Mensucat, sektörde şu an itibariyle ilk 10 içinde bulunan yerini, Türkiye’nin en büyük iki tesisinden birisi olma noktasına taşımayı hedefliyor. 
 2015’in ilk aylarında devreye girecek

Şirikçioğlu Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Şirikçi, Kahramanmaraş’ta Adana Yolu üzerindeki tesislerindeki yeni yatırımı 2015’in ilk ayında devreye sokmayı planladıklarını ve çalışmaların buna göre hızlı biçimde yürütüldüğünün altını çizerek, devreye girecek olan yeni teknolojik sistemle üretim arttırılırken, enerji tasarrufu da sağlanacağını belirtti.

Üretimde kalite artacak

Eski makineleri zaman içinde tasfiye edecek olan yeni makinelerle yapılacak üretimde günlük 70 ton kapasiteye ulaşılacağını kaydeden Atıf Şirikçi, binanın tamamlandığını, makinelerin montajının sürdüğünü bildirdi. Yeni makinelerle gerçekleştirilecek üretimde, iplikte kalite anlayışının ileri seviyeye taşınacağını, rakiplerle daha güçlü rekabet etme imkânı sağlanacağını ifade eden Şirikçi, “Bizde her şey kalite üzerine kurulu. Katma değeri daha yüksek, daha kaliteli ürün imalatını amaçlayan bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

İşçi ve enerjiden tasarruf sağlanıyor

Bu yatırımla aylık 500 ton olan üretimin, 2 bin tona çıkacağını, bunun yüzde 50’sini kendi işletmelerinde kumaşa çevireceklerini anlatan Şirikçi, “Kendi üretimimiz dışındaki ürünlerimizi dış piyasaya sunacağız.  Yeni teknolojik makinelerin tonajı daha yüksek, buna karşılık ise enerji üretimi ve işçiliği ise daha az. Dolayısıyla enerji ve işçilikten tasarruf sağlıyor.” ifadesini kullandı.

Ne kadar kaliteli iplik, o kadar kaliteli kumaş

İplik kalitesinin nihai ürüne yansıdığını, ne kadar kaliteli iplik imal edilirse o kadar kaliteli kumaşlar üretildiğini vurgulayan Şirikçi, “Kaliteli iplik sorununu kendi işletmemizde çözmüş olacağız. Dışardan satın alma yoluyla yaptığımız işlerde veya eski teknoloji olan üretimlerde hem randıman hem de ürün kalitesi düşüyor. Yeni yatırımımızla bu üretimleri kendi işletmemizde daha kaliteli hale getireceğiz” diye konuştu.

Daha ince iplikler üretilecek

Open-end sistemi üzerine kurulacak tesisin, daha üst versiyonlu iplik üretimine imkan tanıdığını kaydeden Atıf Şirikçi, sözlerini “Open-end tesisimizdeki istihdamımız 150 kişi. Yeni teknolojinin üretimi fazla olacağı için daha sonradan bu sayı 250 kişi olacak. Amaç orada işçilik, elektrik avantajları ve teknolojinin imkanlarından faydalanmak. Tamamen kazan sistemini uygulayabilmek. Adana, Antep, Denizli, İstanbul, Maraş piyasasına ürettiğimiz iplikleri büyük miktarda satıyoruz. Bu yaptığımız fabrikada Open-end’in daha ince numaralarını yapacağız. Mesela kırk numara piyasada olmayan bir iplik. Kırk numara, otuz numaraya kadar iplik standardımızı daha ince ve daha özellikli iplik haline getirmiş olacağız.“ diye sürdürdü.

2023’te ilk 100’ü hedefliyorlar

Şirikçi, yapacakları yeni yatırımlarla şu an tekstil sektöründe ilk 8-10 arasındaki yerlerini, Türkiye’nin “İlk 2’si içine almayı” hedeflediklerini kaydederek, son olarak şunları söyledi; “Hedefimiz tekstilde ilk 2’inin içinde olmak. 2023’te ise Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu içinde yerimizi almayı istiyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356