banner1424
Öne Çıkanlar GİZLİ SANSÜR VAR… SURİYELİ ÇOCUKLARA TİYATRO ŞENLİĞİ SOKAK TABELALARI DEĞİŞTİRİLİYOR SPOR LİSESİ ŞAMPİYON STK ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bu haber kez okundu.

 ZAFER: “KONUŞMA DİLİM RESİM VE RENKLERDİR”
 Candaş, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanlığı’nın yanı sıra, Trabzon Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim öğretmenliği yaptığına işaret ederek, iyi bir sanatçı yetiştirmenin yanında, nitelikli sanat izleyicileri yetiştirme kaygısında olduklarını söyledi.

 

Estetik algısı gelişmiş bir toplum sağlamak için, eğitimin küçük yaşta başlaması gerektiğini bildiren Candaş, resimlerinde insan ve doğa arasındaki ilişkiyi, derinlik kavramını, kendi yorumu ile ele aldığını kaydetti.

 

Candaş, “Doğanın insan üzerindeki etkisini, estetik yorumlarla, yeniden şekillendirip boyuyorum. Bu şekilde kendi beğenilerimi ortaya koyacak yapıtlar oluşturuyorum. Genellikle kullandığım renk ve kompozisyonlarda, denge, ritim ve zaman arayışı içindeyim. Sanatçı bir aileden geliyorum. Babam ve amcam ressam, 6 kardeşin 5’i resim öğretmeni. Bu kadar sanatın içine girmiş bir aile üyesi olarak ben de sanattan kopuk olamazdım. Sanatı ve sanatçıyı yaşatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.  

                  

HACIFETTAHOĞLU

Etkilendiği akımları realizm, sürrealizm ve hiperrealizm olarak açıklayan Mehmet Hacıfettahoğlu da özgün tarzının bu akımların bir karması olduğuna vurgu yaptı.

 

Dört mevsimin bir arada yaşandığı bir coğrafyada yetiştiğini vurgulayan Hacıfettahoğlu, “İklimdeki hareketlilik ve renklilik insanımız yaşantısına ve dolayısıyla üretimde de etkili olmuştur. Resme başlarken yıllarca çoğu ressamın aksine eskiz hazırlamadan bomboş tuvalin karşısına geçip onun içine girecek bir nokta aradım. Her şeyimle duygu, düşünce ve birikimlerimi ortaya koyup düşünüp söyleyemediğim, söyleyip anlatamadığım her şeyi kendi anlayışımla resmetmeye çalıştım” ifadelerini kullandı.

 

Sanatın düşünsel içeriklere sahip bir insan yetisi olduğunun altını çizen Hacıfettahoğlu, şöyle devam etti:

 

“İnsan düşünce birikimlerinin doruğunda kendini gösterir. Yerellik ve ulusallık aşamasında başarılı bir sonuç çıkarmadan evrensel boyutlara varmak mümkün değil. Dolayısıyla bu süreçler birbiriyle sıkı bir bağlantı içindedir. Cumhuriyet sonrası resim sanatı  yerellikten ulusallığa yönelişi ifade ederken,

 

1950’li yıllar sonrasında evrenselliğe doğru geliştiğini görmek mümkündür. Bu şekilde yerel ve ulusal anlamda gelişimini tamamlayamayan düşünce geleneklerinin evrenselliği yakalayamayacağı iddiasını da tarihsel bir kanıtla görmüş olduk diyebiliriz.

 

Her ne kadar eskiz olmaksızın tuvallerle yüzleşsem dahi sanatın salt el becerisinden ibaret olmadığının ve düşünce dünyasıyla derinden ilgisinin bilincindeyim. Düşünsel olgunluğu yakalayamamış toplumların sanatsal eğilimleri sığ olur. Bir başlangıcın devamı olmaktansa bir devamın başlangıcı olmak her zaman en önemli hedefim olmuştur.”

 

KONUŞMA DİLİM RESİM VE RENKLERDİR

Gaziantep’te sergi açmalarına imkan verildiği için Sanko Ailesine çok teşekkür eden Orhan Zafer ise arttrionun sanat üçlüsü anlamına geldiğini anımsatarak, 10 yıldan beri ortak sergiler açtıkları arkadaşları ile arttiro’yu hayata geçirdiklerini belirtti.

 

Alegorinin bir olayın, bir düşüncenin en basit ve yalın anlatılmasında kullanılan semboldü olduğunu vurgulayan Zafer, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Her sanatçı kendi duygu düşüncesini anlattığı için ortak karar olarak ‘alegori’ adını seçtik. Çalışmalarımız tuval üzerine yağlı boya ve akrilik boya tekniği kullanılarak yapılmıştır. Resimlerimde duygu ve düşüncelerimi ifade etmek için kendime ait bir renk dilim var. Resim yapmak benim için duygularımı renklerle ifade emek demektir. Konuşma dilim resim ve renklerdir.

 

Zaten bir eser yarına kalıyorsa o gerçek sanat eseridir. İzleyicinin sanatçıyla bir araya gelmesi, temas etmesi önemlidir. Resim okumak, okuyabilmek, eserden haz almak küçük yaşta verilmesi gereken bir eğitim. Modern sanat, tekrara düşmeden esere farklı bir şey daha katınca modern sanat olur.”

 

Sanko Sanat Galerisi’ndeki serginin açılışına Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park AVM yöneticileri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

 

Konuşmalardan sonra, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını Arttrio sanat grubu sanatçılarına hediye edildi.

 

Sanko Sanat Galerisi’nde 37 eserin yer aldığı Arttrio sanat grubunun ‘alegori’ sergisi, 15 Aralık’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

SANATÇILAR; ORHAN ZAFER

Trabzon 1971 doğumlu. 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Resim çalışmalarının yanı sıra, karikatür ve fotoğraf sanatıyla ilgileniyor. Şimdiye kadar 8 kişisel, 102 karma sergi ve organizasyona katılan sanatçının resim çalışmaları birçok koleksiyonda bulunuyor. Çalışmaları ulusal ve uluslararası birçok gazete, dergi, albüm ve görsel yayında yer alan sanatçı, katıldığı yarışmalar sonucu ikisi uluslararası, sekizi ulusal ve biri özel olmak üzere 11 ödül kazandı.

 

Ordu Güzel Sanatlar Lisesi’nde uzman sanat eğitimcisi ve Resim Bölüm Başkanı olan sanatçı, ayrıca Ordu Sanatevi Sanat Kurulu Başkanlığını sürdürüyor. Ulusal düzeyde çok sayıda sergi organizasyonu gerçekleştiren sanatçı, ulusal ve uluslararası birçok yarışmada jüri görevinde bulunmuştur. Çalışmalarını “Mavi” isimli atölyesinde sürdüren sanatçı, Türkiye Karikatürcüler Derneği, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi ve Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.

 

‘’Ordulu Sanatçılar’’ ve ‘’Sanat Terimleri Sözlüğü’’ isimli iki araştırması yayına hazır olan sanatçının ilk kez Türkiye’de uygulanan kişi adına özel galeri projesi kapsamında, Ankara RC Galeri Bilkent Sanat Sokağında ‘Orhan Zafer Galeri’ adına özel galeri açıldı. Sanatçı ulusal ve uluslararası 12 sanat kampı ve çalıştaya katıldı. Sanatsal özel boya markası “ozblue-ozmavi” ismiyle sanatçının en fazla kullandığı mavi rengi tescilleyip, 2015 yılında üreterek piyasaya sundu.

 

MÜMİN CANDAŞ

Trabzon Beşikdüzü'nde 1971 yılında doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Vakfıkebir’de tamamladı. 1990 – 1994 döneminde KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim – İş Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Hatay ili Samandağ ilçesi Samandağ Ortaokulunda resim öğretmeni olarak göreve başladı. 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Çevresel ve Görsel Sanatlar Yüksek Lisans Programını kazandı. Aynı yıl İstanbul Şişli Sait Çiftçi İlköğretim Okuluna atandı.

 

1999 – 2000 yılında yüksek lisans eğitimini Teoman Südor, Ahmet Keskin ve Ferhan Gözgü Çelik atölyelerinde tamamladı. 2002 yılından beri Trabzon Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesinde Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak görevini sürdüren sanatçı, 2013 yılında Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Resim çalışmalarına özel atölyesinde devam eden sanatçı bugüne kadar biri kişisel olmak, üzere 90’ın üzerinde karma sergi, resim çalıştayı ve etkinliğe katılmıştır.

 

MEHMET HACIFETTAHOĞLU

1978’de Trabzon’da doğdu. 2001 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Resim-İş Eğitimi Bölümü Grafik Ana Sanat dalını dereceyle bitirdi. Aynı yıl Gümüşhane’de Resim-İş Öğretmeni olarak göreve başladı.

 

Ulusal ve uluslararası 100’e yakın sergiye katılan sanatçının, birçok özel koleksiyonda resim, heykel, rölyef, vitray, grafik alanında çalışmaları yer almaktadır. Yayımlanmış bazı çalışmaları ile özel ve resmi kuruluşlar için yaptığı grafik tasarım çalışmaları bulunmaktadır. Grafik alanında açılan yarışmalarda iki birincilik, bir ikincilik ödülü almıştır.

 

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Yüksek Lisans öğrenimini tamamlamıştır. Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği ve Trabzon Sanat Tiyatrosu Yönetim Kurulu Üyesi, Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Üyesidir. Halen Trabzon Arsin Lisesinde Resim öğretmenliği görevini sürdüren sanatçı, çalışmalarına Fettahoğlu Resim-Heykel atölyesinde devam etmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol