Öne Çıkanlar DEDEZADE SOKAĞI HAYAT BULUYOR! BU ÖRGÜTÜN ŞİFRESİ ÇÖZÜLDÜ TIP VE BİYOLOJİK BİLİMLERDE İNOVASYON dizi NAİL VE ERTUĞRUL

Bu haber kez okundu.

HER MEVSİMDE AYRI RENK: GALGAMAÇ ŞELALESİ
 Karşı karşıya geldiğiniz anda yeşilin rengine, suyun berraklığına doyamayacağınız, kendinizi adeta karpostal içinde hissedeceğiniz ender yerlerden biri olan ve 20 metre yüksekten akan Galgamaç şelalesi, görünüşü ile gelen ziyaretçileri adeta büyülüyor. Onikişubat ilçesine 60 km uzaklıkta olan şelale, Topçalı ve Alanlı sınırlarındaki Toprakhisar Kanyonu içerisinde yer alıyor. Kanyon içerisindeki çayın adı, Toprakhisar Çayı olduğu için, kanyon adını bu çaydan alıyor. Toprakhisar Kanyonu, Başkonuş Yaylası ile Balık Dağı'nın arasında kalan derin ve sarp geçitlerin olduğu bir vadide yer alıyor.  Kanyonun uzunluğu 7-8 km civarında olup,  kanyon bu çay üzerindeki Şarlak şelalesinden başlayıp, Düldül dağının dibinde, Ceyhan nehrine kavuştuğu yerde son buluyor.

Kanyonun içerisinde şelaleden düşen suyun kayalarda yaptığı aşınma sonucunda, yer yer insan boyunu aşan görülmeye değer küçük göletler ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. Ayrıca Kanyon içerisinde Dar Geçit denen bir yer var ki, buradan geçmek cesaret ister. Kanyonda gezerken sadece bir avuç gök yüzünü görürsünüz.

Bölgedeki orman örtüsü zengin ve sağlıklı bir bitki örtüsüne sahip olup kanyon boyunca Kızılçam hakim durumda. Ayrıca yer yer küçük gruplar halinde doğu çınarı, defne, yabani zeytin, sakız ağacı, söğüt ve incir ağaçları bulunmakta. Toprak zeminde; alıç, zakkum, böğürtlen, yabani gül, kekik, yabani nane, eğrelti otları ve sarmaşık çeşitleri görülmekte.

Çevre halkı özellikle Kahramanmaraş’ın en önemli doğa turizm bölgelerinden biri olan Başkonuş Yaylasına yakınlığı ile ziyaretçilerin dikkatini çeken Galgamaç şelalesinin, kanyon içerisinde yapılacak düzenlemelerin ardından önemli bir turizm potansiyeli üstleneceğini belirtiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol