Öne Çıkanlar RESMİ RESMEN AK PARTİLİ OLDU SAHADA ÇALIŞIYORUZ! SAHAYA İNDİLER! RAMAZAN PİDESİ MİS GİBİ

Bu haber kez okundu.

ZMO’DAN ANIZ YAKMAYIN ÇAĞRISI

Merkez ve güney ilçelerinde tahıl hasadının bittiğini ve kuzey ilçelerinde de bugünlerde Arpa ve kıraç alanlarda ekili Buğdayların hasatların başladığına belirten Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Doç. Dr. Ziya Dumlupınar çiftçilere anız yakmamaları için çağrıda bulundu.

Anız yakmanın cezai sorumluluğunun da olduğunu bildiren Başkan Dumlupınar, bilindiği üzere 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 Maddesinde; “Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır” ibaresinin yer aldığını ve 2019 yılı itibariyle dekara 60.11 TL para cezası olduğunu, Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ise cezanın beş kat artırıldığını yani dekara 300.55 TL olduğunu ayrıca ormanlık alanlara bitişik yerlerde anız yakanlara 6831 Sayılı Orman Kanununun ilgili cezai müeyyidelerinin de uygulandığını belirtti.

Çiftçileri anız yakmaya iten temel nedenin tarlalarının daha kolay, masrafsız ve hızlı bir şekilde işleyerek bir sonraki ürüne hazırlamak olduğunu ifade eden Dumlupınar, tahıl hasatlarının daha yerden biçilerek bu problemin büyük bir oranda çözüleceğini bildirdi.

Başkan Dumlupınar, zaten topraklarımızda oldukça az olan yüze organik maddelerinin yakılarak yok edildiğini, organik maddelerin toprak verimliliği bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Yine anız yangınları ile birlikte tarlalara yuva yapan ve yumurta bırakan kuşlar başta olmak üzere birçok canlının yanarak yok olduğunu bildirdi.

Başkan Dumlupınar, anız yangını sırasında toprak yüzeyindeki ısının çok yüksek seviyelere çıktığını toprakta bulunan ve birçok bitki besin elementinin bitkiye alımını sağlayan mikroorganizmalarında yok olduğunu söylediği açıklamasını “Topraklarımız geleceğimizdir” diyerek bitirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner1126

banner1127