Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİR ÇİÇEKLERLE BEZENİYOR… VEKİL OLMAK İÇİN SİYASET YAPMIYORUZ ŞİŞMANLIKLA GELEN HASTALIKLAR KONFERANSI K.MARAŞSPOR 1-0 TARSUS İ.YURDU her şey değişecek

Bu haber kez okundu.

BAŞKAN OKUMUŞ “TÜRKOĞLU İLÇESİ, TARIMDA BÜYÜK BİR BAŞARIYA ULAŞTI”

Türkoğlu’nda ‘Hasat Edilen Domatesin Kurutulup İhracata Hazır Hale Getirilmesi’ programına katılan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş “İlçeye 1 milyon 200 bin dolarlık katkı sağlayan kırmızı aştın domatesin kurutularak pazarlanması ile ilgili konuştu.

 Başkan Okumuş şunları belirtti: ”Türkoğlu son yıllarda değişen, dönüşen ve değerlenen yapısı ile Kahramanmaraş’ın yanı sıra Türkiye ve dünya pazarında önemli bir tedarikçi konumuna gelmiştir. Sanayisi, tarımı, kültür sanat gibi alanlarda faaliyetler her geçen gün artarken, bugün bereketli topraklarda yetişen onlarca çeşit ürün ile tarımda önemli bir üretici haline geldik.

Kırmızı altın domates, bu sene 600 dönümde yetiştirilmektedir. Yaş haliyle verimi 6 bin ton olurken, kurutulduktan sonra ki ihracatı ise 400 tondur. İlçemize yaklaşık olarak 1 milyon 200 bin dolarlık bir katkı sağlamaktadır” dedi.

Başkan Okumuş “Türkoğlu ilçesi, tarım sektöründe büyük bir başarıya ulaşmış, bu özel domates, Türkoğlu ilçemizden ABD dahil olmak üzere 40 ülkeye ihraç edilmektedir. Bu ihracat başarısı, Türkoğlu’nun tarım potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

İlçede aynı zamanda çilek ve salatalık gibi ürünler de başarılı bir şekilde yetiştirilmekte ve iç piyasada büyük talep görmektedir. Bu üretim çeşitliliği, Türkoğlu’nun tarım sektöründeki başarı hikayesini daha da güçlendirmektedir.

Türkoğlu’nun tarım alanındaki gücü sadece domatesle sınırlı olmayıp, dane mısır, arpa, çavdar, yulaf, nohut, fasulye, soya fasulyesi yerfıstığı, pamuk, şekerpancarı, çerezlik ayçiçeği, baharatlık biber, salatalık, acur, domates, patates, sofralık üzüm, çilek, böğürtlen, kurt üzümü, zeytin, Antep fıstığı, ceviz, badem, Trabzon hurması, nar, incir, elma, kiraz, armut, erik, şeftali üretilmektedir” dedi.

Başkan Okumuş ”Bugün düzenlediğimiz domatesin kurutulup ihraç edilmesi törenine katılarak bizleri onurlandıran Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Başkanımız ve Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye, Vali Ömer Faruk Coşkun’a, AK Parti Milletvekili Ömer Oruç Bilal Debgici’ye, Türkoğlu Kaymakamı Burak Keser, İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir’e,  AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel’e ve ilgililere teşekkür ederiz” ifadesini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol