Öne Çıkanlar KENTİN KANAYAN YARALARINA PARMAK BASTI OKULLADA GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLİYOR DEBGİCİ B.ŞEHİR BELEDİYE DADAŞLARA TAKILDI dizi

Bu haber kez okundu.

KSÜ, ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI
 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Eğitim Fakültesi Dekanlığınca düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazı Can, Emekli Öğretmen Yaşar Alparslan ve KSÜ’den mezun öğretmenler katıldı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp eğitim fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan tanıtım filmi ve şiir okumalarıyla devam eden kutlama etkinliğine Rektör yardımcıları, Öğretim üyeleri, eğitim sendikası temsilcileri ile ilk ve ortaöğretim kurumlarından çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı…Cahit Zarifoğlu konferans salonunda yapılan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan eğitimin, olmazsa olmaz faktörlerin başında geldiğini belirterek toplumun temelini oluşturan sağlık, adalet ve güvenlik gibi unsurların temelini eğitimin oluşturduğu kavranabilirse öğrenme ve öğretmenin öneminin daha iyi anlaşılabileceğini ifade etti…

İnsanların öğrenme sürecinde sadece güvenli ve sağlıklı bir yaşam sürme amacını gütmediğini belirten Rektör Karaaslan, öğrenmenin amaçları arasında tekâmül etmek, kendimizi, hayatı keşfetmek ve hayata hükmetmenin de yer aldığını kaydetti.

Öğretmenliğin sıradan bir meslek olmadığının altını çizen Karaaslan, bu mesleğin sabır, özveri, üstün bir donanım ve insan sevgisi gerektirdiğini sözlerine ekleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: Sevgili öğretmenler, sizden dünyayı değiştirecek, bizleri doğru bilgiye ulaştıracak, gerçek mutluluğu yaşatacak bireyler yetiştirmenizi istiyoruz. Bunu başaracak olanlar sizlersiniz, bunun içindir ki Cumhuriyeti yaşatacak ve yüceltecek olanın da sizler olduğu söylenmiştir. Bunları yapacak öğretmenleri yetiştirmek de öğretmen’in hak ettiği konumda olmasını sağlamak da hepimizin görevi olmalıdır. Böylece çağı yakalar ve aşarız.

Daha sonra söz alan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can ise Eğitim Fakültesi ve eğitim programı hakkında bilgiler verip üniversite olarak büyük bir aile olmanın bilincinde olduklarını söyledi.  Temel amaçlarının toplumun tüm sistemlerinin değişiminde aktif rol oynayacak bilgili ve donanımlı öğretmenler yetiştirmek olduğunu söyleyen Dekan Can,  bir öğretmenin öncelikle sözleri ve davranışlarıyla tutarlı bir karaktere sahip olması gerektiğini vurgulayarak öğretmenin özü sözü bir olması gerektiğini, ancak bu şekilde öğrenciye model olabileceğini belirtti… Yeni nesil öğrencilerin teknolojiyi kullanma becerisi ve bilgi seviyesine de dikkat çeken Can, öğretmenlerin bu seviyeden geriye kalmadan her gün yeni metotlarla öğrenciler karşısına çıkmalarını, dolayısıyla donanımlı ve bilgili olması gerektiğini ancak bu şekilde öğrenciye kendini kabul ettirip model olabileceğini belirterek şunları söyledi: Öğretmenin öğrenme süreci okulla sınırlı değildir, öğretmen meslek hayatı içinde de öğrenmeye devam ediyorsa o zaman başarılı olur. Bir öğretmenin farkındalık bilincinin açık olması gerekir, otokontrol çerisinde olmalıdır. Biz bu ilkeler ışığında öğretmen yetiştirmenin çabası içerisindeyiz.

Öğretmenlik mesleğinin peygamber mesleği olduğunu belirterek konuşmasına başlayan emekli öğretmen Yaşar Alparslan, bir öğretmende bulunması gereken vasıfların başında öğretmenin sürekli öğrenme çabası içerisinde olması ve öğretmenin toplumum kültürel yapısını çok iyi bilmesi geldiğini ifade etti.

Törende son olarak konuşan mesleğe yeni adım atmış öğretmenler ise kendilerini mesleğe kazandıran fakülte hocalarına teşekkürlerini sunarak bu kutsal mesleğin birer neferi olduklarından dolayı çok mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirdiler.

Program, doçent olmaya hak kazanan ve fakülteye yeni atanan öğretim üyelerine Rektör Prof. Dr. Karaaslan tarafından biniş giydirme töreniyle son buldu…

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1392

banner1393