banner1320
Öne Çıkanlar KIRSALDA DA O OLACAK BAŞARILARI KONUŞMALIYIZ” MAHÇİÇEK EJDER ORUÇ TEŞKİLATLARI HEYECANLANDIRIYOR BÜYÜKŞEHİR HALK EKMEK HER YERDE…

Bu haber kez okundu.

KADINA KARŞI ŞİDDET ÖNLENMELİ
 Dedeoğlu, kadına karşı gösterilen şiddetin önlenmesini istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, tüm dünyaya örnek teşkil eden Türk aile yapısında bugün kadına karşı işlenen şiddet olaylarının artığını ifade ederek, şiddet olaylarının her geçen gün artarak devam ettiğini vurguladı. Ülkemizde kadına karşı şiddetin yalnızca fiziksel değil, ekonomik ve sosyal olarak da gösterilebildiğine işaret eden Mesut Dedeoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“51 ilde 24 bin kişiyle görüşülerek ülkemizde kadına yönelik aile şiddeti konusunda bir araştırma yapılmış. Bu sonuçlara göre, Türkiye genelinde kadınların yüzde 39'u hayatlarında en az bir defa fiziksel şiddete, yüzde 15'i cinsel şiddete, yüzde 23'ü ekonomik şiddete, yüzde 44'ünün de duygusal ve psikolojik şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir.

Ayrıca, eğitim seviyesi düşük kadınların yüzde 56'sı şiddete maruz kalırken lise ve üzeri okul mezunları kadınlar da şiddete maruz kalmaya devam etmektedir. Refah seviyesinin düştüğü ailelerde kadının şiddete maruz kalma oranı da yüzde 53 olarak gerçekleşmektedir.

Kadının sırf kadın olmasından dolayı şiddete maruz kalmasının temelinde yatan nedenler ülkemizde pek çok kurum tarafından araştırma konusu olmuştur. Bugüne kadar gerçekleştirilen sosyal düzenlemeler ve açılan kadın konukevleri kadına karşı şiddetin yapılmasına engel olamamıştır.

Kadına uygulanan şiddet belirli bir süre sonra bazı ailelerde cinayetlere dönüşebilmektedir. Kadın cinayetleri, son on yıl içerisinde ülkemizde maalesef ki çok şiddetli bir şekilde artmaktadır. Gazete ve televizyon ekranlarında "Devlet yine koruyamadı!" şeklinde haberlere sık sık şahit oluyoruz. Devlet koruması isteyen kadınların bile cinayete kurban gitmesi insanı daha fazla üzmektedir.

Bu nedenle hükümet programları, uyguladıkları ekonomik ve sosyal politikalarda refah artırıcı faaliyetlere ve kanunlara ağırlık vermek durumdadır. Toplumu ve aile yapısını olumsuz yönde etkileyecek ve yarının kaygısına düşürecek düzenleme ve uygulamalardan kaçınmak mecburiyetindeyiz. Sonuçta şiddetin önlenmesi için, önce eğitim, sonra ekonomik rahatlanma sağlanmalıdır.”

Değişen toplum düzeni ve beraberinde getirmiş olduğu şartların kadını iş dünyasında yer almaya zorladığını da hatırlatarak, sanayi devrimine kadar kadınların görevleri çok belirgin bir şekilde ev veya el işi olarak belirlendiğini söyleyen Dedeoğlu, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü;

“Sonraki dönemlerde kadınların toplumdaki yerinde önemli değişiklikler olduğuna dikkat çeken MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, kadınların her alanda iş hayatına atıldığını bildirdi.

Kadınların kamudaki istihdamının yetersiz olduğunu vurgulayan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, “Türkiye'deki kadınların iş gücüne katılım oranı, erkeklerin iş gücüne katılım oranının üçte biri civarındadır. kamu idarelerindeki dolu kadroların cinsiyetlere göre dağılımı da her 100 memurun 66'sının erkek, 34'ünün de kadın olduğunu ortaya koymaktadır. Buna göre devlette 1 milyon 148 bin erkek, 592.923'te kadın memur görev almaktadır.” şeklinde konuştu.

Dedeoğlu, ülkemizde kadınların üst düzey görevlerde de kendilerine yer bulamadıklarını iddia etti.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol