Öne Çıkanlar seminer DEDEOĞLU DA KAYINBABA OLDU dizi DEMOKRASİMİZİN ZENGİNLİĞİ BUDUR ŞERİFLER İNŞAAT DOOSAN FORKLİFTİ TERCİH ETTİ

Bu haber kez okundu.

MUHTAR NAMLI: “BİR TARİH YOK OLUYOR”
 Kahramanmaraş Belediye Başkanı Cevdet Kabakcı’nın Kurtuluş Mahallesi’ni ziyareti sırasında konuyu dile getiren Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Necati Namlı, burasının acilen kurtarılması gerektiğini söyledi.

Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Necati Namlı Başkanvekili Cevdet Kabakcı’ya tarihi Paşa Hamamı ile ilgili bilgiler verdi.

Muhtar Namlı Paşa Hamamı’na ilişkin verdiği bilgide: “Mahallemiz sınırları içerisinde bulunan Tarihi Paşa Hamamı’nın 16. yüzyıl ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir. İnşaat kitabesi olmadığı için yapım tarihi bilinmemektedir. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde harabe olarak bulunuyor. Aynı zamanda Gaziantep Paşa Hamamı ve Kilis Paşa Hamamı’na benzemektedir. İçerisinde Yahudi Havuzu da bulunmaktadır. 1952 yılına kadar işletmede olan hamam 1954 yılında terk edildi” dedi.

Hamamın yapılışına ilişkin bilgi de veren Muhtar Namlı: “Bir rivayete göre Divanlı Camii’ni yaptıran Ahmet Paşa’nın hanımı ve çocukları hal civarındaki hamama giderler. Hamamcı kendileri ile fazla ilgilenmez. Bu olayı hanımı Ahmet Paşa’ya anlatınca Paşa üzülür ve bu hamamı yaptırır ve o günden beri de Paşa Hamamı olarak anılır” diye konuştu.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol