Öne Çıkanlar AK PARTİ ON İKİŞUBAT YÖNETİM KURULU LİSTESİ AÇIKLANDI BARO ADAYI ATAKAN PAZAR GÜNÜNDEN BERİ KAYIP! BÜYÜK HİDROLİKTEN MÜŞTERİYE ÖZELÇÖZÜMLER DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bu haber kez okundu.

SİYASALLAŞAN DEĞİL, HİZMET EDEN SENDİKA
 Türkiye Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolu Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası Kahramanmaraş Şubesi birinci olağan genel kongresinde, tek liste ile gidilen seçimde Abdulbaki Karakurt, şubenin başkanı seçildi.

23 Aralık Pazar günü, Müftülük Konferans Salonunda gerçekleşen ve sunumunu yine müftülük görevlisi Mustafa Aydemir’in yaptığı genel kurul, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Diva Sen Kahramanmaraş Şubesinin çalışmalarını sergileyen slayt gösterisi ardından Gündem gereği divan oluşturuldu, divan başkanlığına Mustafa Çopursuz getirilirken, katip üyeliklere ise Abdulcelil Gerek ile Seydihan Yabacı getirildiler.


Divanın oluşması ardından, davudi sesiyle Kur’anı Kerim Tilaveti Beyoğlu belde imamı Yunus Önal tarafından kıraat edildi, huşu içinde dinlenen bir tilavet gerçekleştirdi.

Yaklaşık 400 kadar üyesi bulunan DİVA-SEN Kahramanmaraş Şube Başkanı Abdulbaki Karakurt konuşmak için kürsüye geldiğinde, önce bu genel kurulun diyanet camiasına, sendika üyelerine ve Kahramanmaraş’a hayırlı-uğurlu olması dileğinde bulundu, sonra da; Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye vasiyetinden cümleler okudu; ardından “Bizler birilerinin değil, çokların din görevlisiyiz.  Diva Sen olarak bizler bir arkadaşımızın bir sıkıntısı var ise, o sıkıntıyı gidermeden uykuyu haram kılan zihniyetin temsilcileriyiz. Çünkü Peygamber misyonu olan bir görevi icra ediyoruz. Sendikacılığımızı da bu misyonu uygun şekilde yapmaktayız. Peygamber Efendimizin, ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ anlayışının işlendiği ruhun ipuçlarını ve asırlar boyu destanlar yazan şanlı tarihimizin başarısının sırrı olan ipuçlarını paylaşmak istiyoruz. Bizler, küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayan zihniyetin temsilcileri olarak, bazı atasözlerimizden alıntılarla konuşmamı bitirmek istiyorum.


Yeşillerden, çiçeklerden meydana gelen bahçe geçici, lakin akıllardan meydana gelen gül bahçesi hep yeşil ve güzeldir(Mevlana)

Eşek ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır (Atasözü)

Atın iyisine doru, yiğidin hasına deli derler.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, sizler için kurulan sendika temsilcisi olarak hizmeti ve dürüstlüğü şiar edindik, dilerim bu genel kurul hayırlı uğurlu olur”  derken, bugün itibariyle 23 ilde Diva-Sen misafirhanelerinin bulunduğunu, amaçlarının bu misafirhane sayısını tüm illere yaymak olduğunun altını çizdi.


MÜFTÜ GEVHER; “HAYIRLI OLSUN!”

Başkan Karakurt’un konuşması ardından konuşması için davet edilen İl Müftüsü, 42 senelik diyanet görevlisi olan Muhammed Gevher, sendikacılığın gelişen dünyada bir ihtiyaç olduğunu, Diva Sen kongresinin de bu açıdan hayırlı uğurlu olması dileği ardından, “Bizler hayırda yarışan olmalıyız. Zira hayırda yarışanlar, nefislerinin esiri olamazlar. Olurlarsa biz bundan zarar görürüz Çünkü toplumsal günahlar, şahsi günahlar gibi olmaz!” diye konuştu.


DEMİRCİ; DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI DELEGELER SEÇMELİ”

Genel Kurulun onur konuğu olan Diva Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci ise, sendikaların, sendikacılıkla uğraşan insanların şuurlu ve kültürlü olmaları gerektiğine işaret etti, bu şuur ve kültür içerisinde olmayanların sendikaya zarar vereceklerini belirterek, “Sorumlu ve yetkili sendikacılık önemli olan. Arkadaşlarımız rakam verdiler,  Türkiye genelinde 6.600 üyeye ulaşmışız. Bu bizim gücümüzün göstergesi. Hizmet sendikacılığıdır esas solan. Kişilerin cebine çalışan sendika olmazsanız, üye de kendiliğinden gelir. Az önce arkadaşımız ne güzel anlattı, bizler sendikacılığın siyasallaşmasından yana değiliz. Bir de şunu önerdim, öneriyorum, diyanet işleri başkanı siyasi iktidarca değil, diyanet camiası içinde bulunan delegeler tarafından seçilmeli. Bu, sendikaların siyasallaşmasının önüne geçer. Çünkü bizler, sabah namazına geliyor diye fazla ücret isteyen sendika istemeyiz” dedi ve diyanet çalışanları ile siyasi iktidar temsilcileri ve il müftülükleri üçgeninde ezilen diyanet çalışanlarının sıkıntılarını imaya çalıştı.


KONUKLAR VE PLAKET TÖRENİ

Konuşmaların ardından ise, gerek başkan Karakurt, gereksi diğer bürokratlarca hem Diva Sen Genel Başkanı Demirci’ye, hem de Diva Sen Genel Merkez yönetim kurulu üyelerine, ayrıca il genel sekreter yardımcısı Ahmet Esin ile Dernekler il müdürü Halit Uğur’a plaketler verildi, ardından birlikte yemeğe geçildi.


Diva Sen l. Olağan Genel Kuruluna katılanlar arasında ayrıca; Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Kahramanmaraş Dernekler Müdürü Halit Uğurlu, Diva Sen Gaziantep Şube Başkanı, KSÜ öğretim görevlileri, Diyanet Gömülüleri Derneği Başkanı Şevket Bozdoğan ile,  diyanet camiasında görev yapan, imamlar, müezzinler ile Kur’an Kursu öğreticileri (bay ve bayanlar) katıldı.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol