banner1424
Öne Çıkanlar Milletvekili aday adayı BORAHAN Milliyetçi Hareket Partisi Mustafa Bastırmacı MEHMET SABANCI DUR DURAK DEMİYOR!

Bu haber kez okundu.

BAŞKAN BULUNTU, İŞ DÜNYASI, BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE AYNI NOKTAYA BAKIYOR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası 8. olağan Meclis Toplantısı Milletvekilleri, Belediye. Başkanları, Siyasi Partilerin İl Başkanları, KMTSO ve KTB Meclis Üyelerinin katılımı ile Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşti.

Toplantıda konuşan KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu şunları belirtti; ”Değerli Bakanım, Belediye başkanlarımız partilerimizin il başkanları, meclis başkanım, borsa başkanımız, meclis üyelerimiz ve değerli basın mensuplarımız hepiniz 8. olağanüstü toplantımıza hoş geldiniz. Ben de konuşmama başlamadan önce vefat eden ve Meclis Üyemiz Tacettin Demircioğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum. Ve bu mecliste yeni göreve gelecek olan meclis üyelerimize şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

İŞ DÜNYASI ARTIK BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE AYNI NOKTAYA BAKIYORUZ

Meclis toplantımızı Üç ay sonra yapabildik. Bu toplantımızda KMTSO ve KTB meclis üyelerimiz ile Milletvekillerimizi bir araya getirelim ve meclis üyeleri tanıştıralım istedik. Burada neler yaptığımızı anlatmak için 1.5 saatlik bir sunumumuz vardı. Ancak zaman darlığından dolayı bu sunumuzu bir sonraki meclis toplantısında yapacağım. Çünkü yaptığımız hizmetler yönetim kurulumuzdan, meclis üyelerimize neler yaptık? Hangi konuda taleplerimizi Ankara’ya ilettik? Çok şükür ki bugün iş dünyası artık birlik ve beraberlik içerisinde aynı noktaya bakıyoruz. Bunu başardık. Bugün gerçekten siyasetin de birlik içerisinde olması, iktidarı ve muhalefeti birlikte hareket etmesi, bizler için de çok önemliydi. Bu çok şükür bu sağlanmış vaziyette. Bugün eğer ki iş dünyası ve özellikle Kahramanmaraş’ta bir ve beraberlik içerisinde hareket edip şehriyle ayağa kalkacak inşallah. İş dünyasının tüm sorunlarıyla ilgileniyor. Ve takip ediyoruz” dedi.

TEMİNATI VERME NOKTASINDA ÇOK CİDDİ SORUN YAŞAYACAĞIZ

Başkan Buluntu; “Küçük Sanayi Sitesi’nde de sorun olduğunu ve neler yapıldığını yakinen takip ediyoruz. Küçük Sanayi Sitesi’nde başkanımız ve yönetimi de burada. . Orada teknik makine sanatkarlara ait olan bir bölüm var. Kendi imkanlarıyla ona da 25 milyon TL’lik bir kaynak aktarılmış durumda. Yerinde dönüşümden bahsediyorum.

Evet Yerine dönüşüm, Sanayi Bakanlığı tarafından yapılacak. Ama artık bunların da bir an önce geçiş yapıp hızlandırılması lazım. Bunlar bize adım adım bizler de takipçiyiz. Yakından takip ediyoruz. İlgili bakanlıklarımızla görüşüyoruz ama artık ileri bir şekilde bunların hayata geçirilmesi var. Ve sayın bakanımız, milletvekillerimiz de konuya takip ediyor.

Üç tane organize sanayi bölgesi, şu an birleşmek üzere genel müdürlüğümüze gönderdik. İnşallah Erkenez organize sanayi bölgeleri olacak. Şu anda en önemli organize sanayi bölgesi olarak tek çatı altında toplanıyor. Beş tane sanayi bölgesi ilan edilecek yerimiz şu an Cumhurbaşkanlığımız kararnamesine gönderildi bakanlığımız tarafından.

İnşallah Cumhurbaşkanımızın onayı ile bir an önce imzalanmasını bekliyoruz. Tabii bunlarla uğraşırken tüm sorunlarımızı çözebildik mi? Hayır.

Daha çok sorunumuz var. Bakın bugün iş dünyası finansal zorluklarla mücadele ediyor. Finansmana ilişkin şudur yani bugün İstanbul’daki şirketle, buradaki şirketin, finansal iletişim noktasında hiçbir ayrımı yok. Elimizde neler var? KGF taleplerinin kullandırılmasında bizden çok daha az zarar görmesine rağmen iki katı fazla kredi kullandırılan iller var.

Biliyorsunuz ki seçimden önce zarar ziyan taleplerini toplamıştık. Ama maalesef şu an sonuçları ile ilgili bir bilgi alamıyoruz. Sigorta olmayan ve işyeri yıkılmış on binlerce dilekçe toplanmıştır. Bunun akıbetinden bir bilgimiz yok bizi arayanlara da bilgi veremiyoruz. Gerçekten iş dünyası için ve sağ olsunlar tüm vekillerimiz de dahil, sayın bakanımız da dahil olmak üzere birçok sorunu yakinen takip ediyor. Sayın bakanımız, büyükşehir belediye başkanımız. Bunlar da icra makamında olduğu için sağ olsunlar bunlar da elinden çabayı gayreti gösteriyor. Bizler şahidiz.

Onun haricinde biliyorsunuz ki çok mücadele ettik. Esnafımızın, sanayicimizin SSK ve Bağ-Kur ödemeleriyle alakalı 24 ay eşit taksitle ve faizsiz olarak ödeyecekler. Ama şimdi 30 bin TL’lik ödeme için bile bir teminat istiyorlar. Kahramanmaraş’a teminatta bulunan bu gayrimenkullerin hiçbir önem arz etmediği bu durumda bu teminatı verme noktasında çok ciddi sorun yaşayacak. Şimdi en büyük çabamız da gayretimiz inşallah bu.

Bu konuya da çözmemiz lazım. Çünkü yapılandırmalarda herhangi bir teminat almadan yapılandırma olmuyor.

Ama bu çıkan torba ya da kanunda bu ertelemenin yapılanması için onun karşısında teminat isteniyor. Bu da insanların teminat alması noktasında ciddi sıkıntı yaşamasına beden olacak diye düşünüyorum” dedi.

KADIN GİRİŞİMCİLERE DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Buluntu” Kadın girişimcilere yönelik yaklaşık 550 bin dolar civarında bir fon sağlamış durumdayız. Tabii burada, yönetim kurulu üyemiz Hikmet Gümüşer gerçekten bu konuda çok çok emek verdi. Ben ayrıca teşekkür ediyorum Hikmet Bey’e. Ve bu organizasyonda emeği geçen kadın girişimcilerimize ayrıca huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İki yüz ellilik kadın girişimcimize bir hibe kaynağı sağlanmış oldu.

Şimdi devamını takip ediyoruz. İnşallah 150 bin dolar daha bir kaynak ilave edecektir diye düşünüyorum. Rafet Bey tekrar 15 Eylül’de yeniden seçildi. Biliyorsunuz ki yapılan genel kurulda tekrar başkanı olarak görevine devam ediyor.

SAVUNMA SANAYİ AŞ ADI ALTINDA BİR ŞİRKET KURACAĞIZ

TUSAŞ’ın Kahramanmaraş’a yatırım yapması ile ilgili Bu konularda sayın bakanımızla, milletvekillerimizle, büyükşehir belediye başkanımızla ve Dulkadiroğlu, ilçe belediye Başkanımızla çok yoğun toplantılar yaptık. Türkoğlu organize sanayi bölgesine yaptıkları yatırım yakında üretime başlayacak.

Onun haricinde biz ne yapıyoruz? Kahramanmaraş Savunma Sanayi AŞ adı altında bir şirket kurulacak. Büyük bir savunma sanayisi şirketi şu an hayata geçirilmektedir. Bu kurulduktan sonra Türkoğlu’ndaki yapılan bu TUSAŞ’ın yapmış olduğu Üretim bu şirkete devredilecek. Bunu hepinizle paylaşacağız. Zamanı geldiğinde. Şartların ne olduğunu kamuoyu ile paylaşacağız. . Şekillendikten sonra tüm paydaşlarımızla paylaşacağız. Ve biz bu çok önemsiyoruz. Neden önemsiyorum? Biliyorsunuz ki Kahramanmaraş’ı Biz hep çeşitlendirmek istiyoruz ya. İnşallah önümüzde yüzyıl için bu fırsatı olacak. inşallah beraber hayata geçirebilirsek ana sermayesi 300 milyon dolar ve 500 milyon dolara kadar büyüyebilecek İnşallah. Kahramanmaraş’ta belki binlerce kişinin de önünü açmış olacağız.

Oda binamız biliyorsunuz ki Orta hasarlı gibi. Ve yapılan çalışmalar netice Dün itibariyle de aşağı yukarı güçlendirme ihalesini verdik. İnşallah oda binamızın da hızlıca tamamlayıp faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.

GÖRÜŞMELERİMİZİ EXPO 2023 ALANINDAKİ BAŞKANLIK OFİSİMİZDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Expo 2023 alanında Hanefi Başkanımız bir yer vermişti onu da tamamladık. Ve eğer açılışı gerçekleşirse 14 Ekim’de bu açılış artık yabancı misyonlarla, yabancı başkanlarla ve şehrimize gelen yabancı iş insanlarıyla tüm görüşmelerinizi biz buradaki başkanlık ofisimizle gerçekleştireceğiz. İnşallah bu da belki yeni ticari ortaklıkların doğmasına vesile olacak” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol