Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİR NEVŞEHİRDE GÜÇ DEPOLUYOR 5 MİLYON LİRALIK KAYNAK İMZASI SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SINIRLARI AŞTI AK PARTİ ADAY ADAYI BAYRAM BAŞKONUŞ TOPRAĞA VERİLİYOR

Bu haber kez okundu.

BU GURUR ARSAN VE ALİŞAN ARIKAN’IN
 Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “ICCİ 2014 Enerji ödülleri” gecesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımı ile 15 Aralık 2014 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleşti.  Bu yıl 3 kategori başlığı altında 50 projenin başvurduğu etkinlikte, tüm projeler sektörün saygın isimlerinin katılımı ile oluşturulan jüri tarafından değerlendirildi.  Başvuruda bulunan santraller ve projeler, önceden belirlenen ölçülebilir kriterlere göre yapılan puanlama sistemi ile değerlendirilerek, her kategoride en yüksek puanı alan santral ve proje belirlendi.

Açılış töreni, Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak’ın ‘hoş geldiniz’ konuşması ile başladı.  Törende, ICCI Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Selahattin Çimen, İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Beril Tuğrul, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ve TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu’nun konuşmaları yer aldı. 

YENiLENEBiLiR ENERJi SANTRALLERi KATEGORiSi

Buna göre, yenilenebilir Enerji Santralleri, rüzgâr dalında büyük ödül, Rotor Elektrik Üretim A.Ş.’nin “Zorlu Gökçedağ Rüzgar Enerji Santrali” projesinin oldu. Bu dalda jüri özel ödülü ise Northel Enerji San. Tic.A.Ş.’nin  “Ser Metal Lisanssız Rüzgar Enerji Santrali” projesine verildi.

Yenilenebilir Enerji Santralleri, Hidroelektrik dalında büyük ödül, İÇ İçtaş Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.’nin “Niksar Hidroelektrik Enerji Santralı” projesine gitti. 

Yine aynı kategoride jeotermal dalında büyük ödül, Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş’nin “Kızıldere Jeotermal Enerji Santrali’nin oldu. Biyokütle ve atık dalında büyük ödüle, AK Gıda San. ve Tic.A.Ş., “AK  Gıda Anaerobik Arıtma Tesisi” projesine layık görüldü. Güneş dalında büyük ödülün sahibi, “Mercan Mermer Fabrikası” ile Seiso Enerji Sistemleri Muh. San. ve Tic.A.Ş. oldu.

TERMİK ENERJİ SANTRALLERİ KATEGORİSİ

Termik Enerji Santralleri kategorisi, doğalgaz dalında büyük ödül, RWE& Türcaş Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin “Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’ne verildi. Kömür dalında İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San. A.Ş’nin “Degirmencik Termik Santralı” büyük ödüle layık görüldü.

Atık ısı dalında ise büyük ödül; Nuh Çimento Sanayi A.Ş.’nin “Atık Isıdan Elektrik Üretim Tesisi/Hereke” projesinin oldu. Jüri Özel Ödülü ise SEAS’ın TSADE (Termik Santral Atık Isılarının Değerlendirilmesi) projesine gitti.

VERİMLİLİK KATEGORİSİ

Verimlilik kategorisinde jüri özel ödülüne Arsan Dokuma Boya San. Tic.A.Ş.’nin “Kahramanmaraş  Fabrikası” layık görüldü. Ödülü Arsan Yönetim Kurulu Başkanı Alişan Arıkan aldı.  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Türkiye'deki siyasi istikrara ve bunun sürdürülebilir oluşuna duyulan güven daha da arttı” dedi.

11 ayrı projenin ödüllendirildiği İCCİ 2014 ödül töreninde söz alan Bakan Taner Yıldız, "6 ay içerisinde benzinde 9 kez toplam 81 kuruş, 7 kez de motorinde toplam 71 kuruş indirime gidilince 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu şu anda 236 liraya doluyor. 246 liraya dolan motorin de 207 liraya doluyor" dedi. Yıldız, uluslararası enerji ve çevre fuarı ve konferansı (İCCİ) 2014 Enerji Oscar Ödülleri için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'deki siyası istikrara ve bunun sürdürülebilir oluşuna duyulan güvenin daha da arttığını söyledi.

Yatırımların devam edeceğini, rehavete kapılanmayacağını dile getiren Yıldız, "Şu anda enerji arz güvenliğimizle alakalı arz fazlamız olsa da yatırımları devam ettireceğiz. Türkiye büyümeye, ilerlemeye devam edecek. Hangi gerekçeyle ve sebeple olursa olsun Türkiye'nin istikrarını bozmaya donuk bütün çabalar sonuçsuz kalacak" diye konuştu. Sektörün büyüklüğünün 98 milyar lirası petrol ürünleri, 12,4 milyar lirası lpg, 1,2 milyar lirası siyah ürünler olmak üzere yaklaşık 112 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken Yıldız, sektörün 60 milyar liralık bir vergi oluşturduğunu belirtti. 

Türkiye'de araç sayısının son 12 yılda 8,6 milyondan 18,6 milyona çıktığını dile getiren Yıldız, araç  sayısının her yıl yaklaşık 1 milyon civarında arttığını söyledi. Yıldız, enerji kalemlerinin ithalatının yarıdan fazlasının ulaştırmada tüketildiğini kaydetti. Uluslararası siyaset ve ilişkilerden arındırılamayacak büyük enerji projelerinin hayata geçmesinin birçok dengeyi değiştireceğini  vurgulayan Yıldız, bu süreçte Türkiye'nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları kullanacağını söyledi. Yıldız, "Mevcut ve yeni gelişecek projelerin, ister Karadeniz'de, ister Akdeniz'de olsun, bunların her birisinin getirisini tek tek kilometrekare, kilometrekare değerlendirmemiz lazım. Bunların yakinen takipçisi olacağız. Bunların her birisinin Türkiye'deki enerji yapılanması, tedariki, kaynakların çeşitlendirilmesiyle alakalı son derece faydası olacak" ifadesini kullandı.

DEPOLAR UCUZA DOLUYOR

Ham petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeye de değinen Yıldız, zaman zaman piyasada tartışılan veya algıyla gerçeği ayrı yerlere koymaya çalışan bir kısım gayretler gördüklerini söyledi.

Yıldız, şunları kaydetti: "Algı şu; acaba bu indirimler gerçekten yansıtılıyor mu? Ham petrolün fiyatındaki düşüş oranıyla petrol ürünlerinin düşüş oranları aynı değil. Dünyada da bu böyle. Biz de Akdeniz havzasındaki piyasada yer alan bir ülkeyiz. Son 6 ay içerisinde 115 dolardan başlayan ham petrol varıl fiyatı bugün 60 dolarlara geldi. Bunun sürdürülebilir oluşu çok önemli. Biz 30 dolara inse de tüketici ülke olarak seviniriz ama üreticilerin bir kısmı belirli bir maliyetin altına indikten sonra üretimlerini durduruyorlar. O zaman arz düşüyor, arz düştüğü içinde fiyatlar yükseliyor." 

Petrolde sürdürülebilir fiyatın önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, bunun nerede duracağı, nerede dalgalanacağıyla alakalı önümüzdeki sürecin son derece önemli olduğunu ifade etti. Akaryakıt ürünlerine yansıyan indirimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, şöyle konuştu: "Benzinde vergi hariç uluslararası fiyat yüzde 44,4 düştü, Türkiye'de yüzde 42,1 düştü. Dolardaki artış tabii ki  bizim dolarla alıp lira ile sattığımız urunun oranını etkiler. Aradaki fark buradan kaynaklanıyor. Ama bu İtalya'da da İspanya'da da böyle. Motorin ise yüzde 36,8 düştü. Bu, Türkiye'de 32,5 civarında düştü. Şuna bakmamız lazım, 55 litrelik depoyu 6 ay önce kaça dolduruyorduk, şimdi kaça dolduruyoruz? Kimse, dağıtıcı şirketler, üreticiler, rafineri sahipleri, bayiler bunu karşılıklı istismar etmeyecekler. Bu vatandaşımızın, sanayicimizin hakkı olan bir şeyse o zaten verilecek. Mekanizmada böyle ıslıyor. 6 ay içerisinde benzinde 9 kez toplam 81 kuruş, 7 kez de motorinde toplam 71 kuruş indirime gidilince 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu su anda 236 liraya doluyor. 246 lira dolan motorin de 207 liraya doluyor. 6 ay içerisinde 5,5 milyar dolarlık rakam vatandaşa otomatik fiyatlama mekanizmasıyla aktarıldı. Bu da dünya piyasalarından kaynaklandı."

Erol Kaya da çevrenin kalkınmaya, kalkınmanın da çevre fetişizmine feda edilmemesi gerektiğini söyledi. Soma ve Ermenek'te yaşanan maden kazaları sonunda işletmelerin, "mevzuata uygun hareket ettikleri ve suçsuz oldukları" şeklinde kendilerini savunduklarını dile getiren kaya, mevzuatta bilinenlerin ötesine geçmenin de bir ahlakı görev olduğunu belirtti.

Halil Mazıcıoğlu, konuşmasında, enerjinin, sürdürülebilir kalkınmada ve ülkelerin refah seviyelerinin artmasında çok önemli yeri olduğunu ifade etti.

Bir ülkenin büyümesinin ölçüsünün enerji tüketimiyle doğru orantılı olduğunu dile getiren Mazıcıoğlu, Türkiye'nin birincil elektrik tüketiminde birçok Avrupa ülkesinden daha iyi konumda olduğuna dikkati  çekti. Yenilenebilir enerji alanında Türkiye'nin son yıllarda önemli atılımlar yaptığına değinen Mazıcıoğlu, bu alanda yapılan yasal düzenlemelerle özel sektör yatırımlarının arttığını kaydetti. törene, çok sayıda kamu üst düzey yetkilisi, akademik ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile enerji sektörünün önde gelen profesyonellerin katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1356