Öne Çıkanlar seminer DEDEOĞLU DA KAYINBABA OLDU dizi DEMOKRASİMİZİN ZENGİNLİĞİ BUDUR ŞERİFLER İNŞAAT DOOSAN FORKLİFTİ TERCİH ETTİ

Bu haber kez okundu.

ÖZBOLAT, BAYRAKTAR’DAN BELDELERİ SORDU!
 CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, verdiği soru önergesinde şunları sordu;

6360 sayılı on üç (13) İlde Büyükşehir Belediyesi ve yirmi altı ilçe kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 6 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yeni yasaya göre, büyükşehir statüsü kazanacak 13 ildeki bin 32 belde mahalleye dönüştürülürken, diğer büyükşehirlerde nüfusu 2 binin altına düşen 559 belde ise köy statüsüne düşürülmüştür. Mahalle veya köye dönüşen kimi belde belediyelerinin adı geçen kanun yürürlüğe girmeden hemen önce, İller Bankası’ndan kredi veya hibe yoluyla destek aldıkları bilinmektedir. Yasaya göre, yüksek meblağlar tutan bu borçların tahakkukunun, bağlı olunan ilçe belediyesinden veya il özel idaresinden yapılması öngörülmektedir. 

Bu çerçevede;

Statüsü değişen belde belediyelerinden hangileri, Haziran – Aralık 2012 dönemi içinde kredi veya hibe yoluyla İller Bankası’ndan destek almıştır? Bu destekler için gereken yasal prosedür uygulanmış mıdır? Uygulanmış ise, başvuru ve onay için gereken resmi belgeleri kamuoyu ile paylaşır mısınız?

Haziran – Aralık 2012 dönemi içinde, statüsü değişen belde belediyelerinin kullanımına sunulan kredi miktarları ve bu belediyelerin yıllık gelirleri nedir? Bu beldelere yapılan desteklerin denetimi hangi devlet organı tarafından yürütülmektedir? İlgili belde belediyelerinin hesap incelemeleri yapılacak mıdır?

Yüksek miktarda borçlarla karşı karşıya kalan il özel idareleri ve ilçe belediyelerinin yükümlülüklerini yerine getirmeleri mümkün olabilecek midir?

Hukuki şartlara uyarak bilirkişi oluru almasına rağmen, valilik onayı verilmeyen projeler hangi belde belediyelerine aittir? Onaylanmayan bu projelerin reddedilme gerekçeleri nedir?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol