banner1320
Öne Çıkanlar KIRSALDA DA O OLACAK BAŞARILARI KONUŞMALIYIZ” MAHÇİÇEK EJDER ORUÇ TEŞKİLATLARI HEYECANLANDIRIYOR BÜYÜKŞEHİR HALK EKMEK HER YERDE…

Bu haber kez okundu.

DAVETSİZ MİSAFİR, KENT KONSEYİNİN DAVETLİ MİSAFİRİ
 Geceye Samanyolu TV’nin sevilen programı “Davetsiz Misafir” ekibi ile Kahramanmaraşlı şair ve ozanlar katıldı. Programa ilginin çok olduğunu belirten Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, “Çalışma gruplarımızın hazırladığı etkinliklere her zaman destek olmaya çalışıyoruz. Bu şehrin değerlerinin tanıtılması ve zenginliklerinin paylaşılması için gönüllü çalışan herkese sonuna kadar destek oluyoruz, olmaya devam edeceğiz. Bu sayede programlarımız zenginleşerek devam edecek.” dedi.
Gecede bir aç
ıklama yapan Kültür, Edebiyat ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Yaşar Beçene, “Şiirin başkenti Kahramanmaraş’ın ulusal kanallarda daha çok tanıtılması gerektiğine inanıyoruz. Şiir ve Edebiyat sohbetlerinin yapıldığı çalışma grubumuzla kendi şiirlerimizi ve şehrimizin gönlünden çıkmış türkülerimizi şair ve ozan arkadaşlarımızla seslendirmeye çalışıyoruz. Kültürün canlı kalması için bu programların daha çok yapılması gerekiyor.” Diye konuştu.

Davetsiz Misafir mikrofonlarına bir açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, ”Samanyolu televizyonunun en çok izlenen programı Davetsiz Misafir ekibini Kahramanmaraş’ta görmekten ve bu özel mekanda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kahramanmaraş, tarihi dokusu, doğal güzellikleri, sanayisi ve modern kent dokusuyla Akdeniz’in incisi, Türkiye’nin de gözbebeğidir. Kahramanmaraş’a gelen tüm misafirler bunu kolaylıkla görür. Şehrimize gelen misafirlerin gördüğü veya görmesi gereken bir şey daha var o da Kahramanmaraş’ın ruhunda taşıdığı sanat ve edebiyat aşkı. Kahramanmaraş Belediyesi olarak bağrından yüzlerce şair, fikir adamı, yazar çıkaran şehrimizi edebiyat alanında hak ettiği konuma getirmek için birtakım çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Güzel ülkemizde Kahramanmaraş kadar şiir ve şairlerle özdeşleşmiş başka bir şehir yoktur. Şiirin üstadlarının, Necip Fazıl’ın, Erdem Bayazıt’ın, Abdurrahim Karakoç’un, Cahit Zarifoğlu’nun memleketidir Kahramanmaraş… Şiir festivali, kültür yayınları, şiir dinletileri, şairler ve yazarlar parkı, yazar okulu ve tabi şu an bizi misafir eden bu mekan şairler ve yazarlar evi… Tüm bunlar Kahramanmaraş’ın edebiyatın başkenti olarak anılmayı ne kadar çok hak ettiğinin bir göstergesidir.” dedi. Başkan Poyraz, Davetsiz Misafir ekibine sürpriz yaparak bir şiir okudu.Ozan Zeki’nin sazıyla “merhaba-hoş geldiniz” türküsü ile başlayan gecede “Davetsiz Misafir” programının sunucusu ve sanatçı Turgay Başyayla türküleriyle programa eşlik etti. Kahramanmaraş’ın tarihi konaklarının restore edilip kültür hayatına kazandırılmasının çok büyük bir hizmet olduğunu vurgulayan Turgay Başyayla, bu çalışmaların Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığını söyledi. Necip Fazıl, Abdurrahim Karakoç ve Âşık Mahsuni gibi birçok değeri bağrında besleyen Kahramanmaraş’ın şiir ve edebiyata olan bakışını, hizmetini ve kazandırdıklarını 160 ülkeye ulaştırmak istediklerini söyleyen sanatçı Başyayla, “Belediyeler bu etkinlerin en büyük destekçisi olmalı. Kahramanmaraş’ın, şiiri ve edebiyatı seven bir belediye başkanına sahip olması büyük bir avantaj.  Bu destek ve çalışmalar daha çok ürün verecektir.” dedi. Yirmi kadar şairin katıldığı geceye belediye başkanı Mustafa Poyraz, Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan ile çok sayıda şiir sever vatandaşlar katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol