banner1078
Öne Çıkanlar BAŞKANI MAHÇİÇEK: TOPLUMSAL BİRLİKTELİĞİMİZİN TEMELİNDE PEYGAMBER SEVGİSİ VAR MAHMUT ARIKAN İLE SABAH SOHBETİ Belediye Başkanı Hanfi Mahçiçek KMSDE YENİ PATRON ERDAL ALPASLAN grup toplantısı

Bu haber kez okundu.

STEVİA (ŞEKEROTU)  KAHRAMANMARAŞ’TA
 Stevia yetiştiriciliğinin adaptasyon demonstrasyonları Kahramanmaraş’ta kuruldu.

 

Anavatanı Paraguay olan genellikle Çin, Hindistan ve Güney Amerika'da yetiştirilen STEVİA (şekerotu) Ülkemizde 5-6 yıllık bir geçmişe sahiptir ve şu ana kadar birkaç ilde yetiştirilmektedir.

 

Bilinen şekere alternatif ve şekerin kullanıldığı tüm alanlarda kullanılan sağlıklı bir şeker kaynağıdır. Bilim insanlarınca yapılan araştırmalar neticesinde şimdiye kadar hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır.

 

Bilinen normal şekerden 30 kat, işlenmiş haliyle kullanıcılarına 300 kat daha şekerlilik hissi veren stevia, hiçbir kalorisi ve protein (sıfır kalori ve sıfır protein) içermemektedir.  

Araştırmalarda İnsan sağlığına birçok faydası olduğu tespit edilen stevia şekerini diabet (şeker)  hastaları da kullanabilmektedir. Nikotin isteğinin azaltmakta ve sigarayı bırakmaya yardımcı olmaktadır. 

Stevia (Şeker otu) yapay tatlandırıcıların yerine daha sağlıklı şeker kaynağı olarak tercih edilmektedir.  

Şeker kaynağı olarak kullanım alanları çay, kahve, meyve sularından, gazlı içeceklere, çikolata, bisküvi, pasta ve kek, reçel ve marmelat a kadar birçok gıda ürününde kullanılmaktadır.

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol