Öne Çıkanlar KMS 1 PUANLA DÖNDÜ HÜRRİYET YAZDI ÖZÇAM MARKET BEN İNANIYORUM dizi

Bu haber kez okundu.

BÜYÜKŞEHİR BİLGİLENDİRMESİ
 5 Ocak cumartesi günü, Saffron Oteldeki toplantıda konuşan Güngör, yasalaşan kanun sürecini sağlıklı bir şekilde atlatmayı hedeflediklerini aktardı, "Devir ve tasfiye komisyonlarının çalışma konusundaki tereddütlerini gidermeye çalışıyoruz. Ayrıca sorunlara çözüm arayarak süreci tamamlamaya çalışıyoruz" diye konuşurken, ülkede nüfusu 10 bin altında olan belediyelerin genel bütçeye bağlılıklarının yüzde 95'e ulaştığını dile getiren Güngör;  "Türkiye nüfusunun 34 milyonu yani yüzde 47'si büyükşehirlerde, yüzde 37'si diğer belediyelerde ve yüzde 16'sı da köylerde yaşıyor. Büyükşehir düzenlemesi sonucunda nüfusun yüzde 76'sını oluşturan 56 milyon nüfus büyükşehir sınırları içerisinde yaşayacak. 12 milyon diğer belediyelerde, 6 milyon da köylerde yaşayacak.  Türkiye'deki yerel yönetim sayıları bakımından 16 büyükşehir 29'a, büyükşehir ilçe belediyelerimiz 143'den 502'ye, il belediyemiz 65'den 52'ye, ilçe belediyesi 749'dan 416'ya, belde belediye sayısı ise bin 977'den 395'e ve toplam belediye sayısı da 2 bin 950'den bin 394'a düşüyor" şeklinde konuştu ve büyükşehir için mevcut belediyelerin, sınırının yarı çap esas alarak belirlendiğini, yeni yasayla birlikte ise ilin sınırının tamamının büyükşehir sınırına dahil edildiğini hatırlattı.377 MİLYONLUK BİR YARDIM

Büyükşehir statüsüne kavuşan kentten örnekler veren Güngör, 2012 yılında Kahramanmaraş Özel İdaresi'ne 273 milyon 516 bin TL devlet yardımı geldiğini, büyükşehir statüsüne geçildiğinde bu rakamın 377 milyon'a ulaşacağını ifade etti. "Büyükşehir statüsü mevcut yapıdan faydalı olacaktır" diye konuştu ve son olarak da şunları dile getirdi; "Büyükşehir bir koordinasyon içerisinde iyi kurgulanırsa mevcut sistemden faydasının daha fazla olacağına inanıyorum. Türkiye'de şu anda il, ilçe ve büyükşehirler arasında bazı olumsuz çekişmeler var. Bu işlere girişilmeden yeni belediyelerde insan odaklı koordinasyon içinde işlerin yürüyeceğini düşünüyorum. Ak Parti hükümetinin bu reformu başarıya ulaşması için her kesime ciddi görevler düşüyor."


KOCATEPE; MARAŞ BUNU HAK ETTİ

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ise Kahramanmaraş'ın büyükşehir olmayı çoktan hak ettiğini belirterek, vatandaşın bundan sonra çok daha sağlıklı, süratli ve kaliteli hizmete kavuşacağını belirten Kocatepe, "Yasanın da amacı budur. Büyükşehir belediyesi, sahip olduğu imkanları tek meclisten alınacak kararla daha güzel hizmetler götürür hale gelecektir. Kimsenin endişesi olmasın" temennisinde bulunurken,  Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da, bütün doğumların sancılı olduğunu patırlatarak, "Elbette bu yasanın uygulama safhasında bazı sıkıntılar yaşanacak. Ancak bu yasa ülkemizin olmazsa olmazlarındandı." diye konuştu, büyükşehirle birlikte statüleri sona erecek beldeler için de hizmetlerin en küçük yerleşim birimlerine kadar ulaşacağını, bundan kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini kaydetti, personeli ile bu yükün altından kalkabileceklerini hatırlatmadan geçemedi.


Konuşmaların ardından İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Belediye Hizmetleri Daire Başkanı Süleyman Elban sunum yaparken toplantı, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Bu bilgilendirme toplantısına ayrıca, Vali yardımcıları, belediye başkan yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları ile, belediye üst düzey  yöneticileri katıldı.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol