banner1351
Öne Çıkanlar TÜNEL KAVŞAKTA İNCELEME EMİRİLYAS MAHALLESİNDE HARABE YAPI YIKIMI DULKADİROĞLUNDA BOŞ ALANLAR MOBİL EKİPLE TEMİZLENİYOR İHL KARİYER GÜNLERİ KONFERANSI YAPILDI ÖZEL SANKO İLKOKULU ÖĞRENCİLERİNİN SATRANÇ BAŞARISI

Bu haber kez okundu.

PAKDİL; “YEREL YÖNETİMLERİN SU KAYIPLARI İKİ  YIL İÇERİSİNDE YÜZDE 30’A DÜŞÜRMEK ZORUNDA!
 Canlı hayatın başlangıcının su olduğunu, suyun olmadığı yerde hayatın bittiğini ifade eden Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Tarih boyunca birçok medeniyet su kenarında kurulmuştur. Bunun yanında suyun taşınması, korunması, kullanılması ve su kaynaklı afetlerden korunmak için birçok teknolojik yöntemler geliştirilmiştir. Bunların bilinen ilk örnekleri Dicle, Fırat, Nil, Ganj, Amazon ve Endüs nehirleri boyunca ortaya çıkmıştır. Günümüzde de suyun taşınması, korunması ve kullanılması için hazırlanan yönetmeliklerde su kayıplarının en aza indirilmesi planlanmaktadır” dedi.

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde bulunan Tekir Yaylasındaki su kaynakları ve alabalık tesislerinde incelemelerde bulunan Nevzat Pakdil, kaynakların ve havzaların değişik sebeplerden dolayı süratle kirlendiğini, temiz kaynakların bulunmasının neredeyse imkânsız hale geldiğini söyledi.

Havza koruma eylem planlarının devreye girmesi ile birlikte suyun kirlenmesinin önüne geçilecek çalışmaların yapıldığı ifade eden Pakdil, “2014 yılından itibaren bir dizi tedbir alınarak, suyun kirlenmesinin önüne geçilecek. Günümüzde birçok organize sanayi bölgesi ve sanayi tesisleri su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açıyor. Süratle tedbirleri alıyoruz. Çünkü kullandığımız suyun, toprağı, havanın temiz olması gerekiyor. İnsan hayatı için en önemli husus olan bu konunun üzerinde hassasiyetle duruyoruz” şeklinde konuştu.


“SU HEM KAYNAĞINDA ÖLÇÜLECECEK, HEM DE TÜKETİMDE”

Su verilerinin tam olarak hazırlanması, suyun verimli olarak kullanılması için suyun hem kaynağında hem de tüketim aşamasında ölçüleceğini ve kaçak oranının tespit edileceğini sözlerine ekleyen Pakdil, “Bu yıl kuyulara sayaç takma mecburiyeti getirildi. Böylece yüz binlerce kuyu kontrol altına alınmış oldu. Hiçbir kaynak sınırsız değildir. Öyle ise sınırlı kaynakları en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Bunun için de ciddi bir eğitim stratejisi belirlemek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Su kaçaklarının önlenmesi için de çalışmalar yapıldığını ifade eden Nevzat Pakdil, “Hâlihazırda veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi bulunan belediyeler, su kayıp oranlarını yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde yüzde 40, takip eden 2 yıl içerisinde ise yüzde 30 düzeyine indirmekle yükümlü tutulacak. Veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi bulunmayan belediyeler ise su kayıp oranlarını yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren kaçakları, 3 yıl içerisinde yüzde 40, takip eden 2 yıl içerisinde ise yüzde 30 düzeyine indirme gibi bir mecburiyeti bulunmaktadır” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol