banner850

banner860

banner861

banner862

banner863

banner864

İLDENİZ; “KİRA VE SATIŞTA TL CAN SİMİDİ OLDU!”

26 Eylül 2018 Çarşamba 07:09
Bu haber 335 kez okundu

Kahramanmaraş Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Murat İldeniz, emlak ve gayrimenkul sektöründeki dalgalanmalara ve piyasasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İLDENİZ; 'KİRA VE SATIŞTA TL CAN SİMİDİ OLDU!”
 Dövizdeki dalgalanmalar, piyasaya olumsuz etkisi sebebiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tl’nin kira, emlak ve inşaata sektöründe de geçerli olmak üzere talimatlandırması, piyasada olumlu izlenimler bıraktı.

Konunun resmi gazetede yayınlandığına dikkat çeken aynı zamanda da Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Odası Gayrimenkul Komitesi üyesi ile TSO Gayrimenkul Komitesi Üyesi olan Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Murat İldeniz, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasının beklendiğini ve piyasayı rahatlattığını söyledi.

SON DERECE OLUMLU BİR KARAR. MAĞDURİYETLER GİDERİLİR

Başkan Murat İldeniz yaptığı açıklamada; “Yürürlüğe giren yasa son derece olumlu karşılandı. Sadece gayrimenkul sektörü değil, daha geniş kapsamlı finansal kiralamalardan tutun, oto kiralamalarına kadar tüm sözleşmelerdeki dövizle ilgili yapılmış sözleşmeleri de kapsamı içine alıyor. Çok ciddi bir mağduriyeti giderecektir. İlk konuşulduğunda da AVM’ler için gibiydi ama genişletilmiş sektörü mutlu etmiştir. TC tarihinde bir daha inşallah dövize dayalı kiralama, sözleşme,  gayrimenkul alım-satımı, oto kiralama gibi ticaret yaşanmaza diye düşünüyorum” dedi.

PİYASA RAHATLAYACAK

Karardan ve uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan İldeniz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın aldığı olumlu kararı desteklediklerini belirterek şunları söyledi; “Son dönemlerde Türk ekonomisine ve piyasalara yapılan baskı ve saldırı karşısında ekonomimizin yeniden ayağa kalkması noktasında, herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesi, h em AVM sahiplerinin,  hem de piyasadaki aktörlerin dövizden TL’yea dönmesini olumlu buluyorum. Türk markalarının daha çok büyüyerek dünya pazarındaki diğer markalar ile rekabet etmesi, Türkiye’ye döviz kazandırıcı en önemli faktör olduğuna inanıyoruz. Ticaretin daha aktif hale dönüşmesi ve firmaların güçlenerek büyümesi için, döviz ile değil, TL ile yapılması piyasaları rahatlatacaktır” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder