banner746

banner750

banner727

OKAY; “BÖLGENİN DEĞERİ ARTACAK!”

12 Ekim 2017 Perşembe 16:33
Bu haber 358 kez okundu

“Kamu kurumlarını bir alanda toplayarak amacımız ilçemizin gelişimine büyük bir katkı sağlamaktı” diyen Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Necati Okay, yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştıkları bu projenin seçim sürecindeki en önemli taahhütlerinden biri olduğunu söyledi.

OKAY; 'BÖLGENİN DEĞERİ ARTACAK!”
 Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkanı Necati Okay, basın mensupları ile bir araya geldiği Özgür Haber Gazetesi bürosunda,  Kamu Külliyesi hakkında bilgiler verirken; “50 dönümlük bu alana tüm kamu binalarını topladık. Külliye alanımızda büyük bir belediye binamız, yine büyük bir kaymakamlık binamız, kaymakamlık binası içerisinde ilçe müdürlükleri de yer alacak, bunun dışında müstakil bir emniyet binası ve yine müstakil bir tarım ilçe binası yer alacak. Tüm külliye alanına hitap edecek bir kreş ve gündüz bakım evi, yine tüm külliye alanına hitap edecek yemekhane ve lojistik merkezi, nikah ve sergi salonu, Selçuklu ve Osmanlı sentezi güzel bir cami, Dulkadiroğlu kültür merkezimiz ve geniş bulvarlar yer alacak ve kaymakamlık binamızın da projesi hazır bakanlıktan onayı alındı. İnşallah kısa sürede onlar da ihale edecek, inşaata başlayacaklar.

Burada bir de cami projemiz var. Yine Selçuklu ve Dulkadiroğlu’nu ifade eden mimariye sahip. İnşaatına da hemen başlayacağız.

Otopark ve ulaşım sorunu olmayacak bir şekilde Külliye alanımızı 50 yıl sonrasına planlayarak inşa ediyoruz. Daha öncesi tecrübelerden de faydalanarak kamu külliyesi alanını oluşturduk. Yoğun bir şekilde çalışacağız ve 11 ay sonra inşallah bu alanda hizmet vermeye başlayacağız. Kamu Külliyemizin arkasında bulunan alana bir de kültür merkezi projemiz var. Ancak Kültür Merkezi inşaatımız Belediye inşaatı bittikten sonra başlayacak.” diye konuştu.

MODEL VE TOPLU KONUT PROJESİ

Uydu Kent’le alakalı da bilgiler aktaran Başkan Necati Okay; “Bölgemizdeki konut ihtiyacını gidermek ve model toplu konut projelerini ortaya çıkarmak açısından da bu projemiz çok önemliydi. 130 dönüm alana 1400 konut yapacak şekilde çalışmalarımıza başladık. Vatandaşımızın da çok yoğun başvurusu oldu. İnşallah Kasım ayı ortasında kazmayı vuracağız. Yılbaşından sonra da kuraları çekip vatandaşımızın daireleri belirlenecek. En kısa sürede bitireceğiz.

Her türlü sosyal donatıyı düşünerek konut projemizi hazırladık. Gerçek anlamda bir uydu kent olacak.

İçerisinde sağlık merkezinden spor alanlarına, ibadet hanelerden eğitim merkezlerine,  alışveriş merkezlerinden yüzme havuzlarına, yürüyüş alanlarından yeşil alanlarına kadar birçok sosyal donatı mevcut.

Bizim de mutluğumuz vatandaşımızı ev sahibi yapmak olacak. Buranın dışında yine toplu konut projesi çalışmamız da olacak" ifadesini kullandı.  

Merkez İlçe Başkanlığından bu yana kız çocuklarının yurt sorunu yüzünden okula gidememesi içerisinde uhde kalan Başkan Okay, şimdi kız yurdu yaptırıyor.

Kız çocuklarının okuması ve akademik hayata katılmalarını çok önemsediğini ifade eden Başkan Okay: “Ben merkez ilçe başkanıyken köyde oturan kız çocuklarımız babalarıyla gelir okula gidebilmek için burada kalacak yer ayarlamamızı isterlerdi. Bulabildiğimize bulurduk bulamadığımız geri dönerdi. Bu benim içimde uhde kaldı.

Doğukent bölgemizi çok yüksek standartta bir kız yurdu yapıyoruz. Yurt çevresinde birçok okulumuz var, bu okullara yurttan kız çocuklarımız yürüyerek gidip gelecekler.

Yüksek standartlara sahip bu kız öğrenci yurdumuz inşallah ikinci yarıyıla bitmiş olacak” dedi.

SOSYAL TESİSLER VE GENÇLİK MERKEZLERİ

Hizmetlerimizde artık ilçemiz bir yerden bire geldi. Asfalttı, kilit parkeydi bunlar tamam. Sıra sosyal donatılarda. Şehir merkezimize büyük gençlik merkezi ve spor alanları yaparken, kırsal alanlarımıza da sosyal tesis adı altında tesisler yapıyoruz. Toplam 13 tane. Bazılarını açtık, bazılarının da inşaatı devam ediyor. Yusufhacılı ve Dereli’de yaptığımız sosyal tesislerimizin açılışını yaptık. Sarıkaya Mahallemizde bir bina var erkekler kullanıyor. O binanın üzerine bir kat daha çıkarak bayanlarımıza açacağız.

Vatandaş bunları taziye evi olarak algılıyor. Kesinlikle değil. Taziye evi yapmak bizim görevimiz değil. Bizim yaptıklarımız tam anlamıyla sosyal tesis. Düğün nişan için kullanılabilir, Kuran Kursu, Etüt Merkezi, Kütüphane vs. ihtiyaca göre kullanılır. Çok amaçlı mekanlar inşaa ediyor halkımızın hizmetine sunuyoruz.

Gençlik merkezleri yapıyoruz. Namık Kemal Mahallesindeki Gençlik Merkezimiz çok büyük bir merkez. Gazi Paşa Mahallemize bir gençlik merkezi yapıyoruz. Bundan kimsenin haberi yok. Temeli atıldı inşaat yükseliyor. Karacasu’da yapacağımız gençlik merkez muhteşem olacak. İhale süreci hazırlanıyor. Toplamda 4 tane gençlik merkezi yapıyoruz.

Gençlere sahip çıkmak, toparlamamız lazım. Bunun içinde onlara cazip mekanlar oluşturuyoruz” dedi.

Başkan Okay, en önemli taahhütlerinden birinin de engelli sosyal tesisi olduğunu onunda projesinin hazır olduğunu ve yakında başlanacağını sözlerine ekledi.

            

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder