Öne Çıkanlar MHP İLK TOPLANTIYI YAPTI AKGEMCİ DE ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI DAVUTOĞLU MÜJDE VERDİ ÜNİVERSİTE SOKAĞINDA GÜLLER AÇTI BÜYÜKŞEHİRİ TUTANA AŞK OLSUN! 3-1

Bu haber kez okundu.

ADLİ KOLLUK KOORDİNASYONU
 Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa KÜÇÜK, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu bilgileri verdi; Adli kolluğu öncelikli görevi kanunların ihlal edilmesini önleyen ve ihlal edenleri de cezalandırılması için suç delilleri ile birlikte savcılığa teslim etmek, adli kolluk hizmetlerinin etkin, adil ve hızlı yürütülmesindeki usul ve esaslar ile bu hizmetleri yürüten, kurumları temsil eden ve kanunları uygulama konusundaki kişilerin insan hakları ve hukukun üstünlüğünü özümseyip, hayat biçimi olarak kabul etmelerini gerektiğini ifade ederek, adli kolluk görevlilerinin ve ayrıca jandarma teşkilatındaki askerlerimizin şimdiden yeni yılını kutlayarak, çalışmalarından dolayı tüm kolluk amir ve görevlilerine teşekkür etti.

 

ÖĞRETİCİ, AÇIKLAYICI VE YOL GÖSTERİCİ OLMAK!

Koordineyle görevli Cumhuriyet Savcısı Burhanettin GÜL, soruşturmaların yürütülmesi ve soruşturma evraklarının düzenlenmesinde, delil toplama ve muhafazasında, ifade alma işlemlerinde, uzlaşma kurumunun uygulanmasında, zorla getirme kararlarının infazında, arama ve el koyma, muhafaza altına alma gibi koruma tedbirlerinde ve yakalama işlemlerinin yerine getirilmesinde,  adli kolluğun görev ve yetkileri ile dikkat edilecek hususlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplantıda ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları, ihzar müzekkeresi, çağrı kağıdı, 18 yaşından küçüklerin mağdur ve sanık ifadeleri, olay yeri inceleme raporlarının tevdii, sıkça karşılaşılan suçlarda yapılması gereken işlemler, tahkikat evrakının tam ve eksiksiz biçimde tanzimi gibi uygulamaya ilişkin konularda yapılması gereken ve çözüm önerileri dile getirdi.

Maddi gerçeğin araştırılması ve ceza adaletinin gerçekleştirilmesinde önemli görevler üstlenen adli kolluğun mevzuatla belirlenen görevleri ifasında Cumhuriyet Savcısı ile koordineli ve düzenli bir şekilde çalışmasının önemi ile konu başlıklarına ilişkin yasal düzenlemeler anlatıldı. Açıklamalar sonunda toplantıya soru cevap şeklinde devam edildi.

Adli kolluğun C.Başsavcılığımız adına yaptığı işlemlerle tereddüt ettiği hususlarda ne şekilde hareket edileceğine dair öğretici, açıklayıcı ve yol gösterici olmaya çalıştık. Bu bağlamda, şimdiye kadar kendilerine verilen görevleri özveriyle çalışarak zamanında ve mevzuata uygun bir şekilde yerine getiren ve toplantıya katılan tüm adli kolluk personelimize teşekkürlerimizi iletiyorum dedi ve toplantı sona erdi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol