banner1424
Öne Çıkanlar REKTÖR DEVECİ GAZETECİLERLE BULUŞTU Mehmet dizibüyük ULAŞTIRMA ÇALIŞTAYI YAPILDI GELENEKSEL SANİ KONUKOĞLU FUTBOL TURNUVASI OVAYOLU

Bu haber kez okundu.

FIRINCI ESNAFI KEPENK KAPATIYOR!

Bu sayının ilerleyen günlerde artabileceğini söyleyen Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, “Fırıncıların ayakta kalabilmesi için Kahramanmaraş’ta ekmeğin fiyatının 3 TL olması gerekiyor” dedi.

Girdi maliyetlerinin artmasından dolayı kent merkezinde 1 lira 50 kuruştan satılan ekmek, 23 Ekim Cumartesi günü itibariyle yüzde 33,3’lük zamla 2 liradan satılmaya başlamıştı. Ekmeğe gelen zam, zor durumda olan fırıncıları bir nebze olsun rahatlatırken, bu rahatlık, kısa süre sonra ekmeğin imalatında kullanılan ürünlere üst üste zamların gelmesiyle son buldu. Bu çerçevede sektörün geldiği son durumla alakalı gazetemize değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Fırıncıları Odası Başkanı Erol Güneş, fırıncıların kepenk kapatma noktasına geldiğine vurgu yaptı. Un fiyatına istenildiği gibi zam yapılabildiğini ancak ekmeğin fiyatının komisyon kararıyla belirlendiğine dikkat çeken Güneş, bu komisyonun un fiyatının belirlenmesi için de kurulması gerektiğini belirtti. Girdi maliyetinin ekmeğin fiyatına yansıtılamaması nedeniyle şu ana kadar 25 pide fırınının ve 3 somun fabrikasının kapandığını duyuran Güneş, böyle devam ederse ilerleyen günlerde kapanan fırın sayısının artacağını ifade etti. Güneş, fırıncıların ayakta kalabilmesi için ise ekmeğin fiyatının 3 TL’den satılması gerektiğini söyledi.

“UN FİYATLARINA BİR ÇÖZÜM BULMASI GEREKİYOR”

 Şu anda fiyat artışı yapan uncuların aynı zamanda fırıncılara unu kısıtlı sayıda verdiğini anlatan Güneş, “Maliyetlerimize çok büyük zamlar geldi, şu anda uncular bize kısıtlı sayıda un veriyor. 200 torba un istiyorsak 100 torba gönderiyorlar. ‘Biz çok un gönderemeyiz, yarının ne olacağını bilemiyoruz’ diyorlar. Ayrıca uncular fahiş fiyat yükselttiler, çok un satma taraftarı da değiller. Artık altın gibi döviz gibi un fiyatları günü birlik değişmeye başladı. Bunun önüne geçemiyoruz. Unla ilgili bayağı bir sıkıntı var. Fırıncılarımız şu anda ekmek çıkartamayacak duruma geldi. Ekmek fiyatları komisyon kararıyla belirleniyor fakat aldığımız ürünler serbest piyasa. Bu noktada devletimiz unculara da bir fiyat komisyonu kursa çok iyi olur diye düşünüyorum. Fırıncılarımız şu anda kepenk kapatma durumuna geldi. Devletimizin biran önce bu un fiyatlarına bir çözüm bulması gerekiyor, yoksa fırıncılar iş yerlerini kapatmak zorunda kalacak” diye konuştu.

“ŞU ANDA HERKES BORÇ BATAĞINDA”

Güneş, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Şu anda fırıncıların ayakta kalabilmesi için ekmeğin fiyatının en az 3 TL olması gerekir. Yoksa başka türlü kurtarma şansımız hiç yok. Devletimizden bir an evvel unlara müdahale etmesini istiyoruz. Fırıncılarımız evine ekmek götüremeyecek duruma düştü. Herkes borç batağında. Şu anda Kahramanmaraş’ta pide fırınlarımızdan 25 tanesi kapandı, 3 tane de büyük somun fabrikamız kapandı. Böyle giderse çok kısa sürede kapanan fırın sayısının daha da artacağını düşünüyoruz.”

HABER: ABDULSAMET İSPİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol