banner1457
Öne Çıkanlar ŞİŞMALIKLA GELEN HASTALIKLAR MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ… ŞAMPİYONLUK ŞARKILARI BAŞLADI Ebru sergisi BÜYÜK TEHLİKEYE SON 2 GÜN

Bu haber kez okundu.

ÖZEL SANKO ÖĞRENCİLERİ ENERJİ ÜRETTİ
  

 

Robotik Kulübü öğrencileri, öğretmenleri Harun Bayseçkin önderliğinde Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nda aldıkları teorik eğitim ve pratik çalışmalar sonucunda laboratuvar katındaki aydınlatmayı güneş enerjisinden ürettikleri enerji ile sağladılar.

 

Kulüp öğrencilerinden Cihan Erdoğanyılmaz, Ali Arda Gökçek, Tekin Orkun Hengirmen, Cemil Serden Şahin, Ali Kağan Akbaş ve Furkan Özdoğan, çalışmalarını şöyle özetledi:

 

“Çalışmalarımıza, ne kadar güçlü bir enerjiye ihtiyacımızın olduğunu hesaplayarak başladık. Bu güce uygun olan güneş paneli, invertör, şarj kontrol ünitesi, akü, lamba ve gerekli malzemeleri temin ettikten sonra bağlantı ve montaj çalışmalarını yaptık. Okulumuzun laboratuvar koridorlarındaki 30 lambadan oluşan aydınlatma ve koridorda bulunan dev ekran televizyonun 24 saat boyunca ​ihtiyaç duyduğu bütün enerjiyi, kurduğumuz sistem ile sağladık.”

 

Sistemin genel prensibi hakkında bilgi veren öğrenciler, “Güneş panellerinden gündüz elde edilen elektrik, gündüz kullanılmakta. Ayrıca akülerde depolanan enerji, gece ampulleri ve bağlı olduğu diğer cihazları çalıştırmakta. Şu anda ürettiğimiz elektrik yaklaşık olarak günde 700 watt gücündedir. İlerleyen dönemde kuracağımız ek panel ve akülerle bu güç daha da artacak” dedi.

 

Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Melike Toklucu, “yaparak yaşayarak öğrenme” ilkesine dayalı eğitim sonucunda öğrencilerin yaptığı çalışmalar karşısında heyecan duymamanın mümkün olmadığını dile getirerek öğrencilerini ve öğretmenlerini kutladı.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1484

banner1478

banner1471