Öne Çıkanlar KMS 1 PUANLA DÖNDÜ HÜRRİYET YAZDI ÖZÇAM MARKET BEN İNANIYORUM dizi

Bu haber kez okundu.

DEDEOĞLU SORDU, ORMAN BAKANI CEVAP VERDİ
 Dedeoğlu, ayrıca susuz kalan Elbistan ilçesinin Yapraklı köyü, Karahüyük köyü, Ağlıca köyü, Güvercinlik köyü, Hasankendi köyü, Alembey Köyü, Balıkçıl Köylerinin su ihtiyacının karşılanmasını istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun sorularına Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda şu şekilde cevap verdi:

“Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mesut Dedeoğlu'nun (6/520) esas numaralı soru önergesine cevabım: İnşaatı devam eden Adatepe Barajı'nın herhangi bir ödenek sorunu bulunmamakta olup gövde ve dolu savağı tamamlanmıştır.

Dipsavak ve rölekasyon yollarında çalışmalar devam etmektedir. Baraj inşaatının bu yıl içinde tamamlanması ve su tutulması talimatı tarafımdan verilmiştir, takip edilmektedir.

Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mesut Dedeoğlu'nun (6/523) numaralı sözlü soru önergesine cevabım: Kahramanmaraş'ta DSİ Genel Müdürlüğümüzce yapımı devam eden Kılavuzlu Sulaması 1'inci kısım inşaatının ikmal tarihi 14/12/2013 olmasına rağmen, inşallah, bu mayıs ayı sonunda bitirilmesi için çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. Ödenek problemi yoktur. Kılavuzlu Sulaması 1. kısım inşaatının ihale muhtevasındaki ana kanal uzunluğu yaklaşık olarak 38 kilometredir. Şu ana kadar işin fiziki gerçekleşmesi yüzde 80'dir, kalanı da mayıs ayı sonuna kadar bitirilecektir.

Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mesut Dedeoğlu'nun (6/524) esas numaralı sözlü soru önergesine cevabım: Adıyaman Göksu Araban Projesi 1. aşamasındaki ana depolama sistemi olarak Göksu Çayı ana kolu üzerinde yapımı planlanan Çetintepe Barajı'nın kati projesi tamamlanmıştır.

Bu, gerçekten çok önemli bir proje. 25/12/2012 tarihinde, ihaleyle alakalı teklifler alınmış olup, ihale süreci devam ediyor, projenin planlama raporu baraj ve tesislerin inşaatının altı yıl içinde tamamlanması öngörülmektedir. O bölgenin en büyük barajıdır.

Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mesut Dedeoğlu'nun (6/525) esas numaralı sözlü soru önergesine cevabım: Kalealtı 1. Merhale Projesi 2011 yılında tamamlanarak Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinin güneyindeki Afşin Ovası'ndaki 7.734 hektarlık alanın sulanması sağlanmıştır.

Pazarcık ve Şireşanlı pompaj sulaması ikmali ile 4.934 hektar alanın sulanması sağlanacak olup, 25/12/1998 tarihinde ihale edilmiş ve yüzde 14 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Sulama inşaatının 2015 yılında bitirilmesi planlanmıştır.

Ayvalı Projesi'yle 1.680 hektar arazinin sulanması hedeflenmiştir. Projenin su kaynağı Ayvalı Barajı -biliyorsunuz, biz bitirdik- işletmede olup Ayvalı Barajı sulamasının proje yapımı 12/7/2008 tarihinde ihale edilmiş ve devam etmektedir. Proje yapımı 2012 yıl sonunda tamamlanmış, inşaat ihalesi de 8 Şubat 2013 tarihinde yapılacaktır. Bu da gerçekten Kahramanmaraş için büyük bir müjde.

Orta Ceyhan Menzelet II. Merhale projesiyle Kahramanmaraş ilinde Ceyhan Nehri üzerinde inşa edilmekte olan Kılavuzlu Barajı'na depolanacak 74 milyon metreküp su ile elde ettiği 4 bin megavat kurulu güçteki santralde yılda ortalama sulamanın tam gelişimi hâlinde 144 milyon kilovat saat, sulamadan önce ise 248 milyon kilovat saat enerji üretilmesi ve Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay illerinde toplam 95.750 hektarlık alan sulanması hedef alınmıştır.

Projenin, Kahramanmaraş ilindeki 27.095 hektarlık kısmının 9.368 hektarlık bölümü olan Kılavuzlu Sulaması 1'inci kısım 1998 yılında ihale edilmiş ve yüzde 34 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup sözleşmesine göre 4/12/2013 tarihinde bitirilmesi planlanmıştır ancak talimatımla bu, Mayıs ayı sonuna çekilmiştir.

Ayvalı projesinin 2014 Orta Ceyhan Kartalkaya II. Merhale projesinin 2016, Orta Ceyhan Menzelet II. Merhale projesinin de 2018 yılında tamamlanması planlanmıştır.

Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mesut Dedeoğlu'nun (6/671) esas numaralı sözlü soru önergesine cevabım: Kahramanmaraş Adatepe Karakuz sulama planlama revizyonu mühendislik hizmetleri 7.10.2008 tarihinde ihale edilmiş olup 24 Şubat 2012 tarihinde planlama revizyon çalışmaları tamamlanmıştır.

Karakuz Barajı'ndan Afşin-Elbistan termik santrali C ünitesine 1,5 metreküp/saniye soğutma ve katma suyu verilmesine ilişkin tarafların yükümlülüklerini belirleyen protokol, Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü ile DSİ Genel Müdürlüğümüz arasında 2007 yılında imzalanmıştır.

Bu protokol ile Karakuz Barajı'nın proje yapım işinin RİF yani redevans ihalesini alan firma tarafından yapılması karara bağlanmıştır. Ancak aradan geçen dört yıllık süre içerisinde Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğünce Karakuz Barajı'nın yapımıyla alakalı olarak herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Karakuz Barajı'nın yapımıyla alakalı olarak Elektrik Üretimi Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne görüş sorulmuştur. Karakuz Barajı'nın bakanlığım tarafından yapılmasına karar verilmesi durumunda 2012 yılında sulama projesinin yapımına ilaveten Karakuz Barajı proje yapımı ihalesi 20/9/2012 tarihinde yapılmıştır.

Projelerin tamamlanmasını müteakip yapım yani inşaat ihalesi safhasına geçilecektir. Karakuz Barajı'nın proje yapımı ile Karakuz sulamasının proje yapımı işlerinin 6/11/2012 tarihinde ihalesi yapılmıştır, Karakuz Barajı ve bağlı üniteleri ile toplam 13.174 hektar alan sulanacak ve yapılacak olan Afşin-Elbistan Termik Santrali (C) ünitesine 1,5 metreküp/saniye soğutma ve katma suyu verilecektir. Ayrıca, Karakus Barajı'ndan 4,48 megavat kurulu güç ile yılda 16,358 gigavatsaat enerji üretimi yapılacaktır.

Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mesut Dedeoğlu'nun 6/1335 sayılı sözlü soru önergesine cevabım: Kahramanmaraş Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne bağlı istasyonda 1926 yılından bu yana meteorolojik ölçümler yapılmakta olup 2009 yılına kadar mekanik cihazlar ile yapılan ölçümlere ilaveten 2009 yılında kurulan otomatik meteoroloji gözlem istasyonu ile elektronik cihazlar vasıtası ile de ölçümler yapılmaya başlanmıştır.

Ayrıca, Kahramanmaraş şehir merkezindeki meteorolojik ölçümlerin yanı sıra şehrin güneydoğusunda ve merkeze yaklaşık 6 kilometre mesafedeki Kahramanmaraş Havaalanı'nda 1996 yılından itibaren meteorolojik ölçümler yapılmaktadır. Özellikle, 2012 yılı içinde Kahramanmaraş'ın Andırın ve Pazarcık ilçelerine otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurulacaktır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol