Öne Çıkanlar KMS 1 PUANLA DÖNDÜ HÜRRİYET YAZDI ÖZÇAM MARKET BEN İNANIYORUM dizi

Bu haber kez okundu.

SANİ KONUKOĞLU VEFATININ 19. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
 Anma programına SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Adil Sani, Hakan ve Cengiz Konukoğlu ile Gaziantep Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Tansu Tuğlu, Konukoğlu ailesi, sanayiciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Sanko çalışanları katıldı.

Aile adına konuşan SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, anma programına katılanlara teşekkür ederek, “19 yıldan beri bizleri hiç yalnız bırakmadınız. Hepiniz sağ olun” dedi.

SANİ KONUKOĞLU
1929 yılında Gaziantep'te doğdu. 1943 yılında ilkokulu bitirdikten sonra ailesinin okuması yönünde ısrarlarına rağmen dokumacılığa başlayarak iş hayatına atıldı. İlk işe başlayışı kendisinin kullandığı tek tezgâhla oldu. 1947 Ocak ayında İstanbul'da 24 gözlü yerli bobin makinesi yaptırarak Gaziantep'e bu kapasitede ilk bobin makinesi getirdi.

1951 yılında mevcut dokumalarının kalitesini yükseltmek için Halep'ten aldığı apre makinesini bir mağaraya kurarak çalışmaya başladı. İki yıl sonra ise Bursa'daki tornacılara 4 mekikli ekose gömleklik dokuyan Avrupa dokuma tezgahlarının benzer modelini yaptırıp Gaziantep'e getirdi. Böylece Gaziantep'te el tezgahlarını motorlu tezgaha dönüştürmede öncülük yaptı.
1965 yılında Bursa'da havlu tezgahı imal ettirip, bu tezgahlar üzerine atılacak jakar makinelerini Gaziantep'teki tornacılara yaptırıp havlu imalatına başladı. 1962 yılında Şehreküstü semtinde hidrofil pamuk tesisi kurdu. Bunu 1963 yılında kurduğu 1500 iğ kapasiteli pamuk ipliği tesisi izledi.


1966 yılında "Hilal Kollektif Şirketi’’ni kurdu. 1968 yılında 25.000 iğlik iplik tesisi projesi hazırlattı. 23 Şubat 1972’de inşaatına başlanan tesisin 20.000 iğlik bölümü 1974 yılında devreye alındı.
Firmanın unvanı 1977 yılında Sani Konukoğlu’nun isminden esinlenilerek "SANKO Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.'’ye dönüştürüldü. Sonraki yıllarda bilinçli ve istikrarlı adımlarla yatırımlara devam edilerek alanında çok yüksek kapasite ve kaliteye ulaşıldı.

Bugün yaklaşık 14.000 kişinin çalıştığı SANKO Holding, tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makineleri, sağlık, eğitim, AVM, bilişim, finans, gayrimenkul ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor.
SANKO’nun bugün geldiği nokta, Sani Konukoğlu ve O’nun izinden yürüyen sonraki kuşakların bilinçli, planlı ve sabırlı çalışması ile mücadelesinin sonucudur. Bu anlayışla SANKO ve Türk ekonomisine, alanlarında örnek ve öncü şirketler kazandırıldı.
1988 yılında firmasının adı ile kurulan Sankospor’un yönetim kurulu başkanlığınıüstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989’da Gaziantep Sanayi Odası'nı kurdu.


Sanayi Odası’nın ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO’nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11.10.1989’da Sani Konukoğlu Vakfı’nın kurulmasını sağladı.
Ilımlı, mütevazı, ileri görüş sahibi, sosyal ve iş hayatında yeterince kültürlü, yenilikleri çabuk kabul eden, danışan, çevresindekilere yardım yapmayı görev sayan, doğayı seven, ancak öne çıkmaktan hoşlanmayan yapıya sahip olan Sani Konukoğlu, SANKO Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı'nıyürüttüğü sırada geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 16 Ocak 1994’te vefat etti.
Merhum Sani Konukoğlu, sağlığında yaptığı sosyal hizmetler nedeniyle Bakanlar Kurulu'nun 27 Ekim 1997 tarih ve 30 numaralı kararı ile "Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı’’na layık görüldü. Madalya ve Berat 27 Ekim 1997’de Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Çankaya Köşkü'nde yapılan törenle büyük oğlu, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’na teslim edildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol