Öne Çıkanlar AK PARTİ ON İKİŞUBAT YÖNETİM KURULU LİSTESİ AÇIKLANDI PAZAR GÜNÜNDEN BERİ KAYIP! BARO ADAYI ATAKAN BÜYÜK HİDROLİKTEN MÜŞTERİYE ÖZELÇÖZÜMLER DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bu haber kez okundu.

SANİ KONUKOĞLU HASTANESİ’NDE HALKA AÇIK KONFERANS
 Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde, halka açık konferanslar dizisi kapsamında, Opr. Dr. Ahmet Orhan Gürer tarafından‘’Safra Kesesi Hastalıkları ve Pankreatit” konusunda sunum yapıldı.

Safra kesesi, safra yolları ve pankreasın anatomik olarak ilişkili olduğunu ve patolojilerinin birbirini etkilediğini belirten Dr. Gürer, “Safra taşları toplumun genelini etkilerken buna bağlı gelişen komplikasyonlar bakımından da önemli yer tutar. Erken tanıve teşhis önemlidir” dedi.


Porselen ya da kalsisiye taş oluşan safra keselerinde yüzde 20–60 kanser olasılığı bulunduğunu ifade eden Opr. Dr. Gürer, bu hastalarda şikayet olmasa bile ameliyatın çok önemli olduğunu vurguladı.
Safra kesesi rahatsızlığıyla başvuranların yüzde 20’sinin ani gelişen ve taşın kanalı tıkaması sonucu oluşan kese iltihabı yani akut kolesistit olduğunu hatırlatan Opr. Dr. Gürer, “Bu hastaların yüzde 10’unda sarılık, kolonjit (dış safra yolları iltihabı) pankreatit (pankreasın iltihabı) gibi ağır komplikasyonlar görülür” diye konuştu.
Safra kesesi ve pankreas hastalıklarının genel belirtileri, tanı metodları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Opr. Dr. Gürer, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol