Öne Çıkanlar KMS 1 PUANLA DÖNDÜ HÜRRİYET YAZDI ÖZÇAM MARKET BEN İNANIYORUM dizi

Bu haber kez okundu.

KALİDA AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER SEMİNERİ VERDİ
 Seminere konuşmacı olarak katılan, Bilim Teknik Meslek Edindirme Merkezi (BİLTEK) Uzmanı Turgut Şimşek, KALİAD üyesi işadamlarına, 6331 sayılı yasa kapsamında İş sağlığı ve güvenliği, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği ile ilgili bilgiler verdi.

Yasanın 2009 yılında yürürlüğe girdiğini anımsatan Şimşek, “6331 sayılı yasanın Türkiye’de ilk defa ağar ve tehlikeli işlerde işveren ve işçinin sorumluluklarını belirlediğini söyledi. Türkiye’deki sektörlerin yüzde 50’sinin mesleki eğitim modülü olmadığını belirten Şimşek, “2013 yılı itibariyle ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak olan işçilerin işe alınmadan önce mesleki eğitime tabi tutulması zorunlu hale getirildi.  Ağır ve tehlikeli işler, az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere 3’e ayrılıyor. Bir firma ağır ve tehlikeli işler sınıfının hangisinde yer alıyorsa buna göre eğitim tedbirleri alması gerekiyor. Firmalara iş sağlığı uzmanı, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu da getirildi” diye konuştu.


KURUMLARIN KENDİ İÇİNDE YAPTIKLARI EĞİTİM

Kanunla birlikte işyerlerindeki çalışma ortamının daha güvenli hale getirileceğini aktaran Şimşek, şöyle konuştu; “2013 yılı itibarıyla bütün işçilerin iş sağlı ve güvenliği, ilkyardım eğitimi, acil durum eylem planı gibi yükümlülükleri yerine getirmesi gerekiyor. Kanunun amacı işçilerin çalışma ortamını daha güvenli bir şekle sokmak. Bu yasa sadece işçileri korumuyor. Aynı zamanda firma sahiplerini de koruyor. İş güvenliği tedbirleri alınarak yükümlülükler yerine getirildiğinde, işverenler ileride büyük sıkıntılarla karşılaşmayacak. 3308 sayılı mesleki eğitim kanunuyla, mesleki eğitimler sadece milli eğitim bakanlığının onayladığı kurumlar tarafından veriliyor. Bunun dışında firmaların kendi içinde yaptığı eğitimlerin hiçbiri geçerliliği bulunmuyor. İşverenlerin bu noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Alınacak olan mesleki eğitim belgeleri sonraki zamanlarda karşılaşılabilecek olumsuzlukların önüne geçecektir. Çünkü sizin çalışanlara görev verirken o işi yapıp yapmama uygunluğunu değerlendirme şansınız olmayacaktır. Yasa işverenlere aynı zamanda iş güvenliğini tehlikeye sokan işçiyi işten çıkarma ve tazminat ödememe yetkisi veriyor. Ağır ve tehlikeli işlerin tamamında 2 defa yazalı olarak uyardığınız işçi, alınan önlemlere uymuyorsa hiçbir tazminat ödemeksizin sözleşmesini fesih edebilirsiniz”.


Ceza kanundaki değişikliklerin işverenlere önemli sorumluluklar getirdiğini de anlatan Şimşek, “Yeni çıkan ceza kanundaki değişikliklerle önlemler alınmadığı takdirde taksirle adam öldürme, taksirle adam yaralama suçundan yargılanma ve idari para cezaları var. Ceza ve iş hukukunda yer alan kanun maddeleri bize hiç uygulanmayacakmış gibi geliyor. Ama zaman zaman işverenler bu cezalarla karşı karşıya kalabiliyor” ifadelerini kullandı. 

Program KALİDA üyesi işadamlarının soru ve cevap faslı ile sona erdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol