banner1351
Öne Çıkanlar BÜYÜKŞEHİRDEN TRAFİĞİ RAHATLATACAK YENİ KAVŞAK DÜZENLEMESİ TEZCAN HERKES KENDİ İŞİNİ YAPMALI AFŞİN BELEDİYESİNDE CEYLANPINARDA BÜYÜK PANİK !

Bu haber kez okundu.

KALİDA’NIN ÖDÜL GECESİ
 Kurulduğu günden bu güne kadar kardeşlik, paylaşım, birlik ve beraberlik anlamı taşıyan KALİDA, bugün 20 yaşında. Hayallerini birleştiren 7 kişinin kurduğu Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneğimiz bugün 500 üyesiyle kentinin ve ülkesinin hayallerini büyütmek için çalışmaya devam ediyor.

Bu bağlamda, birlik ve beraberliğe önem vererek kol kola yürüyorken, şehrimizin ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu hep beraber sahiplendiklerini söyleyen KALİDA yönetim Kurulu Başkanı Osman Gemci, amaçlarına ulaşabilmek için TUSKON’a bağlı tüm Federasyon ve dernekler ile birlikte Cumhurbaşkanı başta olmak üzere başbakan ve bakanların da katılımları ve destekleri ile Amerika’dan - Cin'e, Rusya’dan - Güney Afrika’ya kadar yüzlerce iş gezisi düzenlediklerini söyledi.


24 Nisan çarşamba akşamı,  Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde düzenlenen KALİDA 2. onur ödüllerinin açılışını ve sunumunu genel sekreter Mahir Keçe yaparken, Başkan Osman Gemci de “Ülkemizde binlerce işadamını ağırladık. Hem ülkemizi hem de iş alanlarımızı yabancılara anlattık. Bunların yanında KALİDA çatısı altında kurulan komitelerimizle de iş organizasyonları gerçekleştirip olası tüm iş imkânlarını üyelerimizle değerlendirdik. Ancak daha yapacak çok iş var… Geliştirilecek ve uygulanacak projelerimizle hep beraber yol almaya devam edeceğiz. Kahramanmaraş son 7 yılda 5 milyar dolar reel sektör yatırımı yaparak, bugün yılda 6 milyar lira sanayi hasılası ve 2 milyar dolar dış ticaret hacmi üreten bir sanayi kenti durumundadır. 2023 ihracat hedefi 5 milyar dolardır. Bugün resmi istatistiklere baktığımızda, Adana, Kayseri, Denizli, Mersin, Manisa, Eskişehir gibi illeri geride bırakarak sanayi enerji tüketiminde 11. sıraya yerleşmiştir. Diğer yönden sanayi işletmelerimizin profiline baktığımızda maalesef bazı kurumsal firmaların dışında birçok işletmemizin ciddi şekilde desteğe ihtiyacı olduğu görülmektedir. Bu imalat firmalarının ancak yüzde 30’unda üniversite mezunu yönetici bulunurken, gerçek anlamda ar-ge çalışması yürütülmesi bakımından firmaların yüzde 76’sında mühendis veya teknisyen istihdam edilmemektedir. Bizler de bu nedenle, özellikle KOBİ’lerin yoğunlaştığı metal mutfak gereçleri, konfeksiyon, ayakkabıcılık, mobilya, kuyumculuk gibi sektörlerimizin desteklenmesini bekliyor, bunların dışa açılmış birer büyük şirket olmalarını arzu ediyoruz” dedi.


POZİTİF ORTAMI KULLANARAK!

Türkiye’nin içinde bulunduğu istikrar süreciyle birçok ülkede Türk insanı ile iş yapmak, ortak olmak, Bir Türk markasının temsilcisi olmak itibar vesilesi olduğunu belirten Başkan Gemci, devam ederek; “Biz de tüm bu pozitif ortamı kullanarak diyoruz ki; zaman; daha atak, daha hızlı, daha azimli olarak tüm dünyayı harman etme zamanıdır. Gelişmiş ülkelerin ekonomik sıkıntılarından dolayı bıraktıkları pazarlarda söz sahibi olma zamanıdır. Afrika ve Orta Doğu pazarı bu manada bizim için kaçırılmaması gereken pazarlardır. Mevsiminde atılmayan adım beyhude adımdır. Bugünün çok küçük ekonomiye sahip ama gelecek vadeden ülkelerinde, yarının dev markaları olma zamanıdır. Bunun için de ihtiyacımız olan tek şey, ortaklık kültürünü geliştirmek, kurumsallaşmak ve çok çalışmaktır. Diğer çok önemli bir konuda sivil Anayasa hazırlıkları. İş dünyasının temsilcileri olarak artık bir Sivil Anayasanın kaçınılmaz olduğunu söylemeye gerek duymuyoruz. Dünya, hızla ilerleyen teknoloji ve değişen siyasi yapısıyla bizleri de bir şekilde etkisi altına almaktadır. Unutmamalıyız ki artık Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok. Bizler Dünya’daki gelişmeleri iyi okumalı ve siyasi-ekonomik istikrarı sürekli kılmalıyız. Bunun için de güçlü, akılcı bir sivil Anayasa’ya acil ihtiyacımız var” diye konuştu.


BİZ ADALETİN YANINDAYIZ

Başkan Gemci, dünyaya örnek olacak bir anayasayı ülke ve millet olarak hak ediyoruz. . Böyle bir anayasa, uluslararası kamuoyunda ülkemizin güçlenmesinin önünü kesmeye çalışan çevrelerin ve ülkemiz hakkında oluşturulmaya çalışılan önyargıların tümüyle sonlandırılmasında da etkili olacağının altını çizerek, sözlerini şu  cümlelerle tamamladı; “Böylesine önemli gördüğümüz sivil anayasamız şüphesiz ki Cumhuriyetin 100. Yılı hedeflerine varma sürecinde elimizi güçlendirecektir. Bu bağlamda başlatılan çözüm sürecini de destekliyor ve Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının bu sürecin müspet neticesine bağlı olduğuna inanıyoruz. İç problemini halledememiş bir ülke dışarıda başarılı olamayacaktır. Cehaletimizi kullananlara eğitime daha fazla yatırım yaparak, fakirliğimizi kullananlara üretimle zenginleşerek, farklılığımızı kullananlara kardeşçe bir birimize sarılarak cevap vermek durumundayız. Sonu gözükmeyen bir kavganın daha fazla sürmesi yaralarımızı kanatmaktan başka bir şeye yaramayacaktır.


2023 yılına geldiğimizde 500 milyar $ ihracat yapan, ama dış ticaret dengesini de sağlamış,

Kişi başı 25.000$ gelire sahip, ama bölgeler arası gelir farklılığını minimuma indirmiş,

Barış ve huzur içerisinde yaşayan, Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birine sahip ama aynı zamanda en iyi demokratik sistemi de işleten,


Geleceğe çok daha fazla ümitle bakan, tüm dünya ile barışık bir Türkiye görmek istiyoruz. 2. KALİDA Ödülleri gecemizi bu inançlar ve umutlar içinde gerçekleştiriyoruz. Biz iyinin, güzelin, paylaşmanın yanında bir derneğiz, biz adaletin yanındayız, Biz kardeşliğin, saygının yanındayız, biz kendini bilmenin ve imkânlarını “en iyi” için kullanabilenin yanındayız, biz büyümek isteyen çalışanın yanındayız, biz, insanı yaşatmanın devleti yaşatmak olduğu bilincine sahip olan aydınlığın yanındayız, biz çizilen yolda yürüyenlerin değil, yolunu güzelden yana çizenlerin yanındayız. Yarını bugünden görüp yönlendirenler.Sözlerimi burada noktalarken bu gece KALİDA ödüllerinin sahiplerini en içten dileklerimle kutluyor, katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum”

Konuşmaların ardından,  ödüle layık görülen bürokrat, sivil toplum kuruluş kanaat önderi kimselere plaketleri verildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol