Öne Çıkanlar AK PARTİ ON İKİŞUBAT YÖNETİM KURULU LİSTESİ AÇIKLANDI BARO ADAYI ATAKAN PAZAR GÜNÜNDEN BERİ KAYIP! BÜYÜK HİDROLİKTEN MÜŞTERİYE ÖZELÇÖZÜMLER DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Bu haber kez okundu.

SEÇMEK VE YÖNETMEK İSTİYORUZ.
 Kadınların 19. yüzyıl da başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öngörüsü sonucunda birçok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmesi sebebiyle bir basın toplantısı düzenleyen CHP Kahramanmaraş Kadın Kolları Başkanı Feril Tekşen, 1908’de kurulan ilk kadın derneği, 1919’da kadınların Kastamonu mitingi, 1923’te nezihe muhittin tarafından kurulmak istenen Kadınlar Halk Fırkası ve 1923’te siyasal haklar için kurulan Türk Kadınlar Birliği gibi olguların; 1930’da yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının, 1933’de muhtar ve köy ihtiyar kurulu üyeliği seçme ve seçilme hakkının, 1934’te TBMM’ de seçme seçilme hakkının elde edilmesinde katkısı çok büyük olmuştur.
Türkiye’nin ilk kadın milletvekilleri 1935’te CHP milletvekilleri olarak TBMM’ ye girdiğini söyledi.

Çarşamba günü, CHP Parti binasında gerçekleştirilen basın açıklamasında Tekşen;Aradan geçen 78 yıllık süreçte biz kadınların kazanımlarını daha da ileriye taşıması beklenirken, bugün itibari ile gelinen nokta hiçte iç açıcı değildir. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde “TBMM deki 550 milletvekilinden sadece 78’ i, hükümetteki 26 bakandan 1’i kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadın aralığı %2,5 tir. 2924 belediye başkanının 26’ sı, 3421 muhtardan 65’ i kadındır. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da karşımıza aynı kötü tablo çıkmaktadır. 81 valinin 1’i , 13 rektörden 5’ i ,428 vali yardımcısından 7’ si, 795 kaymakamdan 22’ si, 8 müsteşar yardımcısından 3’ ü kadın, 26 müsteşar arasında hiç kadın yok! Sendikaların; TOBB, TZOB, TESK gibi STK’ların Yönetim Kurullarında da hiç kadın yok”  dedi.

EŞİT TEMSİL, EŞİT KATILIM

“Anayasa ve yasa önünde kadın erkek eşittir.” demek, yeterli değildir. Kadınlar, anayasa ve yasalarla zorunlu kılınana özel önlemlerle desteklenip güçlendirilmedikçe, “sonuçlarda eşitlik” sağlayamadığını ileri süren Feril Tekşen açıklamasının diğer bölümünde ise; “Asıl olan, “sonuçlarda eşitlik” anlayışıdır. Seçme ve seçilme hakkı bir yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış olan bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar, devrimci talebimiz olan % 50 yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye yaratmak ve cumhuriyetle kazanılmış hakların korunarak yaşatılması için mücadele ediyoruz. Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında Eşit Temsil, Eşit Katılımın sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz” diye konuştu.

CHP İl Başkanı Esat Şengül’ün de katıldığı basın açıklamasında Tekşen son olarak, 5 Aralık, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin yıl dönümü. Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istediklerini sözlerine ekledi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol